Hlavní navigace

Střípky z Web Analytics Konference

2. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Web Analytics mladý, za to však poměrně dynamicky se rozvíjející obor, po němž roste poptávka a kolem něhož leží množství otazníků. Řadu mýtů si vzala za své uvést na pravou míru právě konference Web Analytics, pořádaná Dobrým webem. Hovořilo se zde pochopitelně nejen o tom, že jaký je rozdíl mezi TopListem, Google Analytics, NetMonitorem, Omniture či WebTrends, ale hlavně jak vůbec k analýzám přistupovat a co můžeme se získanými daty podnikat dále, abychom vykompenzovali náklady do WA vložené. Největší zajímavosti z konference přinášíme v následujícím shrnutí.

Řada lidí, které webová analytika přímo neživí, si možná klade otázku, pro koho a jak moc je vlastně užitečná. Ač by se mohlo na první pohled zdát, že tak úzce specializovaný obor bude vytvářet potřeby opět pouze pro další úzce profilovanou skupinu odborníků, zdá se že pravý opak je pravdou. Webovou analytiku využije management společnosti, webmasteři, marketing a dalo by se pokračovat ještě dále, prohlašuje Johannes Oppermann z rakouského Google, který měl na konferenci na starosti pomyslný výkop.


google wa

Příklad efektivní práce s analytikou podle Google – relaunch webu.


Poměrně neotřelý pohled na problematiku webové analytiky nabídl další z dopoledních přednášejících, Jiří Brázda z Web Analytics Wednesday, který se zaměřil na megatrendy v současné podobě webové analytiky. Webová analytika žije a vzkvétá i v Česku, což je úžasná zpráva, zahájil svoji přednášku Brázda. Coby hlavní megatrend jej zaujal především fakt, že webovou analytiku vnímáme (alespoň zde v České republice) jako něco, co je zdarma.

Brázda klade vinu především na sofistikované nástroje typu Google analytics a upozorňuje na fakt, že nástroje bez kvalifikovaných analytiků, kteří jsou z nich s to data vytáhnout, jsou mrtvou hodnotou. Poněkud znepokojivým megatrendem je vnímání web analytics jako něčeho, co je zdarma. Na vině je pochopitelně Google, jemuž se přizpůsobila i konkurence. Jedna věc je ovšem technologie a druhou lidé a jejich know how, klienti by si měli uvědomit, že poslední dvě veličiny rozhodně zdarma nejsou a také pravděpodobně nikdy nebudou, říká Brázda.


brazda wa

Tak je nebo není Web Analytics zdarma?


Brázda ovšem zároveň nezpochybňuje fakt, že Google zároveň žene v oblasti webové analytiky neuvěřitelným způsobem dopředu vývoj. Google jako první přišel s prvky jako segmentace, otevřené API a dalšími zdánlivými drobnostmi, které následovali ostatní hráči, jako například Microsoft, říká Brázda.


br

A jaký je Brázdův recept na získávání smysluplných údajů z webových analytik? Kombinujte data, data z webu vám řeknou, co se děje, zpětnou vazbou od návštěvníků (Voice of Customer) naopak zjistíte, proč se to děje. Spojte data o nákupech ze všech distribučních kanálů. Uživatel může najít produkt na webu, ale objednat ho po telefonu, to vám může velice snadno zkreslit interpretaci, pokud se spolehnete pouze na surová data z Internetu, prohlašuje Brázda. Jako příklad uvádí situaci, kdy analytik podle poklesu návštěvnosti homepage odhalil chybu v TV kampani společnosti, kde nebyla viditelně uvedena URL, lidé totiž na stánky zavítali většinou z vyhledávačů.


mailing

Cyklus e-mailového marketingu.


Dalším vystupujícím, který přinesl několik zajímavých podnětů, je Pere Rovira z Webanalytics.es. Tématem jeho prezentace byly takzvané měkké metriky. Co je snadné změřit, není užitečné, vypálil Rovira na posluchače hned ze začátku, aby si mohl nahrát a odvolat se na fakt, že nejužitečnějším nástrojem webové analýzy je stále náš mozek. Pokud nemá web jasně stanoveny své cíle, je možná lepší, když není vůbec, vyhrocuje Rovira svoji tezi.

Jako příklady efektivních měkkých metrik Rovira uvádí followery na Twitteru, odběratele RSS, CTR newsletteru, nebo například i úplně obyčejné odpovědi v anketách. Pozornost zaměřená na měkké metriky podle Roviry webové prostředí zlidšťuje a měla by se odrazit na zvýšené poptávce v sociálních sítích, žádostech o rozhovory, zvýšení indexu citovanosti, či prostému zlepšení vnímání značky.

MM socky3


rv

Mezi nejoriginálnější přednášky dne patřil nepochybně copywriter z Proximity Prague – Vladislav Bureš, který zaměřil svoji pozornost na rozumný e-mailový marketing. Lze vůbec něco takového smysluplně provázat s výsledky analytiky? Bureš je o tom přesvědčen zcela jednoznačně. Na otázku, co má smysl v takovémto případě vůbec měřit, odpovídá: Pokud si na direct mailing najmete agenturu, určitě byste od ní měli vyžadovat měření otevřených e-mailů, neotevřených e-mailů, nedoručených zpráv a pochopitelně také prokliků z e-mailu či konverze. Smysl takového měření je podle Bureše vedle odhalení mrtvých kontaktů v databázi hlavně získání podkladů pro optimalizaci layoutu samotného mailing newsletteru.

Na několika příkladech pak uvádí, k jakým zlepšením a v jakém vzájemném poměru následně může dojít. U společnosti REI tak například došlo využitím dat z analytiky a následné úpravě layoutu e-mailingu k optimalizaci nákladů, kdy se zvýšilo o 20% CTR, o 90% přibylo unikátních přístupů a o 11% se zvedla ziskovost po rozpočítání nákladů na e-mail versus zvýšení prodejů.

Témat bylo pochopitelně pokryto mnohem více, ale není v našich silách zde ve stručnosti podchytit všechny. Ostatně, pokud vás problematika zaujala, navštivte raději některý tematicky zaměřený seminář pořadatele.

Zajímá vás problematika Web anaylitics?

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.