Hlavní navigace

Týdenní revize: úskoky poskytovatelů

10. 6. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
V tomto týdnu jsme měli štěstí hned na tři varování před nemírnou snahou poskytovatelů pojistit si zisky: Český Telecom účtuje balíčky za dial-up i uživatelům ADSL, světoví ISP by se rádi dělili o výnosy s poskytovateli obsahu a čeští ISP se hromadně hlásí k IPTV, ačkoliv ji třeba vlastně ani nemají. Sledujeme také změny na Aukro.cz, novinky Googlu a vývoj kolem "zakázané" Pirate Bay.

The Pirate Bay, už nejspíš legendární tracker (vyhledávač) souborů pro klienta výměnné sítě BitTorrent, byl nedávno vystaven policejní razii. Švédská policie zabavila servery ve snaze najít na nich obsah nevyhovující místním zákonům (které jsou v porovnání s jinými zeměmi poměrně liberální, co se sdílení autorských děl týče), avšak zjevně neuspěla. Pirátská zátoka je stále otevřená uživatelům celého světa (a policejní epizodě se krátce vysmívala přejmenováním na „Police Bay“), vydavatelským koncernům navzdory. Jakou budoucnost však mají tyto „problematické servery?“
Blog Františka Fuky na Lupě: Pomocí zákonů Internet neomezíte

Dotace na podporu českého broadbandu od ministerstva informatiky si vysloužily nepěkné hodnocení ještě předtím, než vůbec byly známy konečné sumy přidělených peněz. Nyní je již potvrzen obávaný finální výsledek: na infrastrukturu jde zdaleka nejméně, největší částky spolknou často kontroverzní obsahové projekty. Aby nebylo vše černé, zmiňme také jeden záslužný „státní“ kousek: minulý týden také vešla v platnost novela vysílacího zákona, která definitivně vyjímá z dosahu rozhlasových a televizních poplatků počítače vybavené zvukovou kartou a připojením k Internetu. Sláva, zvolejme – vždyť ještě nedávno to vypadalo spíše bledě.
Jiří Peterka: Stalo se: celková bilance dotací na broadband

Je široká podpora hardwaru hlavním problémem v rozšiřování Linuxu? V řadě uživatelů tento pocit stále přetrvává a brání jim třeba i jen vyzkoušet některou distribuci. Přitom situace je dnes už úplně jiná. Distribuce s uživatelsky přívětivým přístupem vám vše nastaví samy. Na druhou stranu, nainstalují vám často i spoustu nepotřebných programů. Distribuce pro „geeky“ jsou odlehčené, avšak vyžadují jisté zkušenosti. Jak z tohoto kruhu ven?
Blog Ondřeje Kokeše na Lupě: Hardware jako problém Linuxu? Nikoliv!

Navštěvujete každodenně všechny IT servery proto, abyste se dozvěděli o těch nejnovějších a nejnablýskanějších produktech? Abyste se zasnili nad novými technologiemi a nad dobou, kdy je budete mít sami doma? Uznejte, že po určité době už je to spíš nuda – proč si nepočíst něco o tom, co dávno máte? Na spoustě míst po webu i v magazínech jsou nyní k nahlédnutí stylové hitpárady šmejdů – technologií a výrobků, které raději nikdy neměly opustit výkresy návrhářů. Schválně, v kolika příčkách budete s autory těchto přehledů souhlasit?
Vojtěch Bednář: V galerii šmejdů

Nejlevnější ADSL od Českého Telecomu s rychlostí 512 kbit/s má měsíční limit FUP 1 GB. Pro nežádoucí snížení rychlosti zhruba na úroveň dial-up připojení tedy stačí pár hodin sledování televize přes Internet. Měření rychlostí na serveru DSL.cz prokázala, že velkému množství zákazníků limit 1 GB za měsíc nestačí. A jak si s rychlostí a kvalitou stojí ostatní typy připojení – kabelové, mobilní a WiFi?
Tomáš Pětivoký: DSL.cz: 1 GB na měsíc nestačí

Jste-li vysokoškolským studentem v USA, nejspíš jste již slyšel/a o fenoménu jménem Facebook. Sociální síti, jejíž kontakty jsou pro studium (v lavicích i mimo ně) čím dál důležitější. V Česku jde o poměrně neznámý pojem, i když některé komunitní servery poskytují služby podobné těm ve Facebooku. Je-li vám to líto, nezoufejte. Facebook se patrně dříve nebo později otevře i dalším zájemcům, a nechce-li se vám čekat, máme pro vás tipy na další velké „kontaktní“ sítě.
Vojtěch Bednář: Facebook: exkluzivní fenomén

Blogy a diskusní fóra jsou plné otázek a protestů zainteresovaných už od jara: aukční portál Aukro.cz zdražuje provize z prodeje předmětů a zároveň kolabuje po technické stránce. Jeho uživatelů prý přibývá. Z argumentů se stává regulérní bitva. Zvítězí v ní uživatelé, nebo provozovatel? Kromě snahy o odpověď přinášíme i přehled provizí, nově platných na Aukru.
Martin Schreier: Revoluce na Aukro.cz?

Internet dobře sloužil během voleb (pochopitelně hlavně těm připraveným) a stejně dobře samozřejmě lidem slouží i po nich. Třeba pro svolání demonstrace za odstoupení stávajícího premiéra. Výzvy se šířily e-mailem i přes instantní komunikátory jako ICQ a podle všeho měly úspěch – demonstrace se zúčastnilo přes 3000 lidí. Současně s pozvánkou se však šířily i výzvy k podpisu petice, na jejímž vcelku jednoduchém webu řada příchozích vyplnila své osobní údaje. Je takové chování riskantní, nebo jde o nutnou daň „dálkovému přístupu?“
Matův blog na Lupě: dostparoubka.cz aneb nakolik si vážíte svých osobních dat?

Používáte-li vytáčené připojení u Českého Telecomu a uvažujete o rychlejším přístupu k Internetu, dejte pozor na všechny okolnosti přestupu. Operátor totiž účtuje balíček volných minut pro dial-up (Internet Na Doma) i po zavedení ADSL připojení, a to do doby, než zákazník sám požádá o zrušení této služby. Jak je to možné? Český Telecom argumentuje nutností souhlasu a – kupodivu – bezpečností.
Martin Vyleťal: Přechod z dial-upu na ADSL se může prodražit

Před šesti lety se v Lisabonu evropští politici poměrně vzácně shodli na tom, že je potřeba posílit prosperitu starého kontinentu, a to prostřednictvím práce na synergii tří pilířů znalostní společnosti: výzkum, inovace a vzdělávání. Jedním z prostředků posílení konkurenceschop­nosti Evropy jsou rámcové programy Evropské unie pro výzkum a vývoj. Co konkrétně znamenají a jakou mají šanci svůj úkol splnit?
Rita Pužmanová: Evropský výzkum v novém, s důrazem na ICT

Uživatelé již dnes platí za své připojení různě podle toho, jak rychle k nim mohou data z Internetu přitékat. Budou také poskytovatelé obsahu platit za to, jak rychle, s jakou prioritou, či zda vůbec budou jejich data protékat Internetem? Budou moci internetoví provideři rozhodovat o tom, kam se jejich zákazníci mohou dostat a jak rychle? Dnes to řeší v USA, avšak problém síťové neutrality se týká všech zemí, do kterých Internet zasahuje. Vyhlídky na svobodný tok dat nemusí být zrovna růžové…
Jiří Peterka: Čeká nás rychlostní mýtné na informační dálnici?

Dvě aktuální studie hovoří o tom, že význam webu jako důležitého média pro získávání informací je pro jeho uživatele stále větší. Jeho využívání zároveň roste s rozhodovacími pravomocemi, což ukazuje na přetrvávající „digital divide“ v pohledu na způsob užití nového média. Přinejmenším zpravodajské servery však oslovují i masy, jak dokazuje například jejich návštěvnost v průběhu nedávných voleb.
Aleš Miklík: Důležité informace se přesunují na web

Content tip EARLY

Google nás nezklamal ani tento týden a spustil hned dvě zapamatování hodné aplikace: Spreadsheets alias webový Excel a také rozšíření (zatím pouze pro Firefox) nazvané Google Browser Sync. To umí automaticky synchronizovat vaše bookmarky, historie surfování, cookies, předvyplněná hesla a otevřená okna / záložky. Pro někoho odvrácenou stránkou věci je, že tato data jsou uchovávána na serverech Googlu – naštěstí však šifrovaně.
Blog Františka Fuky na Lupě: Google Browser Sync pro Firefox

Telekomunikačním operátorům se v době snižujících se cen za konektivitu více než hodí současný trend digitalizace a konvergence. Televizní a rozhlasové vysílání lze totiž šířit mnoha způsoby, z nichž ten digitální je na vzestupu zdaleka ne jen díky kvalitě. Služby televize přes protokol IP (IPTV) tak ohlašuje každý, kdo poskytuje telekomunikační služby a chce vypadat zajímavě. Co je však skutečná IPTV a je to to, co uživatelům tlačí místní provozovatelé PC směrovačů?
Michal Krsek: IPTV, kam se podíváš

Nabízí váš poskytovatel připojení i službu IPTV?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).