Hlavní navigace

Týdenní revize: lákadla a nástrahy Webu 2.0

21. 7. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Od budoucích internetových aplikací se často očekává, že nahradí dnešní desktopové systémy. Jsou-li tato očekávání správná, neznamenají kromě výhod i rizika pro bezpečnost? Nízkého rizika se naopak na Internetu většinou dopouští plagiátoři, což poznal i jeden z autorů Lupy. Internetová média by si nejen proto zasloužila vlastní etický kodex. Slíbené zrychlení ADSL zůstává i po dvou měsících pro řadu uživatelů pouhým slibem.

Vysoce konkurenční trh s (web)hostingem nutí mnohé provozovatele k akrobatickým kouskům s nabízenými tarify. Nikoho už dnes nepřekvapí, že základní hosting lze sehnat doslova za pár korun, za to úroveň služeb, technická podpora a napohled nezajímavé, avšak vysoce důležité parametry zůstávají mimo pozornost méně zběhlých zákazníků. Čeká toto odvětví další konsolidace, nebo najdou hosteři dostatek prostoru pro rozvoj u čím dál méně náročných zájemců o vlastní webový prostor?
Blog Jana Wagnera na Lupě: Virtuální servery za dumpingové ceny?
Blog Jana Horny na Lupě: Snadněji publikovat? Bez webhostingu!

Známý výrobce počítačů Dell se znovu vrací k myšlence dodávat v sestavách místo tradičních Windows stále poměrně alternativní Linux. Dell v tomto nápadu není sám, některé další velké značky jeho kroky následují. Znamená to něco pro rozložení sil na poli operačních systémů (OS)? Prozatím jde přinejmenším o pozitivní signál směrem k dominantnímu dodavateli OS, aby svého rivala na desktopu nepodceňoval.
Vojtěch Bednář: Smrt starého kamaráda
Jiří Macich: Microsoft dohání náskok Apache, snížil jej na polovinu

Zelených míst na mapě pokrytí „čtvrtého operátora“ U:fona utěšeně přibývá, i když ne takovým tempem, jaké bylo původně slibováno. Reálně dosahované rychlosti jeho služeb jsou zatím spíše vyšší než ty původně deklarované. Evropská komise zveřejnila plné znění svého verdiktu v kauze projektu Bezdrátové Prahy. O žádné poskytování přístupu k Internetu zdarma v něm nešlo.
Jiří Peterka: Stalo se: U:fon už je zelenější

Když vynálezce world wide webu, sir Tim Berners-Lee, psal svůj první prohlížeč, téměř jistě před sebou v mysli neměl představu dnešního Internetu. Jeho původní koncept přesto obsahuje některé prvky, se kterými se překvapivě (?) potkáváme dnes jako se žhavými novinkami (třeba „wiki princip“ úpravy webových stránek). Jiné důsledky jeho přístupu, totiž tolerance k chybám v kódu stránek, dnes působí o něco méně pozitivně.
Martin Hassman: Máte tam chybu, Time…

Vývoj webu je ostatně sám o sobě osvědčeným tématem k vášnivým i jiným diskusím. Co se týče jeho budoucnosti, zvykli jsme se přetahovat o pojem Webu 2.0, i když jeho samotná definice je stále poněkud nejistá. Jedním z prvků jeho konceptu by mělo být i splynutí či náhrada desktopových aplikací s webovými. Okno prohlížeče je dnes limitováno nejen přístupovými právy, což „nové“ internetové aplikace samozřejmě omezuje. Více softwarových společností se proto snaží nabídnout svoje řešení, ačkoliv to možná leží někde úplně jinde. Poznáme ale už, kde vlastně? Na pohled spolu jako by soupeří uzavřenost velkých projektů typu Facebook a otevřené řešení původního společného jazyka. Bez ohledu na tento boj však mimo hlavní pozornost leží další riziková oblast: bezpečnost a důvěra uživatelů. Budeme ochotni sdílet svoji identitu napříč weby výměnou za všechny ty báječné služby, co nám nabízejí?
David Antoš: Nahradí webové operační systémy Windows?
Ondřej Bitto: Povede Web 2.0 ke zkáze?
Blog Jana Wagnera na Lupě: Zonbu: skoro stodolarové zelené linuxové PeCko… a Internetový MAŠÍBL (magoři, šilenci, blbi): Stali jsme se certifikátorem webu 2.0 pro český Internet!

Nedávné zrušení datových limitů společností UPC vyvolalo mezi odbornou veřejností zapálenou diskusi o účelnosti a smyslu nasazování objemových limitů a hlavně fair use policy (FUP) u českých poskytovatelů. Je skutečně nutné v rámci bezproblémového provozu pro všechny uživatele uplatňovat FUP? A pokud ano, v jaké podobě? Poskytovatelé ostatně FUP zaváděli postupně, své služby často spouštěli původně bez omezení (včetně např. Telefóniky O2).
Pozornost však zaslouží i samotný termín „bez omezení“. Je vůbec možné u internetového připojení o něčem takovém mluvit? Po vzoru hlasových služeb bychom tuto službu měli označovat spíše jako neměřenou (unmetered).
Jiří Peterka: Minulost ve znamení FUP a Neomezené, nebo jen neměřené služby?

Americký magazín PC World sestavil přehled dvaceti nejhorších funkcí v historii operačního systému Windows. Vděčný úkol získal mnoho pozornosti i otázky na srovnatelné kandidáty u novějších verzí Vista a XP. Budete souhlasit s těmi našimi?
Jiří Macich: Pětkrát ne Microsoft Windows

Rychlá výměna zpráv pomocí instant messengerů („kecálků“) si díky své intuitivnosti a efektivitě získala stamilióny uživatelů po celém světě stejně jako zájem poskytovatelů služeb na jejich dalším rozšiřování a podpoře. Microsoft sice budoucnost svého odvětví nespatřuje ve webu, ale ví, že tento dravý segment nemůže podceňovat. Svůj Live Messenger se proto i v Česku bude snažit propagovat mnohem více. Zaslouží si tedy tento produkt vaši pozornost?
David Procházka: Windows Live Messenger na cestě k novým uživatelům
Andrew's blog nejen o Google na Lupě: Meebo – IM pohodlně a bez instalace

Na jaře slíbila Telefónica O2 zrychlení svého ADSL včetně přeprodávaných linek, nemalá část uživatelů (kromě těch, jichž se zrychlení ani netýkalo) však na splnění tohoto slibu stále čeká. Podle předchozích vyjádření Telefóniky spočívá problém mj. v nahrazování starších typů modemů za nové. Je zřejmé, že řada uživatelů si svůj nový modem stále nevyzvedla, co však dělat např. v situaci, kdy máte nový modem svůj?
Jiří Macich: Zrychlování ADSL téměř dva měsíce po termínu

Chybějící etický rámec Internetu jsme si zvykli chápat jako daň za jeho svobodu. Přinejmenším v oblasti žurnalistiky a seriózního publikování je však neexistence široce sdíleného a akceptovaného etického kodexu citelná. Přitom internetová média nabírají na významu, pro stále více lidí se stávají hlavním zdrojem informací. Nenastal tedy čas zamyslet se právě nad pravidly pro etickou internetovou novinařinu?
Aleš Miklík: Dejme šanci etické internetové žurnalistice
Noname blog na Lupě: K etickému kodexu

MIF22_Early

Pocit bezbřehého prostoru, kde neplatí „staré právo“, bohužel sdílí nejen někteří provozovatelé webů a autoři, ale zřejmě i policisté, alespoň podle závěrů vyšetřování jednoho z případů plagiátorství, které se dotklo autora Lupy. Nutno dodat, že jeho postup nebyl v daném případě optimální, místo trestního oznámení měl postupovat občanským sporem. Jak se z daného případu poučit?
Jan Potůček: Jak postupovat proti plagiátorům článků na Internetu
Noname blog na Lupě: Harry Potter & The Deadly Hallows na Internetu

Platby po Internetu v Česku pokulhávají, a to nejen pro chybějící univerzální, pružný a důvěryhodný mikroplatební systém, ale hlavně z důvodu obav ze zneužití karet. Ty je podle některých názorů oprávněné, řadě lidí se samozřejmě za celá léta s kartou nic nepřihodí, ale… Pak přijde ten okamžik, kdy statistika sáhne i po vás. Co v takovém případě dělat?
Blog Jana Hájka na Lupě: Zneužití „internetové“ platební karty na vlastní kůži

Zneužili vám někdy platební kartu po Internetu?