Hlavní navigace

Strong 5015 nabízí modulátor do dvou tisíc

5. 2. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Digitální přijímače značky Strong, to je řemeslné dílo bez překvapivých nápadů. Jiný není ani model 5015. Set-top-box má až na drobné mušky kvalitní češtinu, střední rozměry i spotřebu a těžkopádný průvodce programem. Jeho hlavní devizou, alespoň pro majitele starších televizorů, je modulátor. Výrobek rozšiřuje nabídku produktů pod dvoutisícovou hranicí, a může se tak těšit pozornosti nejširšího publika.

Set-top-box Strong 5015 není na českém trhu žádným nováčkem. V červnu minulého roku jsme na DigiZone.cz představili model 5010, který nahradil úspěšný přijímač 5126 téže značky, a ze stejné doby pochází i jeho verze obsahující modulátor. Strong 5015 se od recenzovaného modelu liší kromě modulátoru především barvou – místo černé mají zákazníci přístroj ve stříbrné. Mírně odlišný je také zadní panel. Pokud ale znáte dříve představený model, žádná překvapení nečekejte.

Strong 5015 má střední až menší rozměry, je 26 centimetrů široký, 14 hluboký a čtyři vysoký. Hmotnost přijímače je 1,2 kilogramu. Elegantnímu designu ve stříbrném provedení vévodí čtyři šroubky kolem displeje na předním panelu. Na pohled je to hezké, někteří uživatelé by ale jistě ocenili i funkční tlačítka. Displej je segmentový, čtyřmístný a ukazuje světlezelené číslice. V pohotovostním režimu je tu zobrazený čas, za provozu číslo vybraného programu. Vpředu je také snímač dálkového ovládání a dvojice diod – provozní zelená a červená svítící v režimu standby.

Strong 5015

Dálkové ovládání a zadní panel set-top-boxu

Zadní panel doznal proti modelu 5010 menší přeuspořádání. Koaxiální konektor digitálního zvuku S/P-DIF se přesunul nahoru a jeho místo zaujal s-video výstup, který verze bez modulátoru neobsahuje. Když už zmiňuji modulátor, doplním, že přístroj umožňuje divákům vybrat si pro signál DVB-T libovolný kanál UHF. Výstup systému PAL může být navolený na B/G, D/K, M/N nebo I.

Strong 5015 zezadu

Digitální přijímač má dva konektory SCART, vstup a výstup pro anténu i vypínač přívodu elektrického proudu. Citlivost ladicího obvodu podle manuálu zahrnuje rozmezí –82 až –20 dBm. Spotřeba přijímače může dosáhnout až 20 wattů za provozu, ve standby je to osm wattů. Aktualizaci softwaru zajistí majitelům set-top-boxu konektor RS-232. Na zadním panelu už nezbylo místo pro analogový výstup stereo zvuku ani pro kompozitní videovýstup. Výrobce se na této výbavě pravděpodobně rozhodl ušetřit.

Dálkové ovládání je velké a promyšleně tvarované. Napájí ho dva články AAA, které jsou součástí balení. Tvar ovladače počítá s tím, že ho divák bude držet ve dvou polohách – dole a uprostřed. Pohodlné uchopení ve spodní pozici zajišťuje větší tloušťka ovládání se zaoblenými hranami. Základem navigace jsou tu směrové šipky s tlačítkem OK uprostřed. Kolem nich jsou klíče na přístup do menu a zpět, vyvolání programového průvodce (EPG) i stručného informačního panelu. Dole pod šipkami je pak kolébka na volbu programů a druhá pro změnu hlasitosti. Ještě níž se potom nachází osmero funkčních tlačítek.

Strong 5015 ovladac

Držení ve středu ovladače je určené především pro tisknutí číselných klíčů programové volby. Menší tloušťku tady vyvažuje prohlubeň pro ukazováček, díky které mi ovladač padnul přirozeně do ruky. Vedle nuly se nachází ještě tlačítko na přivolání seznamu oblíbených programů a další na přepínání mezi rozhlasem a televizí. Celkově jsem měl z dálkového ovládání dobrý pocit, a to i vzhledem k rychlým reakcím přijímače. Menším rukám může ale uchopení ovladače činit potíže.

Denní provoz přijímače

Uvedení set-top-boxu do provozu je rychlé a snadné. Průvodce prvním spuštěním pamatuje na výběr jazyka menu, po kterém následuje volba země, napájení antény a číslování programů. Dále zbývá jen zahájit automatické ladění, pochytat všechny dostupné stanice rozhlasu i televize a uložit je přístroji do paměti. Celá akce je hotová do několika málo minut.

Strong 5015 PIN
Strong 5015 info

Pohled na obrázky z chodu digitálního přijímače začínáme netradičně obrazovkou lačnící po PIN kódu. Majitelé se mohou totiž rozhodnout blokovat přístup k programům, kde může být pro jejich děti například příliš násilí a další nevhodné scény. Po přepnutí na blokovaný program si set-top-box vyžádá čtyřmístný číselný kód, bez kterého žádnou brutalitu neukáže. V základním nastavení odemyká přístup k zamknuté stanici čtveřice nul, kód je ale samozřejmě možné změnit.

Informační pruh ukazuje číslo a jméno programu, kvalitu zvukového doprovodu a datum i čas. Divák se dozví také jméno právě vysílaného i následujícího pořadu na vybraném programu, a to včetně časů jeho začátku a konce. Chybí mi tu ale ukazatel průběhu aktuálního vysílání, který je na řadě jiných přístrojů běžný.

EPG, časovač, teletext a menu

Strong 5015 EPG
Strong 5015 EPG II

Elektronický programový průvodce v základní variantě zobrazuje pouze soupisku stanic a dva pořady totožné s infopruhem. Zbylou část obrazovky zabírá vybraný program. Šipka vpravo na dálkovém ovládání vyvolá změnu na pravé části EPG. Nově se tu rozvine seznam pěti pořadů, ale opět jenom na vybraném programu. Není to mnoho, alespoň, že pohyb je možný buď po jednotlivých položkách, nebo po celých dnech. Je mrzuté, že Strong 5015 neumí zobrazit EPG více stanic na jedné obrazovce. Víc by mi ale vadilo, že i v režimu podrobného programu je vždy nutné přeladit přijímač na ten který program jenom kvůli vyvolání programových informací.

Dobrou zprávou je naopak možnost zadat pomocí EPG údaje do časovače. Ten nabízí místo na deset záznamů, které mohou proběhnout buď jedinkrát, nebo opakovaně. Na výběr je denní a týdenní cyklus. Časovač nabízí také další možnosti, například místo intervalového průběhu se může set-top-box ve zvolený čas třeba jen zapnout nebo vypnout.

Strong 5015 casovac

Menu přijímače Strong 5015 nabízí přístup k základnímu nastavení výrobku, správu programů, úpravu rodičovského zámku a také jednoduchý kalendář i trojici her. Nevšední možností je výběr z několika barevných schémat menu. Varianty jsou ale buď tak křiklavé, nebo naopak šedivé, že většina lidí zůstane nakonec u původní modré. Možnosti uživatelské nabídky blíže rozebírá příručka, kterou si zájemci mohou stáhnout z naší databáze set-top-boxů.

Strong 5015 menu
Strong 5015 zamek

Set-top-box má vlastní dekodér teletextu, který vkládá informace do obrazu digitálního vysílání. Jakmile si přístroj načte dostatek stran, může divák využít možnosti přechodu na jednotlivá trojčíslí bez zdlouhavého čekání. Na dálkovém ovládání jsou i čtyři barevná tlačítka usnadňující pohyb teletextem.

Strong 5015 teletext

Tři hry v nabídce set-top-boxu nabízejí zkrácení dlouhé chvíle při čekání na konec reklamy. Bohužel divák nemůže nikde v koutku sledovat, zda už na vybrané stanici nezačal hlavní program. Logickými rychlíky, které má přijímač na uživatele připravené, jsou Miny, Tetris a Gomoku. První dvě hry jsou notoricky známé, třetí pouze klame názvem. Jsou to totiž klasické piškvorky, ve kterých si proti sobě mohou zahrát i dva lidští hráči.

Televizní hry (Strong 5010 / 5015)
Strong 5015 Miny
Strong 5015 Tetris
Strong 5015 Gomoku

Konečný souhrn

Umí dobře česky - pečeť

Pokud máte starou televizi, ještě bez konektoru SCART, a chcete si užít výhod digitálního vysílání, je Strong 5015 tou správnou cestou. Nabízí dobrý poměr výkonu a ceny, která je pod dvoutisícovou hranicí. Přijímač zvládnul češtinu po všech stránkách, a tak získal pečeť „Umí dobře česky“. Motá jenom čárkované e, které zobrazuje jako a s kroužkem. Nad touto drobností jsme ale přimhouřili oko, v dalších kapitolách češtiny si set-top-box vedl totiž dobře. Kdo modulátor nepotřebuje, má nabídku digitálních přijímačů širší a Strong 5015 je tu mezi konkurenty pouze mírným nadprůměrem.

Strong 5015 panel
Strong 5015
Celkové hodnocení 8,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Strong 5015

KL24

Orientační cena: 1940 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Kolik let je vašemu televizoru v obývacím pokoji?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).