Hlavní navigace

Rakušané nemají o digitální rozhlas zájem. Jeho test ve Vídni zrušili

9. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. 2. 2012

Možné zavedení digitálního rozhlasu u našich jižních sousedů dostalo další závažnou ránu. Rakouský telekomunikační operátor ORS, tamní obdoba Českých Radiokomunikací, se rozhodl, že ustoupí od myšlenky spustit zkušební vysílání DAB nebo DAB+ ve Vídni. Rakouskému deníku Die Presse informaci potvrdil ředitel veřejnoprávního rozhlasu ORF Karl Amon.

K TÉMATU: Polsko spustí na Euro 2012 vysílání digitálního rozhlasu DAB+

Zavádění digitálního rozhlasu provádí skepse už minimálně od 27. září loňského roku, kdy se v Rakousku konaly takzvané Österreichischen Medientage 2011, tedy Rakouské mediální dny 2011. Výkonný ředitel tamního regulačního orgánu RTR Alfred Grinschgl tehdy uvedl, že je otázkou, zdali může digitální rozhlas uspět v době, kdy se poslech rádia stal běžnou součástí například prostřednictvím internetu nebo satelitu. Technická a finanční náročnost není malá a spotřebitelé především potřebují nové přijímače, konstatoval Grinschgl.

ČTĚTE TAKÉ: Plzeňská RTI cz může začít šířit digitální rozhlas. Registrovala ji RRTV

Po několika měsících zkušeností nelze říci, zdali má digitální rozhlas úspěch nebo nikoliv, řekl počátkem února Die Presse ředitel rozhlasové sekce ORF Karl Amon, který hodnotil především situaci v Německu. S digitálním rozhlasem jsem již 15 let, ale nevidím zatím žádnou zemi, kde by v Evropě fungoval, doplnil ho Grinschgl. Z okolních zemí je nejdále se zaváděním digitálního rozhlasu právě Německo, které loni restartovalo tento projekt a nabídlo posluchačům atraktivní nabídku v novějším standardu DAB+. Ani zde se ale toto vysílání nesetkalo s takovým ohlasem, jak se očekávalo.

Cloud23

NEPŘEHLÉDNĚTE: ČTÚ se chce letos zaměřit na digitální rozhlas. Lagardere v něj nevěří

Skepse vůči digitálnímu rozhlasovému vysílání vládne i v České republice. Přesto, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ho v letošním roce považuje za jednu ze svých priorit, jeho tradičním odpůrcem je největší rozhlasová skupina u nás – Lagardère Active, respektive její prezident Michel Fleischmann. Ten start digitálního vysílání podmiňuje účastí státu na celém procesu, změnou zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a motivací posluchačů vlastnit digitální přijímače. Česko je ale na tom přeci jen lépe než jeho jižní soused. Na ostro už se šíří digitální rozhlas v Příbrami, Praze, Brně a na Ostravsku.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).