Hlavní navigace

Spojené království, náš digitální vzor?

4. 5. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Představte si zemi, kde se tři čtvrtiny obyvatel mohou už dnes dívat na šest televizních multiplexů, každoročně se tu rozšiřuje pokrytí digitálního rozhlasu a regulační úřad tady kromě své běžné činnosti připravuje i nejrůznější studie pro občany a podnikatelskou sféru. Zní to jako pohádka? Kdepak, to je Británie.

Ofcom, regulátor telekomunikací a vysílání rozhlasu a televize ve Spojeném království, zveřejnil na konci dubna zprávu z rozsáhlého výzkumu. V něm se zaměřil na tři základní komunikační platformy: na telekomunikace (klasické pevné linky i mobily druhé a třetí generace), Internet a rozhlasové i televizní digitální vysílání. Cílem výzkumu bylo zjistit základní údaje o zmíněných službách, jako je dostupnost, nárůst a konzumace v různých částech Británie, a to jak mezi jednotlivci, tak v malých a středních firmách. Ofcom předpokládá, že závěry výzkumu poslouží jako cenný zdroj pro něj samotný, ale i pro národní, regionální a lokální vlády a další zájemce. Výsledky regulátor dále představí na celé řadě seminářů, kde doufá ve vznik podnětné diskuse, jejíž závěry doplní konečnou zprávu. Teprve poté vydá instituce doporučení pro zúčastněné strany. Sympatický postup, řekl bych.

Digitální televize pro tři ze čtyř Britů

Zpráva je rozsáhlá a kdo chce, může si v jejích více než 120 stranách elektronicky zalistovat sám. Pro účely DigiZone.cz se podívejme na zjištění, která souvisí s digitálním vysíláním televize a rozhlasu. Na úvod jeden metodologický střípek. Celoplošnost je pro účely zprávy chápána následujícím způsobem: Území je rozdělené na čtverce o ploše 100 metrů čtverečních a čtverec se považuje za pokrytý, pokud je na 90 procentech jeho rozlohy možné přijímat signál po 99 procent času. Nezbytnou výbavou je pouze správně nasměrovaná venkovní anténa.

Vypinani analogu v Britanii

Ve Spojeném království je podle uvedené definice 73 procent domácností, které mohou přijímat zemské televizní digitální vysílání. Nejedná se přitom o jeden dva multiplexy, ale o plnou nabídku šesti vysílacích sítí. Pokud bychom uvažovali pokrytí alespoň jedním multiplexem, což je v České republice běžné, bylo by číslo samozřejmě ještě vyšší. Jisté však je, že s přechodem od analogové televize k DVB-T se pokrytí digitálním signálem dále rozšíří.

Zemské digitální vysílání je nejdostupnější na severozápadě Anglie (94procentní pokrytí), příznivá situace je také na anglickém severovýchodě a v Londýně. Méně než 60 procent domácností může ale přijímat DVB-T ve Walesu, v Severním Irsku a na východě Anglie. Na území Severního Irska jsou zatím jen tři digitální vysílače, což je pro šíření signálu podstatná omezující podmínka. V současnosti je nejhorší digitální pokrytí na britském venkově, kde jsou dosud oblasti bez jakéhokoli multiplexu. Podobně jako v jiných zemích, Českou republiku nevyjímaje, i ve Spojeném království čekají, až analog ustoupí a dovolí přeměnit také zbývající vysílače na DVB-T. Další místa, ze kterých se digitální signál šíří už dnes, budou pak moci zvednout svůj výkon.

Digitální kabel, satelit a televize šířená přes Internet

Na kabelovou televizi v digitální podobě se může dívat 45 procent britských domácností, služba je dostupná především ve městech, prim hraje Londýn s 58 procenty, na chvostě je Wales ani ne se čtvrtinovým pokrytím. Dva největší kabeloví operátoři, ntl a Telewest Broadband, se momentálně slučují do jedné firmy, která bude mít dohromady 3,3 milionu předplatitelů. Digitální příjem využije hned od začátku 2,6 milionu z nich, dalších 700 tisíc diváků, kteří zatím sledují analogové vysílání, přejde na modernější způsob pravděpodobně do konce letošního roku.

Satelitní digitální vysílání je v Británii dostupné pro 98 procent domácností, zbylá dvě procenta mohou žehrat na diagram družice Astra 3A a na další místní faktory, které jim znemožňují příjem.

Polsko vlajka perex

Seriál: DVB-T ve střední Evropě

Jak si při zavádění pozemní digitální televize vedou naši sousedé a další země středoevropského regionu? Historii polských experimentů DVB-T a nejnovější úvahy o technických parametrech plánovaných digitálních sítí nejen v Polsku, ale také na Slovensku, v Rakousku či Maďarsku najdete ve speciálním seriálu serveru DigiZone.cz – DVB-T ve střední Evropě.

Služba televize vysílané prostřednictvím vysokorychlostního Internetu (IPTV) je ve Spojeném království dostupná zhruba pro 2,5 milionu domovů, tedy v každé desáté britské domácnosti. Prakticky je ale dnes IPTV k dostání pouze v Londýně, kde ho provozuje firma Homechoice. Společnost Kingston Interactive Television, která měla 105 tisíc zákazníků v oblasti kolem města Hull, v únoru svoje podnikání v této oblasti ukončila. Letos se na start IPTV chystá ale hlavní telekomunikační operátor Británie, firma BT, a tak se v odvětví čeká rychlý rozvoj.

Rozhlasové digitální vysílání

Rádio vysílá v Británii třemi digitálními cestami: přes Internet, v rámci primárně televizních multiplexů a prostřednictvím sítí T-DAB. Službu nabízí veřejnoprávní BBC, komerční Digital One a lokální provozovatelé rozhlasových sítí. Alespoň jeden multiplex T-DAB může podle zjištění průzkumu přijímat 89 procent britské populace.

Digitální rozhlas začal ve Spojeném království vysílat prostřednictvím T-DAB v roce 1995, průkopníkem tehdy byla BBC. Licencovaný komerční multiplex zahájil vysílání o čtyři roky později, další rádia začali nabízet provozovatelé lokálních multiplexů. T-DAB zažívá v Británii za poslední roky rychlý rozvoj a momentálně čeká na licence dalších 19 oblastí. Brzdou je pouze nejasný výsledek Regionální plánovací konference, která proběhne letos v květnu a v červnu.

Všechno ale není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Čtenář serveru DigiZone.cz Lukáš přidal pod včerejší článek Digitální televize fungují, co digitální rozhlas? zajímavý příspěvek, ve kterém mj. uvádí, že kvůli méně úsporné kompresní technologii MP2, kterou T-DAB využívá, a vysokým cenám za přenos, které z věci nutně vyplývají, se v britském pojetí digitálního rozhlasu ujal datový tok 128 kilobitů za sekundu, což je v MP2 kódování horší než analogové FM rádio.

Závěr a otazníky

Zpráva Ofcomu obsahuje celou plejádu podrobností, ale zájemce o další zjištění odkáži už na její plné znění. Pěkně vypadá pokus zkombinovat sociodemografické ukazatele a zalidněnost bydliště s předpoklady přijetí té které digitální technologie každým jednotlivým Britem. Sám regulátor však dochází ke zjištění, že faktorů ve hře je celá řada. Pokud se však někdo rozhodne pro alespoň jednu ze čtveřice služeb (pevná linka, mobil, Internet a digitální vysílání), další už mají vrátka pootevřená. Vzájemnou technologickou provázanost ukazuje jednoduché schéma. Údaje jsou dodatečně vyvážené pro jednotné srovnání, a tak se liší od samostatně uváděných čísel (73 vs. 65 procent pro DVB-T).

Digitalni Britanie

Přestože je z českého pohledu situace ve Spojeném království digitálně přímo pohádková, ani tady není všechno dokonalé. Jak server DigiZone.cz už informoval, podle zjištění britského sdružení na obranu spotřebitele Which například většina Britů neví, kdy jim skončí analogové vysílání.

V jaké oblasti digitalizace by se měla Česká republika pokusit dohnat Británii nejdřív?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.