Hlavní navigace

Spustí Nova pátý kanál, nebo ne? Registrace Fandy dává naději, že ano

26. 5. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Po registraci ochranné známky Fanda a také jejího loga se opět vynořila otázka, zdali nakonec Nova spustí plánovaný pátý kanál. Příliš mnoho času jí už nezbývá.

Vrcholí na Nově přípravy na spuštění nového kanálu?

Kanál 5, tedy připravovaný pátý program televize Nova (a třetí neplacený kanál této televizní skupiny), už patrně má definitivní název i logo. Úřad průmyslového vlastnictví zveřejnil ve svojí internetové databázi žádost společnosti CET 21, provozovatele Novy, o název a logo „fanda“, které tvarem vzdáleně připomíná hlavní motiv loga Novy. Logo je zatím černobílé, obsahuje písmeno F umístěné do kruhu, který patrně představuje původní spirálu TV Nova. Pod logem je název „fanda“. Nova si zároveň registrovala i názvy a loga mKÓD, mZÓNA a KOK koukej. Vysílací licenci pro pátý program získala Nova loni 23. srpna a do stejného data v letošním roce musí zahájit jeho vysílání, jinak o oprávnění přijde. Podle dosavadních informací by pátý program Novy měl vysílat pozemní cestou a celoplošně. Nabízet by měl pořady zejména pro mladé muže, včetně sportovních přenosů. Vzdáleně by tak měl připomínat již existující Primu Cool, která od září začne vysílat přenosy fotbalové Ligy mistrů.

Jan Potůček: „fanda“ od Novy už má logo. Pátý program musí začít vysílat do konce srpna

Jan Potůček: Nova si registruje „fandu“, údajný název a logo nového kanálu pro muže

Nové Události se dostaly už i do hledáčku Rady ČT

Negativní reakce na novou podobu Událostí, hlavní zpravodajské relace České televize, už prosákly i do Rady ČT. Místopředsedům Daně Eklové a Jiřímu Kratochvílovi se nelíbí vzhled, obsah a malá sledovanost pořadu, jehož proměnu si generální ředitel ČT Petr Dvořák vytyčil jako jeden ze svých hlavních úkolů ve funkci. Eklová i Kratochvíl v rozhovoru pro zpravodajský server iHNed.cz nešetřili kritikou a naznačovali, že dřívější podoba Událostí byla lepší. „Znělka se mi zdá krátká, nelíbí se mi studio a hlavně veřejnoprávní televize by se měla zaměřit zejména na obsah. Redaktoři, kteří chodí po studiu a mačkají dotykové obrazovky, mě ruší,“ řekla webu Eklová. „Chybí jim obsah a sdělení, ruší mě mnoho vizuálních vjemů. Tato skladba relace se spíš hodí pro komerční televize, kde diváci hledají více rozveselení, ne pro veřejnoprávní médium,“ dodal Kratochvíl. Oba se pozastavují nad klesající sledovaností Událostí. Dvořák přitom při své kandidatuře na šéfa ČT prohlašoval, že by hlavní zprávy veřejnoprávní televize měly mít více diváků než za Jiřího Janečka.


Autor: Česká televize

Jan Potůček: Nové Události jsou průšvih. Mělo by se to řešit, říkají radní České televize

Multiplex 3 získal dalšího regionálního zákazníka

K překvapivému kroku dochází v oblasti digitálního vysílání v jižních Čechách. Tamní regionální televize Gimi se stěhuje ze svého vlastního multiplexu do sítě společnosti Czech Digital Group, kterou stoprocentně ovládají České Radiokomunikace. Serveru DigiZone.cz to potvrdil provozně výrobní manažer stanice Štěpán Kuděj s tím, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, stanice by se měla objevit na vysílači Kleť v multiplexu 3 v pondělí 18. června. Od 1. června se bude stanice nově jmenovat Jihočeská televize. Co se týká distribuce televize Gimi prostřednictvím vlastního lokálního multiplexu, ta bude ukončena k poslednímu červnu. Neznamená to ale, že by končila celá tato síť. Volnou programovou pozici chce Gimi nabídnout jinému hráči, který o ni projeví zájem. V současné době jsou prostřednictvím tohoto multiplexu šířeny i stanice TV Noe a Stil. Televize Gimi bude na Kleti vysílat 24 hodin denně opakující se půlhodinovou smyčku. Denně tedy ve vysílání oběhne 48×. Souhlas s touto změnou už vyjádřila na svém posledním zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Londýnský vysílač dostal při příležitosti vypnutí analogového vysílání speciální osvětlení.
Autor: Arqiva

Pozemní vysílání zasahuje svým signálem stále do řady domácností.

Lukáš Polák: Jihočeská televize Gimi se přejmenuje a v červnu začne vysílat z multiplexu 3 na Kleti

Stručně

Od 8. června do 1. července se bude konat v Polsku a na Ukrajině fotbalové Euro 2012. Na plány České televize stále čekáme, ne tak na nekódované zahraniční HD kanály. Polská veřejnoprávní televize navíc spustí 1. června v tamním multiplexu 1 vysílání prvního kanálu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Naladí ho i část Čechů.

Lukáš Polák: Fotbalové Euro 2012 se blíží. Zahraniční nekódované HD kanály odhalily svoje karty

Lukáš Polák: Fotbalové Euro zachytí část Čechů na anténu i v HD rozlišení, díky Polákům 

Polský telekomunikační operátor Emitel, tamní obdoba Českých Radiokomunikací, uvedl do provozu dalších pět nových vysílačů multiplexu 1 s veřejnoprávními a komerčními kanály. Jde konkrétně o lokality Tarnów / Św. Marcina, Chruszczewka, Jawor / Bieszczady, Ciechanów a Katowice / Kosztowy. Nejzajímavější z nich z pohledu českého diváka je poslední jmenovaný. Signál vysílače Katowice / Kosztowy zasahuje podle našich čtenářů svým signálem i na území Moravy.

Lukáš Polák: Další polské vysílače multiplexu 1 v provozu. Signálem pokrývá i Moravu

Lukáš Polák: Zasáhne multiplex 2 z vysílače Jelenia Góra – Śnieżne Kotły hlouběji do Čech? Měl by

Za předčasné a nad rámec vlastních kompetencí považuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) požadavky Českých Radiokomunikací na státní podporu rozvoje sítí pro zemskou digitální televizi druhé generace (DVB-T2). Agentuře ČTK to řekl jeho mluvčí František Malina.

Jan Potůček: ČTÚ považuje požadavek na financování přechodu na DVB-T2 za „předčasný“


Autor: archiv

Přijímače, které umožňují sledování programů přenášených v normě DVB-T2.

Téměř miliardovou ztrátu vykázala v roce 2010 skupina Nova. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou získal ekonomický deník E15. Podle něj Nova předloni prodělala 929 milionů korun, přičemž o rok dříve ztráta dosáhla „jen“ 235 milionů. „Kumulovaná ztráta v letech 2008 až 2010 činila 1,92 miliardy,“ uvedl list. Účetní uzávěrka Novy za loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Jan Potůček: Nova je ve větší ztrátě, než se předpokládalo. Jenom za rok 2010 prodělala skoro miliardu

Pět večerů v týdnu věnuje televize Nova letos v létě premiérové reality show Farma. Nový formát, jehož licenci stanice získala od společnosti Strix Television, se na obrazovce objeví od pondělí do čtvrtka a v neděli, vždy od 20 hodin. Vyplývá to z programových plánů, které Nova zveřejnila. Úvodní díl Farmy televize odvysílá 24. června. Místo denního seriálu Ulice pak Nova od 25. června nasadí každý všední den od 18:30 další novou reality show Čtyři svatby.

Jan Potůček: Léto na Nově: Farma, Čtyři svatby, Druhý život, Dokonalý svět a Comeback

Jan Potůček: Nova v létě zpřehlední schéma, všední večery budou každý den stejné

UXD

Silně podprůměrné výsledky vykazuje zábavný pořad Česká 30, který ve čtvrtek večer po 20. hodině vysílá Prima family. Jde přitom už o několikátý pokus této televize, jak ve čtvrtek konkurovat nejsledovanějšímu televiznímu seriálu v Česku, Ordinaci v růžové zahradě 2 na Nově. Zatím to ale vypadá, že se Česká 30 zařadí mezi formáty, na kterých si Prima family ve čtvrtek večer vylámala zuby. Tento týden totiž Česká 30 přilákala pouze 336 tisíc dospělých diváků.

Jan Potůček: Česká 30 je nejslabším pořadem Primy family, ve čtvrtek měla jen 336 tisíc diváků

Nejdůležitější událost tohoto týdne byla (je):