Hlavní navigace

Týdenní revize: ve znamení startu TV Barrandov a čekajícího Febia

10. 1. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Do startu TV Barrandov už zbývají v tuto chvíli opravdu pouze hodiny, takže se není čemu divit, že jsme o ní informovali možná více, než by bylo zdrávo. V úterý jsme vám přinesli rozhovor s předsedkyní představenstva této televize Jankou Vozárovou, ve čtvrtek jsme se zamysleli nad tím, proč Fero Fenič nedělá raději na vlastním písečku a vrcholem byl pátek, kdy jsme přinesli další díl ze seriálu Na návštěvě u..., který byl věnován novému plnoformátovému kanálu. Barrandov ale vládl i v aktualitách, přesto se objevila i další témata.

TV Barrandov pár hodin před startem…

Již zítra zahájí vysílání nová plnoformátová digitální televize Barrandov. Stanice považovaná za první opravdovou konkurenci Novy a Primy chce oslovit městské diváky starší třiceti let. Hned první večer nabídne přímý přenos bombastické open party z filmových ateliérů Barrandov, který připraví dvorní režisér Novy Jiří Adamec. „Nejde o poslední přenos svého druhu, chceme podobné akce zopakovat i později,“ slibíla v rozhovoru pro DigiZone.cz ředitelka a předsedkyně představenstva TV Barrandov Janka Vozárová. Ta mj. také sdělila, že probíhají jednání o zařazení tohoto kanálu také do satelitní platformy Digi TV. Nebude to prý ale hned. TV Barrandov byla také velmi aktivní po technické stránce. Zařadila testovací vysílání elektronického programového průvodce (EPG) na satelitu, do datového toku zařadila také teletext a obohatila smyčku v distribučních trasách o nové upoutávky. Pokud by digitální televize Barrandov chtěla, mohla by ze stávajícího odbavovacího pracoviště v Paláci zábavy na Barrandově vysílat souběžně až čtyři televizní programy.

Jan Potůček: Janka Vozárová: TV Barrandov chce oslovit neseriálového diváka
Jan Potůček: Na návštěvě u… nové digitální televize Barrandov
Jan Potůček: TV Barrandov může odbavit až čtyři programy najednou, včetně HDTV
Lukáš Polák: Také UPC chce zařadit TV Barrandov ve vysokém rozlišení
Lukáš Polák: Další novinky ve vysílání TV Barrandov
Jan Potůček: TV Barrandov chce letos vydělat na reklamě 100 milionů korun

Sidovský Vozárová

Ředitel PR a marketingu TV Barrandov Janis Sidovský a předsedkyně představenstva televize Janka Vozárová mají důvod k úsměvu. Jejich kanál je na startu a publicitu má zajištěnou na výbornou. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Raději než vlastní projekt dělá teď Fero Fenič pro Barrandov

Většinu novinářů mohla na středeční projekci prvních dvou dílů dokumentárního cyklu České milování v pražském multikině Village Cinemas na Andělu napadnout otázka, proč Febio točí pro Barrandov a nedělá vlastní televizi. Febio tento cyklus připravuje na klíč pro novou digitální televizi Barrandov, byť samo má nárok na vlastní licenci pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání. Kdy si o ni požádá a kdy začne vysílat, pokud vůbec? A chystá nějaké zakázky i pro jiné televize, jako tomu bylo dřív? To byly otázky, které nás zajímaly ve čtvrtečním článku. Známý filmař Fero Fenič také řekl, že kdyby nebyla finanční krize, mohla už mít Febio TV dávno nového investora. „V žádném případě jsme projekt Febio TV nevzdali, nemám důvod ho vzdát, a nejsem nijak časově limitovaný termínem zahájení vysílání. Můžeme začít v roce 2011 nebo 2012,“ konstatoval Fenič. Pro žádnou další televizi Febio momentálně nepracuje. Poslední zakázku, Cestománii pro Českou televizi, firma dokončila přede dvěma a půl lety. Od té doby přijala pouze dvě menší zakázky.

Jan Potůček: Proč Febio točí pro Barrandov a nedělá vlastní televizi?

Fenič a spol

Fero Fenič (uprostřed) nemá v poslední době určitě růžové sny, přesto se projektu Febio TV nechce vzdát za žádnou cenu. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Jak to vypadá se signálem jednotlivých multiplexů v Ostravě

Nejvíce negativních ohlasů na digitalizaci začalo chodit na redakční e-mail v polovině loňského října z Ostravska, resp. Opavska, kde lidé přijímali signál z lokality Hladnov (Slezská Ostrava). Po výměně anténních systémů na hladnovském vysílači je totiž vyzařovací diagram antény jiný, a Opavsko s Bruntálskem je téměř bez signálu. Navíc v Ostravě už digitálně vysílají všechny čtyři multiplexy, ale u toho posledního není zatím jisté stanoviště, protože Telefónica O2 ještě o novinkách ve své síti neinformovala. Digitální vysílání na Ostravsku nabízí od 1. listopadu signál multiplexu 1 na kanále 54 s televizními programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 a sedmi programy Českého rozhlasu. Od 31. října mohou obyvatelé Ostravska a přilehlých obcí a měst přijímat také signál multiplexu 3 na kanále 32. Společnost Telefónica O2 rozšiřování svého multiplexu 4 nekomunikuje. Pokud však máte s těmito multiplexy problém, je podle operátorů problém pravděpodobně na vaší straně.

Lukáš Polák: Jak se liší pokrytí všech čtyř multiplexů v Ostravě?

Stručně

Server DigiZone.cz založil vlastní skupinu na sociální síti Facebook. Vstoupit do ní mohou čtenáři a příznivci tohoto webu, nebo známí jeho redaktorů. Podmínkou je vlastní uživatelský profil na Facebooku. Podobným způsobem už dříve založili vlastní skupiny na této sociální síti i jiné weby provozované vydavatelem DigiZone.cz, společností Internet Info, například Lupa.cz.

Jan Potůček: DigiZone.cz vstoupil na sociální síť Facebook, má vlastní skupinu

Polská satelitní platforma Cyfrowy Polsat, která stejně jako někteří další operátoři bojovala s pirátským příjmem v kódování Nagravision 2, přešla v pondělí na lepší zabezpečení své nabídky. Informoval o tom server Satkurier.pl. 4. ledna byl přitom starý systém dostupný např. ještě u stanic TVP 1, TVP 2, MTV Polska nebo VH1 Polska.

Lukáš Polák: Satelitní Cyfrowy Polsat ukončil pirátský příjem své platformy

Občanské sdružení Pro Wave, které založil majitel společnosti X Zone Media Robin Čumpelík, provozovatel internetové stránky www.ridezone.cz na podporu Českého rozhlasu – Radia Wave, uspořádá 13. ledna v pražském klubu Retro Music Hall další koncert na podporu Radia Wave. Na akci vystoupí kapely Midi Lidi, Please The Trees nebo G Point Hunters (Roman Holý a Matěj Rupert).

Jan Potůček: Další koncert na podporu Radia Wave proběhne 13. ledna v klubu Retro
Jan Potůček: Koncert Chci Wave zpět proběhne 13. ledna od 19 hodin v Retro Music Hall
Jan Potůček: Měli jsme přijít na debatu o Radiu Wave, připouští člen Rady ČRo

Slovenská komerční televize JOJ ukončila v pátek šíření na své dosavadní frekvenci 12565/H a nyní už je dostupná pouze na kmitočtu 11797/H. Zde vysílá spolu s JOJ Plus, zpravodajskou Z1, promem TV Barrandov a kanály ve vysokém rozlišení Nova a Eurosport. Na původní pozici TV JOJ na frekvenci 12565/H se objevilo vysílání třetího programu Slovenské televize Trojka (STV 3).

Lukáš Polák: JOJ ukončila šíření na staré frekvenci, nahradí ji Trojka

Lifestylová televize Public začala pravděpodobně od středečního večera vysílat v širokoúhlém formátu 16:9 v rozlišení 720×576. Tento obraz je vysílán pravděpodobně ve všech distribučních trasách. Minimálně to platí u terestrického multiplexu 3, jehož operátorem je společnost Czech Digital Group (CDG), a satelitní platformy Skylink, kde je její signál šířen bez kódování, tedy volně.

Lukáš Polák: Televize Public začala vysílat širokoúhle

Stížnostmi na problémy s pozemním příjmem digitální televize od diváků, kteří kontaktovali ohlašovnu poruch na webu České televize www.digict.cz, se během prosince zabýval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Šetření se týkalo celkem 40 podnětů, přičemž u 34 z nich bylo zjištěno, že na vině není špatný signál DVB-T, ale závady na anténních systémech a špatně směrované antény. V pěti případech ovšem ČTÚ zjistil, že úroveň digitálního signálu v dané oblasti není dostačující.

Jan Potůček: ČTÚ prověřil stížnosti na digitální pokrytí, v pěti případech je uznal

Mobile Internet Forum 2022

Zpravodajský kanál Z1 rozšířil od pondělí zpravodajské bloky o dvě hodiny denně. Každý den tak odvysílá 12 hodin zpravodajství, a posílí nejen klasické zprávy, ale také ekonomické bloky, které byly v odpoledních časech prodlouženy o hodinu. Informoval o tom generální ředitel Z1 Martin Mrnka. V nové podobě se ve vysílání Z1 objevilo také dopravní zpravodajství.

Jan Potůček: Z1 rozšířila zpravodajské bloky na 12 hodin denně a posílila dopravu

Bude mít podle vašeho názoru zahájení TV Barrandov úspěch?