Hlavní navigace

Ve studiu Z 1 budou dvě robokamery (FOTO UVNITŘ)

13. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
13. 3. 2008

Studio připravované zpravodajské televize Z 1 bude snímané ze tří kamer a za žádnou z nich nebude stát člověk. Jednu statickou kameru doplní další dvě s roboticky ovládanou hlavu. Jejich pohyb, ostření i zoom budou ovládané na dálku technikem z režie. Na dnešním přednášce v rámci akce Visual Opening Days to uvedla Olga Jedličková ze společnosti Visual Connection, která zajišťuje pro Z 1 instalaci technologií.

Server DigiZone.cz měl možnost vidět roboticky ovládáné kamery za chodu. K jejich ovládání slouží speciální pult se dvěma joysticky a dalšími dvěma ovládacími prvky. Ukázka na Visual Opening Days představila dvě kamery, u kterých bylo na dálku možné ovládat i pohyb po místnosti. Řešení v Z 1 využije ale jen kamer s robotickými hlavami, které budou jinak stát na nepohyblivých stativech.

PODÍVEJTE SE:

Robokamera velká zepředu [JPG, 178 kB]
Robokamera malá zezadu [JPG, 148 kB]
Obsluha robokamery [JPG, 149 kB]
Pult obsluhy robokamery [JPG, 142 kB]
 

MM socky3

Olga Jedličková ve své prezentaci zdůraznila, že termíny instalace technologií jsou u Z 1 napjaté, ale nikoli nesplnitelné. I když nechtěla říct datum zahájení vysílání nové stanice, seznámila přítomné s projektem digitální francouzské zpravodajské televize BFMTV, ve kterém Z 1 nalezla technologickou inspiraci. Zmíněná televize se v červenci roku 2006 rozhodla, že si vybere redakční a produkční řešení od firmy Dalet, a za čtyři měsíce od této volby stihla začít vysílat. Systém DaletPlus News Suite od firmy s pařížskou centrálou a izraelským vývojovým střediskem bude používat i Z 1.

Ve francouzské BFMTV jsou redaktoři vybaveni dvoumonitorovými pracovními místy a náhlavní soupravou se sluchátky a mikrofonem. Na svém pracovišti si mohou pomocí integrované střižny upravovat natočené materiály svých reportáží, titulkovat je a přímo si k nim namlouvat i komentář. Řešení je plně digitální a využívá sdílených dat, ke kterým má po redaktorovi přístup i editor relace a režie vysílání. Podobně by to po dodávce a instalaci technologií mělo vypadat i v Z 1. Systém Dalet je souborově orientovaný a jeho náběrové pracoviště umožňuje jednoduše dostat do vysílání např. i videa z mobilních telefonů.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.