Hlavní navigace

Uškodil by UPC Direct přesun na jinou pozici?

25. 6. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Nedávno proběhla některými zahraničními, ale i českými médii informace, server DigiZone.cz nevyjímaje, že satelitní platforma UPC Direct testovala na pozici Thor 0.8 stupně západně, tedy úplně jiné, než na které je "zaparkována". Spolu s tímto testem se vynořila řada otázek a pravděpodobně i mylných odpovědí, které by mohly předznamenávat přesun balíku kanálů na jinou pozici. Česká UPC, ale i další pobočky, se zbytečně „čertí“ a informace rezolutně popírají. Platformě by přesun ale rozhodně pomohl.

Také českou mediální scénou se již delší dobu šíří zatím nepotvrzená informace o tom, že satelitní platforma UPC Direct by se měla přesunout na jinou pozici. Naposledy 18. června přiživil tuto (prozatím) spekulaci server satCentrum.com, který uveřejnil článek „Platformu UPC Direct zřejmě čeká na podzim stěhování“. V textu se sice neobjevily citace žádných konkrétních zdrojů, ze kterých by šéfredaktor webu citoval, bylo zde však uvedeno dost plusů pro přechod. Mezi nimi je možné jmenovat např. navýšení satelitní kapacity a tím i možnost přidávání dalších programů. S nedostatkem prostoru zápasí UPC na satelitech Astra 1KR, 1G a 1H velmi citelně. Ať se to operátorovi líbí nebo ne, na tomto místě se sluší napsat, že obrazová kvalita programů je doslova velmi špatná. Např. při porovnání kanálu ČT24 z pozic 23.5 a 19.2 na obrazovce 37‘ (případ autora tohoto textu) je kvalita tohoto programu značná. Zatímco na satelitu, kde parkuje satelitní platforma CS Link, je obraz velmi slušný, i když by mohl být pochopitelně ještě lepší, na pozici 19.2 je tamtéž rozmazaný, neostrý a s rozpitými barvami. U jiných kanálů bychom nedopadli jinak.

Satelit

Situace UPC je v současné době taková, že většinu svých programů tlačí na pěti transpondérech (viz server LyngSat) a v současné době není možné z důvodu udržitelnosti kvality služby přidávat další kanály. Není pro ně kapacita. Na pozici 19.2 stupně východně se navíc tlačí již další satelitní provider, francouzská platforma TPS, který chce právě onen prostor po UPC využít. SatCentrum.com dále uvedlo v podstatě nejdůležitější důvod, proč by měla platforma z Astry 1KR, G a 1H odejít, a tím je končící smlouva na pronájem transpondérové kapacity (laicky řečeno prostor pro vysílané kanály). Přestože pro server Satkurier.pl nedávno maďarská pobočka kabelové a satelitní společnosti uvedla, že rozhodně nehodlá měnit pozici, nemusí to být tak úplně pravda. Nemáme sice k dispozici materiály k pronájmu kapacity na satelitu, ale platforma UPC Direct, která působí kromě České republiky také např. na Slovensku a v Maďarsku, udělala nedávno krok, který by mohl k přesunu na jinou pozici nabádat. Na konkurenčním satelitu Thor na pozici 0.8 st. záp. aktivovala svůj transpondér s programy Galaxie sport, Animal Planet, Discovery, JimJam, Jetix, National Geographic, HBO Comedy, Hallmark, Hustler TV, Zone Reality a Extreme Sports. I přesto, že podle některých spekulantů byla už tímto ruka tzv. v rukávě, maďarské UPC serveru Satkurier.pl sdělilo, že se jedná pouze o test, který má vyzkoušet schopnost provozovatele kanálu přenášet jeho programy.

BRAND23 Workshop

Jaké má UPC možnosti

V souvislosti s přesunem platformy UPC Direct na jinou orbitální pozici se hovoří o několika satelitech. Pojďme si však říci, jaká z možností, které si vyjmenujeme, bude nejreálnější. SatCentrum.com spekuluje o satelitech jako je Astra 23.5 stupně východně, Eutelsat W2 (16 stupňů východně) nebo Eurobird 9 (9 stupňů východně). Nesmíme zapomenout také na již jmenovaný Thor, který provozuje společnost Telenor. V případě, že by k přesunu satelitní platformy UPC Direct skutečně došlo, českého diváka by určitě nejvíce potěšilo, kdyby k tomu došlo na pozici 23.5 stupně východně. Mnoho diváků zde totiž sleduje signál konkurenčního CS Linku, ale také SkyLinku. Navíc je zde řada kanálů, které nejsou nikde jinde na satelitu k dispozici (Sport 5, CS Film, Nostalgia, Z1) a platforma by je tak snadno mohla dostat do své nabídky formou tzv. simulcryptu. O něm např. už dlouhodobě uvažuje distributor TT Karet, společnost Trade&Technology. Nadnárodní firma UPC však nemůže k tomuto kroku přistoupit z logických důvodů, musí myslet také na abonenty v dalších zemích, a to především v Maďarsku. Zde má platforma UPC Direct nejvíce abonentů. Podle poslední tiskové zprávy s výsledky hospodaření, kterou zveřejnila společnost Liberty Global v květnu, má v Maďarsku předplacenou tuto formu televize 173 tisíc klientů. V České republice je to asi 123 tisíc klientů a na Slovensku pouze necelých 30 tisíc abonentů. I kdyby se tedy sečetl počet předplatitelů UPC Direct v České republice a na Slovensku, vítězně z duelu vyjde stejně Maďarsko. Při přechodu na jinou pozici by se tedy musel brát největší ohled právě na něj. Nejpravděpodobnější připadá tedy přesun na posledně jmenovanou pozici, kterou je Thor na 0.8 stupně západně.

Proč zrovna satelit společnosti Telenor?

Telenor - logo

Ptáte se, proč vychází ze souboje satelitů na orbitě nejlépe pozice 0.8 stupně západně? Odpověď je jednoduchá. Na Intelsatu 10–02 (1 stupeň západně) totiž vysílá konkurenční platforma Digi TV, což už přináší hlavní výhodu v tom, že zákazníci by při přechodu ke konkurenci nemuseli vůbec přetáčet parabolu, resp. by to nemusela dělat montážní firma. Hlavním důvodem je právě skutečnost, že Digi TV působí stejně jako UPC Direct také v Maďarsku a i zde se těší poměrně solidní abonentské obci. Zapomenout nesmíme ani na fakt, že společnost Telenor vypustila 11. února satelit s názvem Thor 5, který je doposud téměř nevyužitý a nabízí tak kapacitu 24 (!) transpondérů, což by společnosti UPC bohatě stačilo jak pro přidání nových kanálů, tak i pro zvýšení obrazové kvality své stávající nabídky. Ze skutečnosti by pro nadnárodní společnost vyplývaly v podstatě především hlavně plusy. Velký minus však vidím v tom, že by poměrně dlouhou dobu měli montážníci co dělat. Ono obsloužit jen v České republice přes 120 tisíc zákazníků nebude jen tak…

Dojde podle vás nakonec k přesunu platformy UPC Direct na jinou satelitní pozici?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).