Hlavní navigace

Skype přijde s novou verzí pro Linux s podporou skupinových videohovorů

29. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě chystané významné aktualizace klienta pro Linux k dalším novinkám patří instant-messaging pod Chrome OS či již dříve slibovaný multitasking na konzoli Xbox One.

Microsoft nepracuje jen na strojovém překladu mluveného slova v reálném čase. Uživatelé, kteří preferují Linux, by se konečně měli dočkat pětkové generace desktopového klienta služby. Ta přináší například skupinové videohovory a další atraktivní funkce. Na druhou stranu změny v uživatelském prostředí jsou kontroverzním tématem.

Microsoft každopádně plní slib, že po převzetí Skypu nezačne bojkotovat konkurenční platformy. Naopak. Skype nově podporuje Chrome OS z dílny Googlu. Uživatelé stále pestřejší palety zařízení Chromebook, Chromebox a Chromebase zatím mohou Skype využívat z webového prostředí Outlook.com alespoň pro instant-messaging.

Podpora videohovorů a volání, která je založena na plug-inu, není možná, protože Chrome OS instalaci plug-inů nepodporuje. Microsoft by musel přijít s čistě webovým řešením, které výhledově plánuje. Ovšem vzhledem k neshodě tvůrců prohlížečů na jednom standardu pro multimediální komunikaci v reálném čase je to spíše hudba vzdálenější budoucnosti.

Naopak již nyní Skype ze softwarové výbavy herní konzole Xbox One konečně podporuje komunikaci při hraní hry nebo sledování videa. Microsoft tuto funkci sliboval již dříve, když demonstroval možnosti multitaskingu systému konzole odvozeného od Windows 8, ale dosud ji Xbox One resp. Skype nepodporoval.

Cloud 22 temata

Nová aktualizace aplikace Skype pro Xbox One však umožňuje přichycení aplikace k okraji televizní obrazovky, na jejímž zbytku během komunikace přes Skype lze hrát hru nebo sledovat video. Ke komunikaci přes Skype nová konzole Xbox One využívá kamery a mikrofony druhé generace pohybového senzoru Kinect. 

O něco blíže realitě by také měly být videohovory přes Skype s 3D obrazem mezi konzolemi Xbox One. Redmondský šéf Satya Nadella na konferenci Re/code odmítl, že by Microsoft prodal projekt Xbox, jak mu doporučují někteří analytici. Totéž platí o vyhledávači Bing. Oba projekty chce Microsoft naopak dále rozvíjet.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.