Hlavní navigace

Týdenní revize: přípravy digitálních televizí a konec analogového Óčka u UPC

12. 1. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Nový rok přinesl šestici nových digitálních televizí možnost zažádat o kompenzační licenci. Nejdříve se zdálo, že televize o ně velký zájem nemají, druhá polovina tohoto týdne však ukázala, že v nejbližších dnech nebo týdnech bude o kompenzační licenci žádat TV Barrandov, zpravodajská Z1 a hudební TV Óčko. Druhý lednový týden přinesl také návrh Českého telekomunikačního úřadu na identifikaci sítí a služeb digitálního zemského vysílání, který by měl zpřehlednit české DVB-T vysílání.

Šest nových digitálních televizí může od 1. ledna zažádat o udělení kompenzační licence. Členové Asociace digitálních televizí (ADT) s žádostmi spěchat nebudou, v nejbližších dnech nebo týdnech chce o licenci zažádat TV Barrandov, zpravodajská Z1 a hudební TV Óčko. Nejrychleji může vysílání zahájit Óčko, které již několik let vysílá v kabelových sítích, přes satelit a IPTV, ale také na internetu a v DVB-T multiplexu B společnosti Czech Digital Group, který mohou přijímat pouze diváci z Prahy a středních Čech. Podle ředitele hudební televize Jiřího Balvína zažádá Óčko o licenci v řádu týdnů. Po získání licence by pak televize mohla okamžitě zahájit řádné vysílání v Praze. Óčku by ale nevadilo, kdyby zpočátku vysílalo jen na omezeném území. Zájem má o Ústecko.

Zpravodajská televize Z1 chce podle ředitele Martina Mrnky o kompenzační licenci požádat do dvou týdnů, start vysílání pak plánuje nejpozději na konec června. Z1 by od začátku chtěla vysílat na více místech České republiky. Zatím vyjednává s operátory multiplexů, stejně jako TV Óčko. TV Barrandov chce začít s vysíláním, jakmile bude hotová stavba studia na Barrandově. O kompenzační licence požádá v těchto dnech a diváci by se vysílání podle ředitele programu a výroby Kamila Spáčila měli dočkat nejpozději do září. Dětská TV Pohoda plánuje start až na konec roku, případně na začátek roku příštího. Také Febio TV zahájí vysílání asi až v příštím roce. Pokud podle majitele Febio TV Fera Feniče nezahájí televize do října, odloží start až na příští rok. O kompenzační licenci požádala Regionální televizní agentura (RTA), která je ale v trochu jiném postavení než zbylých pět televizí. Získá totiž v podstatě hned tři licence. Na kdy plánuje start vysílání, zatím neuvedla.
Lukáš Polák: TV Barrandov by měla začít vysílat do září
Jan Potůček: Nové televize nespěchají, Febio TV uvažuje o příštím roku

Kabelová společnost UPC koncem prosince oznámila, že ukončí distribuci TV Óčko v nejnižší nabídce analogové kabelové televize a nadále ji bude šířit pouze digitálně. Podle UPC stojí za změnou povinnost změnit vysílání programů v nejnižší programové nabídce, kterou přinesla tzv. digitální novela. UPC odmítá, že by vyřazení Óčka bylo mstou za to, že hudební televize spolu s dalšími členy ADT prosadila v novele zákona rozšíření počtu povinně šířených programů. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se podle svého předsedy Václava Žáka vyřazením Óčka ze základní analogové nabídky zatím zabývat nebude. Podle Žáka nejednala společnost UPC protiprávně. Rada se záležitostí zabývat bude pouze na základě podnětu, který by získala.
Jan Potůček: UPC: Vyřazení Óčka z analogu není aktem pro této televizi
Jan Potůček: RRTV se vyřazením Óčka z analogové UPC zabývat nebude

Kvůli povinnosti šířit volně vysílané DVB-T programy v kabelových sítích se chce společnost UPC spolu s Českou asociací kompetitivních komunikací (ČAEK) obrátit na Evropskou komisi se stížností. Podle ČAEK je totiž česká legislativa v rozporu s evropskou a podobný názor má i společnost UPC. Z prohlášení jejího tiskového mluvčího Františka Maliny vyplývá, že ustanovení diginovely o tzv. must carry je přinejmenším nestandardní. Diginovela podle UPC neobsahuje kritéria, která by měla „must carry“ podle rozhodnutí Evropského soudního dvoru splňovat. Například chybí transparentnost nebo sledování kulturní politiky. Počet programů, které by měly kabelové sítě povinně šířit, by také měl být přiměřený, v České republice byly ale zařazeny programy všechny. Podle UPC by proto měla být česká diginovela zpochybněna.
Jan Kálal: ČAEK připravuje stížnost EK na „must carry“

V druhém lednovém týdnu přišel Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s návrhem „síťového plánu identifikačních označení sítí, datových toků a služeb sítí DVB-T“, díky kterému by mělo zemské digitální vysílání v České republice získat přehlednou podobu. Problémy mají totiž ti diváci, kteří mohou přijímat digitální signál více sítí. Set-top-boxy a televizory s digitálním tunerem totiž sítě identifikují jako stejné a divákovi často nabídnou signál pouze z vysílače, který je v dané lokalitě silnější. Podle nového dokumentu ČTÚ, který je zatím v připomínkovém řízení, by měly sítě i služby získat čtyři identifikátory („original_net­work_id“, „network_id“, „transport_stre­am_id“ a „service_id“) tak, aby je digitální přijímače odlišovaly a divákům tak zůstala možnost volby.
Jan Kálal: ČTÚ připravil návrh identifikace sítí a služeb DVB-T

Členové RRTV se letos poprvé sešli na společném zasedání. Rada například odsouhlasila zařazení televizních programů ve vysokém rozlišení (HDTV) společnosti Kabelová televize Třinec, která bude moci šířit programy Rush HD a Ultra HD, a společnost HDD jako poskytovatel obsahu velkoobchodní služby Quickmedia IPTV bude moci do nabídky zařadit Nonstop Kino HD. RRTV dále udělila licenci společnosti Play Media, která by letos chtěla začít vysílat nový satelitní program Play TV. Společnost Play Media z poloviny patří Janu Fulínovi, který vlastnil českou parlamentní televizi 24cz. Ta ukončila provoz po měsíční přestávce v září loňského roku. Play TV by měla přinést divákům soutěže, zábavu a také hudební nebo sportovní pořady. Stanice bude vysílat volně přes družici Astra 1KR na pozici 19,2 stupně východně.
Jan Potůček: HDTV začne nabízet Quickmedia IPTV a Kabelová televize Třinec
Jan Potůček: Bývalý majitel parlamentní televize 24cz získal další satelitní licenci

Začátek roku je také poznamenán několika personálními změnami. Několik z nich nabízíme v krátkém přehledu. Začněme s komerční televizní stanicí Prima TV, která v pondělí představí novou grafickou podobu. Nové logo a vizuální styl české komerční dvojce zpracovala francouzská agentura Dream On. Kromě nové grafiky bude mít Prima TV i nového generálního ředitele. V úterý si do čela zvolila Marka Singera, který od března nahradí Aleksandrase Česnavičiuse. Marek Singer má podle představenstva Primy rozsáhlé zkušenosti s vývojem korporátní strategie a výborné pracovní výsledky na pozici obchodního ředitele.
Lukáš Polák: Prima bude mít od března nového generálního ředitele

cif-tip-téma-foto

A u Primy ještě zůstaneme. Moderátorem soutěžního pořadu Milionář, který Prima již brzy začne vysílat, bude Roman Šmucler. Ten má bohaté zkušenosti s konkurenční TV Nova, kde uváděl soutěžní pořad 1 proti 100 nebo jsme ho mohli vidět jako zpovědníka v pořadu Tabu. V současnosti je majitelem kliniky estetické medicíny Asklepion, kde také rozjel projekt Medic TV. Šmucler tak vyrábí a moderuje pořady o operacích, léčebných postupech nebo ozdravných zařízeních a nabízí je lékařům po celém světě.
Jan Kálal: Milionářem na Primě bude provázet Roman Šmucler

Personální změny se nevyhnou ani Českému rozhlasu (ČRo). Bývalý ředitel ČRo 1 – Radiožurnálu Miroslav Konvalina odchází z veřejnoprávního média a je jedním z kandidátů na post stálého zpravodaje v USA, kde v současnosti působí Alexandr Pícha. Ten se ale po dvou letech vrací zpět do Prahy a bude působit jak šéfredaktor Radiožurnálu. Příští týden představí ČRo 1 – Radiožurnál nové programové schéma, které se setkalo s řadou kritiky.
Jan Potůček: Exředitel Radiožurnálu Konvalina opouští Český rozhlas
Jan Kálal: Barbora Tachecí představí nové programové schéma Radiožurnálu za týden

Uspěje ČAEK podle vás se stížností proti české podobě "must carry" u EK?