Hlavní navigace

Veřejnoprávnost na webu: pro ČT je Internet doplňkový kanál

29. 2. 2008
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 74287
Jak využívají Internet veřejnoprávní média? Po nedávném pohledu na web Českého rozhlasu pokračujeme stránkami České televize. Její iVysílání by mělo získat televizní kvalitu a kanál ČT 4 dostane svůj vlastní web. Sázka na proprietární formát u Videopůjčovny však lze hodnotit jako pomíjení minoritních skupin koncesionářů.

Poznámka redakce: článek je druhou části dvojdílného seriálu o webech veřejnoprávních médií na českém Internetu. Předchozí článek Veřejnoprávnost na webu: ČRo boduje v podcastech vyšel na Lupě 27. února 2008.

Na stránkách České televize byste měli najít vše užitečné, potřebné i zajímavé o České televizi a jejich programech. Kromě výpisu informací o pořadech jako je obsah, datum vysílání, režie a podobně, zde naleznete sekci iVysílání, která nabízí poměrně široký archiv pořadů, které si můžete kdykoli zdarma spustit. Zde se však jedná pouze o pořady z vlastní tvorby. Výjimku tvoří nemalé množství sportovních pořadů, pro něž jsou práva na Internet příliš drahá (i když existují projekty Fotbal živě a Hokej živě – zde však naleznete reklamu na online sázkovou kancelář). Samozřejmostí je teletext, který je zde v originální televizní podobě, i když by asi nebylo těžké ho nějakým rozumným způsobem graficky i obsahově přiblížit modernímu vzhledu webových stránek.

ČT

Službou, která vychází vstříc divákům, je také Videopůjčovna, k jejímuž ovládání potřebujete specializovaný zdarma dostupný program (zde zarazí poznámka zdarma, tedy bez záruky – otázkou, je jestli ho neplatíme například v koncesionářských poplatcích), který vám po nabití konta umožní stahovat vybrané pořady. Ceny za zapůjčení filmu se pohybují od 9 do 39 korun za kus. Dobití konta lze realizovat pomocí mobilního telefonu (Premium SMS), bankovním převodem na účet projektu, internetovým platebním rozhraním eBanka (pouze pro uživatele eBanky) nebo platební kartou (podporovány jsou VISA, VISA Electron, Maestro, MasterCard). Speciální metodou dobití je využití dárkového kupónu (tzv. voucher). Tento kupón je však možné získat pouze ve speciálních akcích a není běžně k dostání.

Jak již z výše uvedeného vyplývá, má každý návštěvník stránek možnost stáhnout si prémiové filmy, seriály či dokumenty za drobný poplatek. Po stažení má pouze 72 hodin na shlédnutí. Technologie půjčování běží na Microsoft Windows Media DRM, která je zatím k dispozici pouze na operačních systémech Windows XP/Vista na počítačích PC. Platformy Linux ani Apple podporovány zatím nejsou, tudíž vám na nich videopůjčovna fungovat nebude. To je možné vnímat jako diskriminaci minoritních OS (nejen Mac OS či Linux, ale také Windows 2000 či ME), což by veřejnoprávní televize, kterou platíme všichni, dělat asi neměla. Co vnímám jako problém ještě větší, je striktní diskriminace jiných výrobců software než Microsoftu – potřebujete Windows Media Player 11 a vyšší, IE 6 a vyšší. Proč ne Firefox 2.0.x, je otázka, na niž se nám nedostane odpovědi.

Dále je k dispozici televizní program s možností personalizace, který ale zahrnuje pouze čtyři kanály České televize. V nabídce doplňkových služeb nechybí e-shop s knihami, DVD či puzzle (zde jsou tedy prodávány výrobky z Edice ČT a Telexportu ČT).

Ačkoliv jsme až doposud nešetřili kritikou, nyní je potřeba uznat, že nový web ČT 24 se opravdu povedl. Propojení zpravodajského kanálu s webem sice není stále dokonalé, ale na českém Internetu zcela unikátní – v malém okénku běží archivovaný pořad a ve zbytku obrazovky máte k dispozici článek, vzniklý na základě pořadu. K dispozici jsou také některé kompletní přepisy. Ovládání je příjemné, orientace na webu snadná. Zajímavé jsou i odlehčené a subjektivněji laděné redakční blogy. Za drobné mínus lze snad brát jen zatím ne zcela velké množství prezentovaných událostí.

Pokud jde o tradiční živé vysílání ČT24, je pochopitelně k dispozici i nadále nejen ve formě obrazové, ale také čistě zvukové. Vzhledem k tomu, jakým způsobem je koncipováno vysílání, lze hovořit o jakési internetové konkurenci Radiožurnálu, neboť se začíná jednat o radiovou stanici v plném slova smyslu (toho bude dosaženo snad tehdy, až se místo vsuvky bez komentáře objeví nějaká písnička). Tuto interpretaci ale Česká televize odmítá (viz rozhovor níže).

Samostatnou kapitolou jsou pak již dva zmiňované sportovní portály – Hokej živě a Fotbal živě. Nabízejí velice podobné prostředí i rubriky, takže se v popisu budeme věnovat jen hokejové části, pro niž platí téměř to stejné, co pro fotbalovou. Oproti celkové koncepci televize zde naleznete reklamu, která navíc není jednoznačně oddělena od obsahu, což lze považovat za přinejmenším eticky problematické. K dipozici je obsáhlý videoarchiv, zajímavé rozhovory, reportáže nebo sekce, která představuje komentátory (zajímavé jsou věty typu: od loňského září…, přitom stránka vnikla v roce minulém, patří sem tedy „od předloňského“, ale to lze snad prominout). Samozřejmostí je televizní program s vysíláním hokeje na ČT 24 a ČT 2. Stránky tedy poskytují kompletní výsledkový i komentářový hokejový servis.

Celkově lze celý web České televize hodnotit jako příjemný a přehledný, nabízející rozsáhlý archiv pořadů a pro běžného uživatele poměrně přívětivý. Naopak nevýhodou je preference řešení od Microsoftu ve Videopůjčovně, kterou lze považovat za až nebezpečný precedens.

Veřejnoprávní = kvalitní?

A jak se těší veřejnoprávní média oblibě na Internetu? Dle statistik NetMonitoru měla v lednu letošního roku Česká televize asi 845 tisíc reálných návštěvníků, kteří strávili průměrně na jejich stránkách 30 minut. K tomu je potřeba přičíst dalších 305 tisíc reálných návštěvníků na webu ČT 24, kteří zde pobyli průměrně asi 12 minut. Statistiky pro ČRo bohužel nejsou k dipozici.

Říci, který web je lepší, by bylo asi nespravedlivé – Česká televize by bodovala se webem ČT 24 a kvalitním streamem, Český rozhlas zase šířkou a kvalitou informací a nadstandardními službami všem posluchačům či projektem Rádio na přání. ČT by srazila do kolen ignorace jiných operačních systémů než MS Windows XP/Vista, ČRo zase složitá a zmatečná navigace a hlavně rychlost webu, která je často velice tristní. Právě ta by převážila misky vah na stranu televize. Poslouchat rádio v nejvyšší kvalitě či rychle „brouzdat“ webem si často můžete dopřát jen v opravdu krajní „nešpičce“.

CT24

U rozhlasu je potom potřeba vyzdvihnout práci s minoritními tématy, kterým je věnován (i díky celkové koncepci ČRo) daleko širší prostor než u České televize, která je nucena zredukovat jednotlivá témata na méně pořadů. Rozdíly v koncepčním pojetí webů mezi veřejnoprávní a komerční sférou jsou značné. Jistě se objeví nejeden hlas, který bude volat po snížení poplatků a zrušení webů (nebo rovnou zrušení obou institucí), ale ať se nám to líbí nebo ne, jsou veřejnoprávní média jakousi pojistkou kontroly věcí veřejných – jsou sice vystavena tlakům politiků či lobby, ale stále jsou poměrně odolná. V tom je jejich smysl a proto si je platíme.

ČT 4 Sport dostane svůj vlastní web

Do kuchyně, ve které se vaří web České televize, dává nahlédnout Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT.

Neplánujete vznik rozhlasové zpravodajské stanice? Pokud zvážíme možnost vysílání zpravodajství z ČT 24 ve formě pouze zvuku, nebylo by to asi příliš personálně náročné a jednalo by se o zajímavou službu pro diváky.

Rozhlasové vysílání veřejné služby v České republice zajišťuje Český rozhlas. Česká televize neplánuje vznik žádného rádia, ani internetového. Samostatná zvuková stopa kanálu ČT24 je již nyní dostupná na portálu ČT24.

Portál www.ct24.cz je stejně jako mateřský zpravodajský kanál ČT24 založen na informacích prezentovaných audiovizuálně, tedy včetně obrazu coby nedílné složky. Ve výřezu hlavní stránky webu běží živé vysílání ČT24 ve formátu Windows Media o úsporném datovém toku 20 – 100 kbit/s, spustit lze také variantu s vyšším rozlišením obrazu v bitrate 400 kbit/s (obě možnosti se nabízí i ve formátu Real Media). Divákům, kteří chtějí vysílání ČT24 jen poslouchat při práci na počítači, se nabízí volba jen zvukové stopy, vybrat lze i „němý“ obraz. Návštěvníci portálu ČT24 mají k dispozici také obsáhlý archiv již odvysílaných pořadů.

Jak hodnotí vaši čtenáři nový web ČT 24? Připravujete ještě nějaká rozšíření?

Ohlas návštěvníků je většinově příznivý. Vedle samotného obsahu oceňují zejména přehlednost, snadnou práci s videoarchivem, intuitivní orientaci.

Program kanálu ČT24 je nyní součástí nových stránek s televizními programy všech kanálů ČT. Dosud měl portál ČT24 vlastní stránky s programem. Občas si tedy někdo posteskne, že zvyk je železná košile, návštěvníci webu si na novinku ale jistě rychle zvyknou a ocení ji.

Připomínky ojediněle přicházejí k technickým drobnostem, a tak jako každý nový server i portál ČT24 pečlivě „dolaďuje“ detaily systému. Ohlasy návštěvníků jsou pro techniky pochopitelně vítanou zpětnou vazbou. Zájmu veřejnosti si ČT cení a děkuje za něj.

Na základě přání vyslovených uživateli portálu ČT24 se například Česká televize rozhodla změnit systém spouštění vloženého videa v jednotlivých článcích. Nyní si každý uživatel může zvolit, zda se mu video bude spouštět při načtení článku automaticky, nebo individuálně kliknutím na tlačítko.

Pokud jde o rozšíření současných stránek, to je nezbytný kontinuální proces. Česká televize mu věnuje stálou pozornost. V současné době mu trochu brání snad jen nedostatečné prostorové kapacity. Redakci už zkrátka v současné budově zpravodajství ČT skutečně není kam rozšířit.

Dojde v nejbližší budoucnosti k „emancipaci“ webu ČT 4 od ČT 24?

Osamostatnění webu ČT4 SPORT je nevyhnutelné, počítá se s ním jako s jednou z aktuálních priorit. Ovšem pro úplnost podotkněme, že www.ct24.cz nejsou stránky kanálu ČT24. Je to plnohodnotný zpravodajský portál, a jako takový má samozřejmě i sekci sportovního zpravodajství – včetně serverů Fotbal živě a Hokej živě.

Plánujete změnu webu i u prvních dvou kanálů?

Internetové stránky České televize průběžně rozšiřujeme o nové služby. Nelze je však dělit podle kanálů – sekce jako TV program nebo Videopůjčovna ČT slouží pro návštěvníky webu napříč všemi kanály ČT. Portál ČT24 je výjimkou v tom, že tvoří zrcadlo zpravodajského kanálu.

Má podle vás budoucnost čistě webová televize? Uvažovali byste například o novém, čistě internetovém kanálu?

Základním trendem digitalizace je konvergence světa IT a médií. Jistě tedy bude i webová televize posilovat svou pozici. Na druhou stranu klasické televizní vysílání má své nezastupitelné místo. Z pohledu datových sítí se jedná o velmi robustní distribuční systém, jehož hlavní výhodou je jeho nezávislost na počtu diváků. A právě zátěžová závislost webové televize je hlavní překážkou pro její masové využívání. Jako úzce specializovaný kanál však může mít své uplatnění a ve strategických záměrech ČT rozvíjených v rámci Programu digitalizace ČT by se podobné projekty našly. Jejich realizace však není otázkou nejbližší budoucnosti.

Můžete sdělit, kolik lidí a v jakém objemu využívá půjčovnu pořadů?

Videopůjčovna ČT byla spuštěna nedávno, první zákazníky uvítala 17. prosince 2007. Stránky www.videopujcov­naCT.cz navštívilo od zahájení provozu více než 300 000 návštěvníků, kteří stáhli přibližně 6600 videí.

Vaše televize provozuje e-shop. kolik diváků ho navštěvuje a jakým způsobem rozhodujete o složení zboží? Jaký je obrat?

E-shop České televize zahájil provoz v srpnu 2006. Dodnes bylo prostřednictvím Internetu a telefonu přijato téměř 30 tisíc objednávek. Do nabídky e-shopu zařazujeme celý sortiment Edice ČT a Telexportu ČT.

Neplánujete vznik televize na přání či alespoň zpráv na přání, tak jak to zavedl například ČRo nebo TV Nova?

Česká televize provozuje nejobsáhlejší videoarchiv v České republice. Dostupný je divákům zdarma na webu ČT v rubrice iVysílání. Zde lze sledovat většinu pořadů vlastní výroby České televize – živě (v době reálného vysílání) i ze záznamu (archiv čítá tisíce hodin záznamu zpětně od února 2005). U hlavních zpravodajských relací (Události a Události, komentáře) je samozřejmě možné přehrávat jen zvolené příspěvky. iVysílání operuje ve formátech Windows Media a Real Media, pořady jsou k mání v obou formátech v malém či větším rozlišení obrazu. Návštěvníci si tedy mohou vybrat podle rychlosti svého internetového připojení.

Kolik stojí provoz webu a kolik lidí na něm pracuje?

V redakci portálu ČT24 pracuje 23 lidí v nepřetržitém provozu.

Jaké další novinky na Internetu plánujete?

ICTZ23

Česká televize plánuje posílení iVysílání. Živé internetové vysílání ČT24, živé internetové vysílání vlastních pořadů ČT1 a ČT2 i všechny pořady ČT nově zařazené do archivu bude možné na adrese www.ceskatele­vize.cz/vysila­ni spouštět v datovém toku až 1,5 Mbit/s a skutečném televizní rozlišení 720 × 576 bodů.

Děkuji za rozhovor.

Sledujete některé internetové vysílání ČT?

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.