Hlavní navigace

V multiplexu s Novou se mohou dočasně objevit kabelové televize

26. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
26. 5. 2008

Zemská digitální síť 2, v níž nyní jako v přechodném multiplexu A vysílají čtyři programy České televize, sedm okruhů Českého rozhlasu a televize Nova, by mohla dočasně obsahovat televizní programy převzaté z kabelu nebo satelitu. Serveru Týden.cz to řekl Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací (ČRa), které tento multiplex provozují.

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace představí vizi rozvoje multiplexu 2

Nejpozději v září totiž musí nynější multiplex A v Praze, Brně, Ústí nad Labem a Domažlicích opustit ČT a ČRo. Ze současné programové nabídky v něm tedy zůstane pouze Nova. Vzhledem k tomu, že televizi Prima umisťuje Technický plán přechodu (TPP) do multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group (CDG) a ve stejné síti brzy zahájí vysílání nová zpravodajská televize Z 1 a hudební kanál Óčko, nebudou mít Radiokomunikace pro svůj multiplex dostatek klientů s platnou licencí pro zemské digitální vysílání.

Předpokládáme, že čtyři pozice multiplexu zaplníme, ale pochopitelně k takové situaci může dojít, zejména v počátcích. To je podnikatelské riziko, se kterým musíme počítat. Je to však zajímavý paradox, kdy zájemci o digitální vysílání křičeli, že nemají kde vysílat, a nyní se ukazuje, že kapacita v multiplexech je větší než poptávka ze strany nových vysílatelů, konstatuje Levinský.

ČRa původně rovněž jednaly s televizemi Z 1 a Óčko o zařazení do jejich digitální sítě 2, ale protože tyto stanice chtěly zahájit vysílání dříve, než uvádí TPP, a multiplex Radiokomunikací bude do září plný, musely je prozatím odmítnout. Proto bylo po dohodě s CDG zvoleno současné řešení. Jednání o finální obsazenosti všech multiplexů stále probíhají, přiblížil Levinský.

O dočasném zařazení převzatých televizních programů z kabelu a satelitu podle Levinského neuvažují pouze ČRa, ale i ostatní dva operátoři zemských digitálních sítí: CDG a Telefónica O2. Zájemců s licencí pro terestrické vysílání, kteří demonstrovali zájem skutečně zahájit vysílání, je zatím méně než volných pozic v digitálních sítích. Převzaté vysílání je jedna z variant, jak pozice v multiplexu zaplnit a aspoň částečně tak zajistit návratnost investic, vysvětlil Levinský.

Na základě registrace pro převzaté vysílání již nyní pozemně vysílá televize Óčko v Praze, a stejný model uplatní i v Brně, Ostravě a Plzni. Obdobně v Praze digitálně vysílají i televize Noe a Public TV. Do digitální sítě 2, provozované Radiokomunikacemi, by se tak v září mohl dostat například filmový kanál Nova Cinema, který má oprávnění vysílat pouze na satelitu a v kabelových rozvodech. Záleží však na tom, zda si jeho provozovatel, společnost CET 21, vypořádá vysílací práva pro zahraniční filmy a seriály pro pozemní vysílání.

Cloud23

K TÉMATU: Nova Cinema se dostane do DVB-T i bez Technického plánu přechodu

Svoji vizi rozvoje digitální sítě 2, nynějšího multiplexu A, chtějí Radiokomunikace představit novinářům již tuto středu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).