Hlavní navigace

Telenor se zasnoubil s Teliou

21. 2. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dva obři skandinávského telekomunikačního trhu, norský Telenor a švédská Telia, slaví zásnuby. Spojením těchto dvou společností, donedávna ještě monopolních telefonních operátorů, se objevuje velmi silný hráč na celoevropském trhu.

Tečku za dlouhými přípravami tohoto spojení učinili minulý týden svými podpisy na dohodě o sloučení obou společností norský ministr dopravy a spojů a švédský ministr průmyslu. Proces však ještě neskončil – musí ho totiž posvětit parlamenty obou zemí a také Evropská komise, která bude fúzi zkoumat po stránce souladu s předpisy o hospodářské soutěži.

Je však pravděpodobné, že celá věc bude korunována úspěchem. V nové společnosti, která zatím nemá stanoveno nové jméno, získá švédská strana 60 a norská strana 40 procent akcií; v oblasti řízení a vykonávání akcionářských práv jim však smlouva zaručuje paritní podíl.

Důležité je, že smlouva oba partnery zavazuje k tomu, aby podstatnou část svého podílu zprivatizovali. V obou případech jde totiž dosud o státní podniky, které teprve nedávno přišly o své monopolní postavení na trhu. I tak však berme jejich podobu s Telecomem jen s rezervou – dohromady mají sice 51.000 zaměstnanců, což je oproti našemu Telecomu zhruba dvojnásobný počet, ale pokud jde o obrat, převyšují ho mnohonásobně; efektivita práce je tu tedy poněkud vyšší.

Přesto je chystaná privatizace vítaným krokem a spolu s obdobnými aktivitami v ostatních zemích Evropské unie přinese oživení na světové telekomunikakční trhy; určitý dopad to může mít i na nás, kde má Telenor své zastoupení především pokud jde o satelitní služby a Internet. Nelze ale vyloučit, že po roce 2000 se pokusí vstoupit na náš trh i v oblasti hlasových služeb; jak se ukazuje, určitou expanzi na východ Telenor chystá.

ebf - tip do článku - debata

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).