Hlavní navigace

Snad se tuzemská televize ve vysokém rozlišení přece jen rozjede

20. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Události posledních měsíců a dní dávají tušit, že se tuzemští diváci brzy dočkají uspokojujícího počtu televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) v češtině, respektive stanice, které obsahují i českou jazykovou stopou. V nejbližších týdnech se bude vzhlížet především k vysílání České televize, u níž vrcholí přípravy na přenosy ze Zimních olympijských her ve Vancouveru. Své si ale před pár dny řekla také slovenská Markíza, která chce svůj HD signál nabídnout dalším operátorům a expandovat s ním i na satelit.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Jsem optimistou. Poslední dny dávají tuzemskému divákovi naděje, že televize ve vysokém rozlišení se k němu dostane ve větší míře, a to zadarmo. Mluvím pochopitelně o satelitu, protože jinak byste neplacené HD programy hledali asi těžko. Můj optimismus, že obsah se bude navyšovat, plyne z několika faktů. Před rokem s velkou slávou startovala televize Nova ve spolupráci se satelitní platformou Skylink ostré vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Divák získal v ceně nové karty možnost sledovat první plnoformátový komerční HD kanál u nás. Stávajícím zákazníkům eventuelně stačilo pouze zaplatit jednorázový poplatek. Obsahu tehdy nebylo mnoho – nejprve pouze Televizní noviny, vybraná publicistika a sem tam nějaký film. Nyní už je u Novy situace lepší. Objevují se zde třeba i seriály v HD kvalitě a občas divák ani nepozná, že se něco vysílá ve standardním (SD) rozlišení – tolik je kvalitní. Na druhou stranu se starou detektivkou typu To je vražda, napsala sebelepší datový tok prostě nic neudělá.

Dalším podpůrným faktem mého „HD optimismu“ by mohlo být rozšíření programové nabídky HDTV satelitního Skylinku letos v dubnu (kanály Filmbox, Discovery atd.), avšak tu raději široce zmiňovat nebudu, protože v praxi vlastně nejde vůbec o kanály české, nýbrž počeštěné. A to je rozdíl! Rád bych se ale zmínil o dalším milníku, kterým bylo zahájení zkušebního vysílání kanálu ČT 1 v jeho HD verzi. Program sice zařadil jak Skylink, tak i konkurenční satelitní služba CS Link (tehdy už také s Novou HD), ale šlo o vysílání skromné. Pro podzimní měsíce vyhlídka pouze několika filmů v HDTV. Většinou šlo o nedělní televizní filmy, v jednom případě pak o celovečerní. Jinak pouze upscale, tedy obraz přepočítávaný z SD rozlišení do HD. Na vánoční svátky si veřejnoprávní televize také připravila několik pořadů v HD, především pohádky. Na opravdové hody si pak bude muset divák počkat až do února, kdy budou zahájeny olympijské hry v kanadském Vancouveru. Přenos ze sportovišť poběží pouze v HD kvalitě a ČT vytvoří jakýsi mix obsahů, který nabídne právě ČT HD. Tedy, Vyděržaj, pijaněr!, ještě pár měsíců a máš to doma.

O tom, že na poli česky vysílajících HD programů bude líp, mne přesvědčuje i fakt, že zájem vysílat ve vysokém rozlišení projevila po půlroční přestávce i veřejnoprávní Slovenská televize. Ta sice na první pohled nemá s našimi diváky nic společného, ale jak víme, tuzemáci jsou národem chytrých hlaviček a jistě se i k tomuto vysílání dostanou (přes karty satelitních služeb Skylink a CS Link, které se dají přepínat z nabídky určené pro Českou republiku na tu, která je určena zákazníkům na Slovensku a naopak). Pochopitelně buď úplně zdarma nebo za jednorázový poplatek. Vzhledem k tomu, že v případě STV opět půjde s velkou pravděpodobností o experiment, nedá se mluvit o tom, že by za něj chtěl provozovatel satelitní služby (ať už to bude CS Link nebo Skylink) od svých oveček nějaké korunky navíc. Otázkou je, co vlastně bude STV s vysíláním HDTV sledovat. Olympiáda ve vysokém rozlišení sice je, přiznejme si, pastvou pro oko, nicméně diváka jenom rozlítí, když kvalitní vysílání po ní skončí. Abonenti Skylinku mají jistě ještě v živé paměti vysílání slovenské Trojky během Letních olympijských her v Pekingu. STV tedy HDTV umí, ale co s tím, když na něj z dlouhodobého hlediska nemá peníze…

MMF24

Takovým čtvrtým stěžejním bodem, který dává divákovi naději na lepší situaci na poli HDTV s českými, respektive slovenskými kanály, je nejsledovanější slovenská televize Markíza. Ta na Štědrý den nabídne konečně první film v rozlišení 1080i. Půjde o „animačku“ Happy Feet, která potěší především nejmenší diváky (Happy Feet půjde ve stejný čas i na Nově, takže vysílání bude vlastně společné a zřejmě odbavované z Prahy, jen loga televizí a reklamní bloky budou odlišné). Na Slovensku tento film uvidí v HD kvalitě na Markíze bohužel pouze zákazníci IPTV služby Fiber TV od společnosti Orange. Markíza však nezapomněla dodat, že se svým HDTV signálem má smělé plány a chce ho nabídnout dalším operátorům včetně těch satelitních. Existuje tedy naděje na její zařazení do programových nabídek CS Linku nebo Skylinku. Jak by takové vysílání mohlo vypadat, si lze bez problémů představit na modelu dnešní Novy HD: tedy nějaký ten obsah ve vysokém rozlišení, především pak seriály a filmy. Přiznám se, že nejsem obeznámen s tím, zda Markíza chystá nějakou rekonstrukci kamerového parku.

Z výše napsaného tedy jasně vyplývá, že se nám HDTV začíná i u nás, zaplať Pánbůh, pěkně rozjíždět. Nedávno to došlo i Primě a nabídla majitelům terestrických HD boxů krásné vysílání především ve formátu 4:3 a samozřejmě tzv. upscalem…

Vítáte chystané vysílání Markízy v HDTV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).