Hlavní navigace

Týdenní revize: nový videoserver a Center of Excellence

13. 12. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Značka Volný bude i po prodeji české pobočky Telekom Austria zachována. Centrum Holdings spustilo dlouho očekávaný videoportál s profesionálním obsahem. Společný projekt společnosti Sun a ČVUT se v následujících třech letech zaměří na oblast přístupnosti a dostupnosti. Jak jsou provozovatelé e-shopů připraveni na vánoční nákupní horečku? Seznam nabízí podporu pro Open ID.

O prodeji české pobočky společnosti Telekom Austria jsme informovali již minulý týden. Proč se rozhodla mateřská společnost operátora nabízejícího služby pod značkou Volný prodat? Vysvětlením může být skutečnost, že Telekom Austria Czech Republic byla i přes rostoucí výnosy, poslední tři roky ve ztrátě. Navíc náklady na udržení konkurenceschop­nosti na trhu neustále rostly. K rozhodnutí o prodeji mohla také přispět absence licence na provozování kompletních mobilních služeb. Česká pobočka totiž na rozdíl od ostatních zahraničních operátorů, kteří jsou součásti telekomunikační skupiny, na vlastní licenci nedosáhla. Kdo značku Volný vlastně koupil a jak s ní hodlá naložit do budoucna?
Jiří Peterka: Stalo se: značka Volný zůstává

Centrum Holdings dostálo svému slibu, když tento týden spustilo vlastní videoserver. Jaknato.cz pracuje pouze s profesionálně vytvořeným obsahem a zaměřuje se na video návody. Podle představitelů Centra právě podobný specializovaný server na českém Internetu doposud chyběl, ačkoli zahraniční servery s ekvivalentním obsahem jsou velmi populární. Počet dostupných videí je ale zatím velmi omezený. Server totiž nabízí přibližně jen 180 minut videa, přičemž každý měsíc by mělo být přidáno kolem třiceti tří až čtyřminutových videí. Na jakou cílovou skupinu se nový videoserver zaměřuje?
Karel Wolf: Centrum spouští vlastní videoserver Jaknato.cz

Nedávno se v diskusích zde na Lupě objevily spekulace o propouštění zaměstnanců z Centrum Holdings. Mluvčí společnosti hovoří o vyhodnocování dopadů finanční krize, ale současně potvrzuje, že nadále probíhá proces restrukturalizace obchodní sítě, který započal po spojení Centra a Atlasu. Tehdy dokonce vznikla z popudu nespokojených zaměstnanců bývalého Atlasu internetová stránka, na které se objevilo veřejné vyjádření nesouhlasu s dalším plánem rozvoje a také seznam lidí, jež jsou rozhodnuti z firmy odejít. Restrukturalizace se ale nevyhýbá ani dalším českým portálům. Seznam se například minulý rok rozhodl nahradit tým 500 externích spolupracovníků za 200 obchodníků na hlavní pracovní poměr. Zaznamenávají ostatní portály nárůst zájmu o práci právě v souvislosti s propouštěním v Centrum Holdings?
Radim Hasalík: Když Centrum Holdings propouští zaměstnance

Na počátku zajímavý nápad, na konci pořádná ostuda. Tak by se zatím dal shrnout vývoj kolem kauzy soutěže Obchod roku 2008. Organizátor, kterému se podařilo získat partnerství několika renomovaných společností, sice vybral od každého z přihlášených „startovné“, nicméně nevyhlásil výsledky v předem stanoveném termínu. Navíc doména soutěže stejně tak jako internetové stránky organizátora se odmlčely. Po zveřejnění článku na Lupě se ale daly věci do pohybu. Organizátor přiznal chybu, omluvil se a nabídl nespokojeným soutěžícím vrácení „startovného“. Výsledky soutěže by měly být zveřejněny v průběhu ledna. Pokud se to přeci jen nakonec podaří, na důvěryhodnosti to soutěži už stejně příliš nepřidá.
Daniel Dočekal: Po Obchodu roku vyplul na světlo katalog Clinicus
Daniel Dočekal: Další vývoj kauzy Obchod roku 2008

Webovinky tentokrát představily projekt aplikace, která umožňuje obousměrnou komunikaci mezi jednotlivými sociálními sítěmi. Služba Power.com nabízí uživatelům možnost připojit k jednomu účtu profily z Facebooku, MySpace, YouTube, Orkut nebo Hi5. Do budoucna se počítá s rozšířením o mikroblogovací systémy nebo e-mailové služby. Milovníci dobrého jídla zase ocení inovativní kuchařský web s videoobsahem vytvářeným profesionály. Pokud si chcete uložit videa ze serveru Youtube do počítače, může být pro vás vhodnou alternativou on-line webová aplikace CatchYouTube.
Lubomír Hauerland: Webovinky: nové webové projekty 2

Slunečnice banner
Programy na stahování a konverzi videí ze serveru YouTube, stejně tak jako užitečné nástroje pro upload vašich videí naleznete na serveru Slunečnice.cz, který přichází před Vánoci se zcela novou podobou. Nový design a obsahová struktura přispívají k větší přehlednosti a ještě více usnadňují uživatelům orientaci v rozsáhlé nabídce softwaru.

V úterý se na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze konala tisková konference u příležitosti oficiálního představení a spuštění projektu Center of Excellence. Ten vznikl díky několikaleté spolupráci mezi společností Sun a ČVUT. Obecně lze říci, že Center of Excellence je mezinárodní projekt, který se pokouší budovat úzkou spolupráci mezi společností Sun, univerzitami a dalšími vzdělávacími institucemi. České centrum se bude zaměřovat na oblast přístupnosti a dostupnosti.
Jan Rylich: Center of Excellence otevřeno

Organizace TERENA zveřejnila svou tradiční srovnávací studii evropských akademických sítí TERENA NREN Compendium. Dává dobrou představu o aktuálním stavu a vývoji této části internetového spektra a samozřejmě umožňuje udělat si obrázek, jak si stojí zrovna ta naše. Zároveň stručně bilancuje změny, k nimž došlo během posledních pěti let.
Pavel Satrapa: Akademické sítě 2008

Hostem desátého NetClubu byl Ladislav Trpák, zakladatel internetové agentury Advertures, která se dlouhodobě věnuje internetovému marketingu. Hovořil například o začátcích vydělávání po Internetu nebo kariéře v českém Jobpilot. Na rozhovor se můžete podívat díky pořízenému videozáznamu.
NetClub blog na Lupě: Ladislav Trpák: inovovat, nezastavit se

Logo NetClub
Hostem 1.NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Matějček spoluzakladatel a finanční ředitel společnosti MITON CZ, která která provozuje zajímavé portfolio internetových služeb jako je nákupní průvodce Heureka.cz, rezervační systém Hotel.cz a skupinu internetových mediálních projektů (Vaření.cz, Hafíci.cz a mnoho dalších). Registrovat se můžete již nyní.

Objem zboží nakupovaného prostřednictvím internetových obchodů rok od roku narůstá. Zejména v předvánočním období se musí provozovatelé e-shopů vyrovnat se zvýšenou poptávkou ze strany zákazníků. A jsou to právě e-shopy, kdo může vydělat na současné finanční krizi, protože patří k nejlevnějším distribučním kanálům. Se zvýšeným zájmem ale také souvisí schopnost provozovatelů situaci zvládnout. Budou se letos opět opakovat problémy s logistikou? Jak jsou na předvánoční nápor internetové obchody připraveny? Do kdy je možné zboží objednat tak, aby dorazilo pod vánoční stromeček?
Karel Wolf: E-shopy: Jak letos Ježíšek nakupuje online

V registru sdružení CZ.NIC je již přes půl milionu domén. Jde ovšem o součet domén druhého řádu s českou národní koncovkou .cz a domén ENUM, jejichž nabídka byla uvedena do plného provozu v lednu 2007.
Jiří Macich: Registr CZ.NIC obsahuje přes půl milionu domén
Internet blog na Lupě: Česko (TLD .cz) dnes dosáhlo 500 tisíc registrovaných do­mén

ICTZ23

Vytváření video-obsahu je relativně jednoduchou záležitostí. Svědčí o tom miliony amatérských videí na videoserverech. Mnoho z nich má ale jen velmi nízkou sledovanost. Jak pracovat s videem na Internetu pro zvýšení jeho návštěvnosti? Podobně jako v případě optimalizace internetových stránek vzniká disciplína zvaná VEO Video (Search) Engine Optimization, která uživatele navádí na správnou cestu k úspěchu. Ta vede prostřednictvím poctivého vyplňování metadat formulářů videoserveru, zvolení vhodného tagu či využívání RSS kanálů.
Jan Handl: Video Engine Optimization – prosaďte svoje video

Různé přihlašovací údaje k různým službám či aplikacím mohou být pro některé uživatele doslova noční můrou. U služeb nabízených jedním provozovatelem došlo již v minulosti k odbourání nutnosti používání více přihlašovacích údajů. U služeb různých provozovatelů jsou řešením tzv. systémy sdíleného přihlašování. Do nich se v poslední době přelilo soupeření nejvýznamnějších webů internetu. Na scéně je Open ID s podporou Seznamu, Google Friend Connect a Facebook Connect.
Patrick Zandl: Jednotné přihlášení: Google, Facebook nebo Seznam?
Patrick Zandl: Seznam.cz zpřístupnil přihlášení přes Open ID

Jak budete nakupovat dárky na vánoce?