Hlavní navigace

Tvá bábovička je hnusná aneb kvalita obsahu komunitních serverů

Pavel Mezihorák

Skupinka programátorů sedí u piva a jeden z nich říká: "Cestou sem jsem šel kolem pískoviště, a to, co jsem tam viděl, bylo prostě příšerné. Samá bábovička. To jsou úplně zbytečné věci bez špetky umu... Doufám, že postaví tu Kaplického knihovnu, tomu říkám kvalitní stavba."

Divné? Nesmyslné? Ano, ale něco podobného se odehrává v mysli části internetových profesionálů v diskuzích kolem komunitních projektů, jejichž obsah tvoří náctiletí nebo přímo děti. Před pár lety byl Internet záležitostí vzdělaných, bohatých a většinou i technologicky zdatných osob. To se ovšem změnilo. Tak jako mobil už není značkou podnikatelského úspěchu, tak i Internet se stal masovou záležitostí, a to napříč generacemi.

Je vcelku logické, že v uživatelsky generovaném obsahu hrají v Česku prim právě náctiletí nebo čím dál více i děti. Je jich hodně, mají spoustu času, dost mladické odvahy a samozřejmě ještě žádnou „dospěláckou“ zakomplexovanost. Jako příklad si můžeme vzít Blog.cz. Průměrným uživatelem bude asi 12letá dívka. Poměřovat blogísek takového internetového uživatele s dospělým blogerem nebo dokonce profesně zaměřeným blogem nedává příliš smysl.

Content 2017 - tip Footshop

Stejně jako nás nenapadne poměřovat třeba dětskou slohovou práci s románem (nebo tu bábovičku s Kaplického knihovnou), tak bychom neměli porovnávat obsah, který tvoří na Internetu děti, s internetovým světem dospělých. Vidět obsah, který děti vytváří, jako „tupý“ (Lůza Internetu vládne?), je poněkud nešťastné.

Je vcelku pravděpodobné, že část uživatelů, kterým je nyní „náct“ nebo ještě méně a používají právě Blog.cz, se stane programátory nebo grafiky a bude za pár let blogovat třeba právě na Lupě. Zatím jsou to ale prostě děti a hrají si.

Našli jste v článku chybu?
19. 8. 2008 13:12
uživatel si přál zůstat v anonymitě
ze v ty hospode se mluvi vetsinou o babovickach, ktery nedelaj decka, ale individua, ktera sama sebe zovou profesionaly. Kdyz totiz vlezu na web, kde si decka povidaj o tom jak ten Harry za pekne lital na kosteti .... tak me pripade blbe technicke reseni/vzhled/... temer nezajima (spis se mi stava, ze v duchu smeknu, pokud narazim na neco kvalitne provedenoho). Ale pokud prijdu na web banky/statni spravy/... kde se utraceji miliony a ono to nejen hnusne vypada, ono to navic ani nefunguje, tak t…
19. 8. 2008 12:33
uživatel si přál zůstat v anonymitě
No moment, autor nenapsal, ze je knihovna je spatne architektonicky navrzena. Napsal, ze je hnusna, coz je naprosto legitimni nazor - bud se mi neco libi, nebo nelibi. Vas prispevek zavani demagogii a spojovanim nesouvisejiciho.