Hlavní navigace

Trojka dopsala svou historii. Slovenská televize má opět už jen dva programy

2. 7. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Slovenský veřejnoprávní okruh Trojka, který vysílal od roku 2008, je minulostí. Slovenská televize (STV) ho byla nucena ze čtvrtka 30. června na pátek 1. července nechat vypnout, protože už neměla prostředky na jeho financování. Trojka přitom skončila později, než se počítalo. Podle původních plánů měla být vypnuta ke konci loňského roku. Za konec Trojky mohou diváci "poděkovat" bývalému vedení STV v čele se Štefanem Nižňanským, které toto médium přivedlo do katastrofální finanční situace.

Sportovní kanál STV 3 je minulostí

Úderem půlnoci ze čtvrtku na pátek neskončilo jen analogové televizní vysílání ve východních Čechách a na jižní Moravě, ale také tříletá existence sportovního kanálu Slovenské televize, Trojky. Program, který v létě 2008 nabídl Letní olympijské hry z Pekingu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) dříve než Česká televize, se poslední měsíce potýkal s velkými finančními problémy a vysílal jen po určitou část dne. Podle generální ředitelky Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Miroslavy Zemkové ale Trojka končí jen dočasně. Poslední dvě hodiny vysílání Trojky byly ve čtvrtek večer věnované ohlédnutím za dosavadní historií tohoto programu. Ve 21:55 stanice nabídne hodinový dokument z LOH 2008 v Pekingu s názvem LOH v Pekingu – návraty. Od 22:55 pak rovněž hodinový střihový pořad Velké momenty Trojky 2008 – 2011 a od 23:55 pětiminutové rozloučení „Trojka končí…“. Poté sportovní kanál STV zmizela z nabídky slovenského veřejnoprávního multiplexu, satelitu i kabelových rozvodů a sport se přesune na zbývající programy STV 1 a STV 2.

Jan Potůček: Trojka, sportovní kanál Slovenské televize, dnes končí své vysílání

Proběhlo největší vypínání analogového signálu v historii

Největší vypínání analogových televizních vysílačů v historii České republiky nastalo o půlnoci na pátek. Podle vládního harmonogramu digitalizace se měly odmlčet hlavní televizní vysílače v územních oblastech Trutnov a Brno, tedy v Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Jenže vedle hlavních vysílačů vypnuly minimálně Česká televize a Prima i desítky analogových dokrývačů. Jediný, kdo opět vyčkával až do poslední chvíle, je televize Nova. Zatím tedy není jasné, zda a které vysílače vypnula. Každopádně diváky před případným koncem analogu nijak nevarovala. Vypínání analogového televizního vysílání se ve východních Čechách a na jižné Moravě dotklo především tří programů: Novy, Primy a ČT 1. Program ČT 2 v těchto dvou oblastech už na žádném velkém vysílači analogově nevysílal, využíval ale několik menších analogových dokrývačů. Dvou z nich se čtvrteční vypínání týkalo. Zatímco Česká televize a Prima dopředu zveřejnily seznam vysílačů a dokrývačů, které budou o půlnoci vypínat, televize Nova tak neučinila. O tom musí rozhodnout jednatelé, zatím však žádné stanovisko nepadlo, řekl ve středu serveru DigiZone.cz zástupce Novy, který si nepřál být jmenován.

Jan Potůček: Východní Čechy a jižní Morava vypínají analogovou televizi. Které vysílače končí?
Jan Potůček: Nova stále ještě neví, které analogové vysílače vypne o půlnoci na pátek

Ještěd - výměna antény

Také analogová televize na Ještědu už je minulostí. (Foto: Radek Plecháč)

Slovensko dokončilo digitalizaci

Půldruhého roku stačilo Slovensku, aby spustilo všechny plánované digitální televizní vysílače. Dnešním dnem je televizní digitalizace u našich východních sousedů dokončena, oznámila ve středu společnost Towercom, která je provozovatelem všech tří celoplošných digitálních sítí na Slovensku. Jako poslední firma spustila vysílání „komerčního“ multiplexu 2 a veřejnoprávního multiplexu Slovenské televize na bratislavském vysílači Kamzík, odkud dosud vysílal jen dočasný multiplex s televizemi, které šlo naladit i analogovou cestou. Dnešním dnem dosáhlo pokrytí druhého multiplexu více než 91 procent obyvatel a veřejnoprávní multiplex pokrývá více než 95 procent obyvatel, oznámil mluvčí Towercomu Michal Šuran. Tento historický moment je porovnatelný se spuštěním analogového vysílání v listopadu 1956. Jsem rád, že můžeme vysílatelům i divákům odevzdat DVB-T v plné síle. Slovensko se právem dostalo mezi lídry digitalizace ve středoevropském regionu, prohlásil zástupce generálního ředitele Towercomu Peter Valentovič.

Jan Potůček: Slovensko dokončilo digitalizaci, všechny vysílače DVB-T zprovozněny

TV Doma Slovensko

Slovenská digitalizace zrodila také novou stanici z rodiny CME – TV Doma.

Stručně

Dekódovací karty, které umožní přístup k satelitní službě CS Link přes nový kódovací systém Irdeto, začala ve středu distribuovat na český trh tato satelitní platforma. Uvedl to Daniel Klička, výkonný ředitel společnosti Media Vision, která CS Link provozuje. Služba zároveň ponechává na trhu stávající karty pro podmíněný přístup CryptoWorks, které postupně nahradí novými kartami Irdeto. Podle Kličky bude tento proces trvat tři až pět let.

Jan Potůček: Satelitní CS Link začal prodávat přístupové karty se systémem Irdeto

Od dubna letošního roku lze po letech testování v Praze naladit řádné digitálního rozhlasové vysílání. Provozuje ho příbramská společnost Teleko, která na jaře získala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) oprávnění provozovat krajské rozhlasové multiplexy i v Moravskos­lezském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji. Pracujeme na zahájení vysílání v Brně a Ostravě, další regiony přijdou potom, říká v rozhovoru pro DigiZone.cz majitel a jednatel Teleka Tomáš Řapek.

Jan Potůček: V září zavedeme digitální rozhlas v Brně a Ostravě, slibuje šéf firmy Teleko

Náročnou rekonstrukcí prochází v těchto týdnech Studio 8 na Kavčích horách. Česká televize ho vybavuje moderní technikou, která bude odpovídat roku 2011 a mimo jiné ho přizpůsobí také pro vysílání pořadů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Server DigiZone.cz to potvrdil technický ředitel veřejnoprávního média Rudolf Pop.

Lukáš Polák: ČT rekonstruuje Studio 8. Moravce a další pořady chce nabídnout v HD kvalitě

Václav Moravec - předvolební duel

Moravcovy otázky brzy také v HD rozlišení? Pokud na to tvůrci pořadu kývnou, od září by to neměl být problém.

Seriály a filmy z produkce placeného filmového kanálu HBO bude možné od příštího roku v Česku sledovat i na chytrých telefonech a tabletech. Serveru Médiář.cz to řekl novopečený oblastní manažer HBO pro Českou republiku a Slovensko Ivan Šefčík, donedávna generální ředitel vydavatelství Axel Springer Praha. Službu HBO GO firma zprovoznila už v řadě zemí, česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ji už evidovala jako poskytovatele audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání.

Jan Potůček: Videoarchiv HBO GO pro chytré mobily a tablety v Česku od příštího roku

Nové logo a on-air grafiku bude mít od 1. července česko-slovenská verze hudebního kanálu MTV, kterou provozuje televize Nova. Dotknou se jí tedy změny, které čekají všechny televizní kanály z portfolia MTV. Nejviditelnějšími prvky nového loga je jeho přizpůsobení širokoúhlému formátu 16:9 a upuštění od nápisu Music Television.

Jan Potůček: Červencová změna loga stanic MTV se dotkne i česko-slovenské verze

Content tip EARLY

Novým programovým ředitelem televize Prima se stane Petr Vladyka, nynější ředitel rádia Evropa 2. Do druhé největší české televize nastoupí 1. září. Společnost Lagardère Active ČR oznamuje odchod Petra Vladyky z funkce ředitele rádia Evropa 2, ve které setrvá do konce letošního srpna, sdělila prostřednictvím tiskové zprávy PR managerka rozhlasové skupiny Lagardère Active ČR Radka Pilzová.

Jan Potůček: Prima má po roce programového ředitele. Je jím šéf Evropy 2 Petr Vladyka

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).