Hlavní navigace

Týdenní revize: Mafra nakupuje, Centrum inovuje

10. 1. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Tuzemské sázkové kanceláře mohou nabízet kurzové sázky i na Internetu. Podmínkou je ale ověření identity sázejícího uživatele na kamenné pobočce. Centrum spustilo novou podobu svého vlajkového portálu. Mediální skupina Mafra odkoupila třetinový podíl ve společnosti Internet Trading. ČTÚ schválil postupné snížení poplatků za terminaci hovorů v mobilních sítích. Betaverze Windows 7 je k dipozici pro veřejné testování.

V pondělí se otevřela tuzemským sázkovým kancelářím možnost nabízet kurzové sázky i po Internetu. Příslušné povolení, které na základě vlastní žádosti získalo pět tuzemských subjektů, platí 10 let. Ministerstvo financí(MFČR) posvětilo internetové sázení pod podmínkou ověření identity a plnoletosti. Sázkaři tam musí před prvním přihlášením do systému navštívit kamennou pobočku. Podle prvních zpráv je o sázení prostřednictvím Internetu ze strany českých uživatelů velký zájem. Ostatně ani v minulosti pro ně nebylo sázení po Internetu nedostupné, byli ovšem nuceni využívat služeb zahraničních sázkových kanceláří.
Jiří Peterka: Stalo se: sázení po Internetu dostalo zelenou
Jiří Peterka: Stalo se: dnes je „den S“ českého Internetu
Jiří Macich: Tipsport hlásí velký zájem o sázení přes Internet

V pátém díle seriálu o nových zajímavých internetových projektech jsme představili například službu na vytváření zpětných vazeb, mikroplatební systém či pomůcku pro vaši online kancelář. Právě služba .docstoc nabízí asi nejsnadnější možnost, jak synchronizovat soubory mezi webovou aplikací a vaším počítačem, a zároveň je cenným zdrojem profesionálních dokumentů. Pokud nevíte, co s penězi můžete je prostřednictvím aplikace Twitpay, mash-upu pro Twitter, darovat někomu ze svých přátel. Aplikace zatím funguje ve zkušebním režimu, takže peníze lze posílat pouze virtuálně. Pro ženy je určen specializovaný web StyleMob, který pomůže s výběrem oblečení. A pokud jste o Vánocích trochu přibrali, určitě nezapomeňte navštívit web Traineo.
Lubomír Hauerland: Webovinky 5 – jak si přes Internet vylepšíte životní styl

Ještě před koncem minulého roku organizace RIAA, sdružující americké nahrávací společnosti, oznámila, že mění strategii v boji proti uživatelům, kteří na Internetu nelegálně šíří hudební nahrávky. RIAA tak opouští kontroverzní praxi, kterou zavedla před pěti lety a jejímž výsledkem bylo na 30 000 tisíc exemplárních žalob proti “údajným“ počítačovým pirátům. Kdykoli udělala RIAA s žalobami přehmat, média o tom řádně informovala. Tu byl žalován člověk, který nikdy nevlastnil počítač; onde již pár let mrtvá žena. Ačkoli RIAA přestává strašit internetové uživatele žalobami, které pravděpodobně příliš nezabíraly, nebo se ukázaly jako příliš drahé řešení, vytahuje z rukávu další pomyslný trumf, jak na Internetu ochránit copyright. Domluvila se s některými ISP na strategii, kterou v Evropě prosazuje Francie. Uživatelům, kteří si stáhnou nelegální hudební obsah tak hrozí odpojení od Internetu. Budou ale ISP opravdu ochotní své zákazníky odpojovat?
Jiří Hlavenka: Končí žaloby na hudební „piráty“ – konec copyrightu se možná blíží
Martin Vyleťal: RIAA bude odpojovat internetové piráty

V úterý spustilo Centrum Holdings novou podobu svého vlajkového portálu. Centrum.cz doznalo změny a to zejména směrem k větší personalizaci služeb. Ta nyní v podstatně větší míře podporuje agregaci obsahu třetích stran. Koncepčně nová proměna připomíná personalizované vyhledávání od Google. Došlo také k proměně vzhledu a provzdušnění obsahu. Silnou stránkou nového Centra je podle zástupců Centrum Holdings komunikace. Dokládají to na widgetu s aplikací Multimail. Nejde v pravém slova smyslu o e-mailovou službu, jako spíš webovou klientskou aplikaci s podporou více e-mailových účtů se zachováním jednotlivých identit. Čekají podobné změny i portál Atlas.cz?
Karel Wolf: Centrum Holdings: spouštíme nové Centrum
Patrick Zandl: Centrum.cz spouští novou homepage (aktualizováno)

Logo NetClub
Hostem 1.NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Matějček spoluzakladatel a finanční ředitel společnosti MITON CZ, která která provozuje zajímavé portfolio internetových služeb jako je nákupní průvodce Heureka.cz, rezervační systém Hotel.cz a skupinu internetových mediálních projektů (Vaření.cz, Hafíci.cz a mnoho dalších). Registrovat se můžete již nyní.

Microsoft oficiálně uvolnil k veřejnému testování betaverzi nového operačního systému Windows 7. K dispozici je 32bitová a 64bitová verze v angličtině. Betaverze se už před několika dny objevila na některých výměnných sítích, trpěla však problémem, kvůli kterému mohlo dojít k poškození MP3 souborů. Microsoft prý také uvažuje o tom, že by umožnil bezplatný upgrade z Windows Vista na Windows 7. Vše důležité o Windows 7 v kostce naleznete v našem průběžně aktualizovaném redakčním speciálu.
Jiří Macich: Uniklá betaverze Windows 7: rychlost i problémy s MP3
Jiří Macich: Veřejná betaverze Windows 7 už na dohled?
Jiří Macich: Betaverze Windows 7 oficiálně ke stažení
Redakční speciál o Windows 7 na Lupě: Windows 7

Vrátíme-li se k problematice internetového sázení, které bylo pro tuzemské subjekty dosud nelegální, vyvstane nám otázka, související s možnostmi států, uplatnit lokální práva na globálním Internetu. V případě internetových sázek mohl stát pouze regulovat působení českých subjektů, těm zahraničním v jejich nabídce zabránit nemohl. Jenže státy se často nenechají odradit a pouští se do sporů se společnostmi, nabízejícími kontroverzní služby, které jsou v jednom státě legální, v druhém však nikoliv. Mají státy šanci v takovém případě uspět? Je Internet nad zákony?
Patrick Zandl: Jak stát vymáhá lokální právo na globálním Internetu

Pravděpodobnost, že jste na Internetu ještě nenarazili webové hry pro více hráčů neboli massively multiplayer online (MMO) hry je minimální. Ve dvoudílném seriálu vám přinášíme informace o jejich vzniku a vývoji, ale zabýváme se také obchodními modely, na kterých webové hry fungují. Dá se na webových hrách zbohatnout? Jak jsou na tom webové hry z dílen českých tvůrců?
Karel Wolf: Webové hry díl 1.: jak vznikly
Karel Wolf: Webové hry díl 2.: z čeho a jak žijí

V polovině prosince koupilo vydavatelství Mafra třetinový podíl ve společnosti Internet Trading (IT) provozovateli firemního katalogu TakeIT. Stalo se tak poté, co se s významným prodejce internetové reklamy rozešel Centrum Holdings a IT společně s Mafrou spustilo nový firemní katalog. Proč ale Mafra do IT investuje? Spíše než sňatek z lásky připomíná událost svatbu z rozumu. IT umí dobře prodávat, ale nemá produkt, který by mohl tlačit tak, jak to stamilionové obraty vyžadují. Mafra má silnou značku iDnes, ale nemá tým, který by byl schopný prodávat inzerci menším firmám či živnostníkům.
Patrick Zandl: Proč Mafra investuje do společnosti Internet Trading
Patrick Zandl: Mafra koupila podíl v Internet Trading

Rýsuje se limit současných Internet exchange uzlů. Málo koho například po přečtení zprávy o tom, že datový tok v NIXu přesáhl 70 Gbit/s, napadne otázka, kde je limit současných internetových uzlů a zda takový limit vůbec existuje. Vždyť existují i mnohem větší IXy, zejména AMS-IX s šesti sty gigabity za sekundu nebo DE-CIX, který loni jednou dokonce dosáhl špičky 650 Gbit/s provozu. Mohou IXP růst donekonečna?
Zbyněk Pospíchal: Zabije Internet limit současných peeringových uzlů?

CIF23

Každý občan ČR, právnická osoba nebo petiční výbor má právo se obracet na státní orgány s peticemi v záležitostech, které patří do působnosti těchto orgánů. Internet nabízí pro tvorbu petic takřka ideální prostor. Zaměřili jsme se proto na situaci v oblasti petičních hostingů a zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří zvolili jako formu protestu právě internetovou petici.
Michal Černý: Píšeme petice

Minulý týden se v médiích objevily zprávy o tom, že volání do mobilních sítí nejspíše zlevní. Právě slůvko nejspíše je v tomto případě důležité. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) sice rozhodl o postupném snižování cen za terminaci hovorů v mobilních sítích. A učinil tak podle vlastních slov právě proto, aby se vytvořil prostor pro snížení cen pro koncové uživatele. Podle plánu by se do začátku roku 2010 regulovaná cena za terminaci hovoru v mobilních sítích měla ve třech fázích snížit z dnešních 2,99 Kč na 1,96 Kč. Proč ale není příliš reálné očekávat nějaké významné snížení koncových cen?
Jiří Peterka: Zlevní mobilní volání?
Jiří Macich: ČTÚ snižuje ceny poplatků za ukončení hovoru

Bude mít podle vás odpojování Internetu jako trest za sdílení nějaký přínos?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).