Hlavní navigace

RRTV zveřejnila seznam povinně šířených televizních stanic

3. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 6. 2009

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po dnešním zasedání upřesnila seznam televizních stanic, které musí všichni kabeloví operátoři umístit do své nejnižší programové nabídky na základě pravidel must-carry. „Provozovatel při vytváření nejnižší programové nabídky je povinen zajistit, aby v ní bylo zahrnuto zemské vysílání všech programů nechráněných systémem podmíněného přístupu provozovatelů vysílání ze zákona, jež lze přijímat běžným koncovým zařízením v místě kabelového rozvodu, bez ohledu na to, zda jsou vysílány analogově nebo digitálně,“ uvádí tisková zpráva ze zasedání RRTV.

KL22 hlasovani

V praxi to tedy znamená, že kabelové společnosti mají povinnost šířit všechny analogové i digitální stanice, které dnes vysílají na základě řádné nebo kompenzační licence včetně příslušných regionálních mutací. U veřejnoprávních stanic musí šířit všechny kanály bez výjimky v základní nabídce – tedy ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4 u České televize a ČRo 1 Radiožurnál, ČRo 2 Praha, ČRo 3 Vltava a regionální okruhy. Dle dnešní interpretace RRTV by do seznamu povinně šířených stanic měly patřit i digitální programy ČRo Radio Česko, ČRo Leonardo nebo ČRo D-Dur. Ze soukromých stanic mají na bezplatné umístění v nabídkách kabelových operátorů nárok stanice Nova, Nova Cinema, TV Barrandov, Prima, Prima Cool, Z1 a televize TV 7.

Ostatní stanice, zejména TV Óčko, Public nebo TV Noe ale nemají na prostor v kabelových sítích zákonný nárok. Nevysílají totiž na základě řádné licence, ale v zemském digitálním vysílání působí jen jako převzaté programy ze satelitu. Nicméně televize Óčko má nárok na jednu kompenzační licenci, kterou obdrží jakmile o ní požádá. Generální ředitel Jiří Balvín pro server Digizone.cz avizoval, že se tak stane ještě v průběhu letošního roku.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.