Hlavní navigace

Startuje T-Mobile televize ze satelitu. Čím se liší od své sestry ze Slovenska?

1. 11. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
1. listopad 2010 se do pomyslné kroniky satelitní televize v Česku zapíše jako spuštění další placené televize. I když jde již o pátou službu v tuzemsku nabízenou prostřednictvím družice, v jednom si odnáší prvenství - doposud jsme zde neměli virtuálního operátora. T-Mobile totiž fakticky přeprodává nabídku satelitní služby Skylink. Tím se výrazně liší také od své sesterské služby Magio Sat ze Slovenska. A jak je vůbec možné, že karta T-Mobile televize, jak se nová služba jmenuje, je levnější než ta od CS Linku nebo Skylinku? Přináší T-Mobile na trh se satelitní televizí v Česku vůbec něco nového?

Operátoři nabízejí základní programy zdarma. Přichází s nimi i T-Mobile

Na českém a slovenském trhu je u satelitních služeb CS Link a Skylink obvyklé, že nabízejí zákaznickou kartu, která umožňuje sledování základních českých a slovenských stanic bez měsíčních poplatků. U CS Linku stojí tato karta 1999 Kč, stejně jako u Skylinku. Od 1. listopadu, tedy ode dneška, se k nim přidává také nová tuzemská platforma T-Mobile televize. Ta však kartu nabídne za pouhých 1599 Kč, tedy o celých 400 Kč levněji než konkurence. Jak je to možné? Není to tím, že by T-Mobile svou kartu dotoval, popřípadě ji prodával pod cenou? Určitě ne. Odmítá to i Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, která je v tuzemsku zástupcem satelitního balíku Skylink a stojí za velkoobchodní nabídkou nové satelitní T-Mobile televize. Rozdíl mezi námi a T-Mobilem je v tom, že my v ceně karty nabízíme dva měsíce promo vysílání všech placených programů zdarma, uvedl Glisník. Když si to tedy zákazník spočítá, karta ho vyjde u CS Linku a Skylinku ještě levněji než u T-Mobile. Společnost Media Vision, která je provozovatelem CS Linku, nabízí v ceně 1999 Kč jako bonus programový balíček TOTAL na měsíc a balíček FILM na dva měsíce. Například budoucí zákazník, který si pořídil kartu u Skylinku, by měl podle Glisníka takto ušetřit 1240 Kč.

ČT HD screenshot 500

Jedním z neplacených kanálů T-Mobile televize bude také ČT HD (Repro foto: vysílání ČT)

Deutsche Telekom bude nabízet neplacené programy také na Slovensku

Německá společnost Deutsche Telekom, které patří tuzemský mobilní operátor T-Mobile a na Slovensku firma Slovak Telekom, která nabízí slovenský T-Mobile, bude u našich východních sousedů nabízet také neplacené televizní programy na satelitu. Přidá se tak po bok již zmiňovaných služeb CS Link a Skylink. Magio Sat, jak se satelitní služba T-Mobile na Slovensku jmenuje, doposud nabízela pouze dva programové balíčky – Magio Sat Start a Magio Sat Klasik. Levnější služba s dvanácti programy přitom stála osm eur, tedy přibližně dvě stě korun. Nový bezplatný balíček označuje Slovak Telekom jako Magio Sat Bez záväzkov. V základní neplacené nabídce najdou zájemci programy Jednotka, Dvojka, Trojka, Markíza, Doma, Joj, Joj Plus, ČT 1, ČT 2, Prima, TA3 a TV Lux. Jak informoval server Mediálne.sk, podmínkou však bude odebrání satelitního kompletu za 249 eur (6 225 Kč při kurzu 25 Kč/euro), který obsahuje přístroj bez pevného disku, parabolu, kabely a úchyt na stěnu. Web dále upozornil, že služba vyjde dráž než konkurenční CS Link a Skylink, kde je možné sestavu pro příjem sehnat již přibližně od 150 eur (přibližně 3 750 Kč).

Magio TV obrazek spotu

Takhle prezentoval satelitní komplet pro Magio Sat telekomunikační operátor Slovak Telekom (Foto: Slovak Telekom)

Jiří Peterka 100

Očima Jiřího Peterky: Chuck Norris udělal z T-Mobile virtuálního operátora

Osobě Chucka Norrise je přisuzováno mnoho hrdinských činů doslova epochálního významu. Nejnověji se může pyšnit tím, že přesvědčil český T-Mobile, aby opustil své původní záměry s mobilní televizí na platformě DVB-H, přešel na satelitní platformu DVB-S a stal se (satelitním) virtuálním operátorem. Díky tomu může T-Mobile nabízet služby triple play, zahrnující i novou „T-Mobile Televizi“, píše na webu Lupa.cz odborník na broadband a mobilní služby Jiří Peterka.

V čem se liší „růžový satelit“ z Česka od toho slovenského? Programy, družicí i kódováním

Zjednodušeně se dá říci, že jak v České republice, tak i na Slovensku tuto službu nabízí jedna společnost, tedy Deutsche Telekom. Přesto se od sebe česká T-Mobile televize a slovenská Magio Sat zásadně liší. Povězme si nejprve něco o té druhé, která byla spuštěna dříve. Magio Sat byla představena na Slovensku koncem loňského roku jako služba, která bude svůj signál distribuovat prostřednictvím satelitu Amos 3 na pozici 4 stupně západně, kde ho nabízela již nějakou dobu sestra T-Home z Maďarska. Tehdy šlo o službu, která je plnohodnotná, tedy v tom smyslu, že si operátor sám platí za kapacitu a programy si takzvaně uplinkuje, tedy posílá na satelit, sám. Jiné je to i s kartou a přijímačem. Na Slovensku jsou spolu svázány, použití karty v jiném set-top-boxu, než je ten, který zákazníkovi poskytne provozovatel, tedy není teoreticky ani prakticky možné. Magio Sat si vybral kódovací systém Conax, v České republice jde o Irdeto. Slovak Telekom navíc nabízí u set-top-boxů doplňkové služby, které jsou do nich implementovány a využívány díky ethernetovému rozhraní. To u tuzemské T-Mobile televize neplatí.

T-Mobile televize je unikát

Satelitní služba T-Mobile televize je sice už pátou televizní službou v Česku nabízenou z družice, ovšem přesto si v jednom odnáší prvenství. Bude prvním virtuálním satelitním operátorem v tuzemsku. Co to znamená? T-Mobile na satelitu nezabere se svými programy vůbec žádnou kapacitu. Všechny stanice, které má nová služba v nabídce, jsou přebírány od konkurenční služby Skylink, a to dokonce do té míry, že nebudou vytvořeny ani virtuální pozice, tedy kanály, které nezaberou žádný datový tok. T-Mobile televize bude využívat přesně ty stanice (i po technické stránce) jako její partner Skylink. Přístupové karty, jež budou poskytnuty zákazníkům, budou sice majetkem mobilního operátora T-Mobile, avšak techniky patří Skylinku. T-Mobile si však bude zákazníky připisovat na svůj účet a Skylink naopak nikoliv. Také dotované satelitní přijímače Topfield a GoSat, které T-Mobile nabízí ke své satelitní televizi, lze v podstatě označit za doporučené touto službou. Minimálně do té míry, že partnerská platforma Skylink oba přijímače vyzkoušela a udělila jim značku Skylink Ready, tedy označení pro přijímače, které bez problémů spolupracují s kartami podmíněného přístupu Irdeto, který využívá jak Skylink, tak T-Mobile televize.

Cloud23

T-Mobile televize - reklama Chuck Norris

Chuck Norris osobně, reklamní tvář T-Mobile televize (Zdroj: T-Mobile)

První akce T-Mobilu: Satelitní komplet za tři koruny

Není pochyb o tom, že telekomunikační operátor T-Mobile využije toho, že kromě nově získaného postu provozovatele satelitní služby je především společností, která se orientuje na mobilní telefony a volání. Přesvědčit jsme se o tom mohli ostatně už v minulých dnech. T-Mobile chce kombinovat nabídku placené televize a telefonních služeb. Ke každé prolongaci mobilního tarifu si může klient vzít místo dotovaného telefonu kombinaci zařízení pro T-Mobile televizi za zvýhodněnou cenu (podle výše MMP) 3 Kč, slibuje mobilní operátor. V této nabídce je konkrétně obsažen satelitní komplet s přístupovou kartou a 18 televizními programy včetně ČT HD a Novy HD. Bez slevy vyjde satelitní komplet s přístupovou kartou k bezplatné programové nabídce Start a montáží T-Mobile televize na 5999 Kč. T-Mobile však může stavět také na tom, že v řadách jeho zákazníků mohou být také televizní diváci, kteří ještě nepřešli na digitální příjem televize. Zaslání několika set tisíc SMS nebo MMS formou obchodního sdělení pak nemusí být pro společnost velkým problémem a určitě na tomto kroku ještě vydělá.

Uspěje dle vašeho názoru T-Mobile televize na trhu placených satelitních služeb?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).