Hlavní navigace

Videoreklama vyrostla oproti loňskému roku skoro na dvojnásobek

Autor: SPIR
Daniel Dočekal

Ve videoreklamě se na českém internetu v listopadu protočilo 130 milionů Kč (necelých 18 % z display reklamy), uvádí Sdružení pro internetový rozvoj.

Listopadový český internet podle NetMonitoru? Maximum z ledna 2015, tedy rekordních 7,07 milionu RU, nepřekročil. Žádná další překvapení se nekonají, 51 % mužů, 49 % žen (opačně proti běžné populaci), stále platí, že z věkové skupiny 55+ je na internetu pouze 35 % této části populace, v ostatních věkových skupinách je situace odlišná.


Autor: SPIR

Jedničkou je stále Seznam, který si v listopadu připsal 6,06 milionu RU (českých i zahraničních uživatelů). Na druhém místě tradičně Novinky, iDnes, Super, Heureka, Mapy, Stream, Firmy, Centrum a Sport.cz (podle návštěvnosti z počítačů, v mobilních návštěvnících by pořadí bylo jiné). Nadále platí, že podle počtu zhlédnutých stránek je Seznam zcela nepřekonatelný s 3,3 miliardy zhlédnutých. Dvojka (iDnes.cz) je s 847 miliony hodně vzadu, trojkou jsou Novinky.cz s 387 milionu zhlédnutí (čísla zahrnují počítače, mobily i tablety).

V mobilním internetu je samozřejmě jedničkou stále Seznam.cz, ale už to není tak markantní, rozdíl je pouze pár set tisíc (2,024 milionu vs. 1,910 milionu, u návštěvnosti z mobilních telefonů).


Autor: SPIR

Ve videu vedou Novinky.cz velmi těsně nad Stream.cz (1,8 milionu RU). Je vidět, že sbírání zábavných videí z YouTube se vyplácí, ostatně 1,2 milionu RU u iDnes.cz to ukazuje také. Pokud se podíváte na počty přehrání, vede zde s 36,8 miliony Prima.cz (a nečekejte, že by to byla videa z TV zpravodajství, sem se započítává You.bo, tedy opět záplava videí posbíraných po internetu jenom s účelem maximalizace zhlédnutí).


Autor: SPIR

Pokud se podíváme na ČR jako celek a provozovatele, tak Seznam.cz je jedničkou s 6,29 milionu českých RU. Pokračovat můžeme Mafrou, Economii, Adactive (stále se zde míchají hrušky a jablka v podobě obsahových aktivit a inzertních sítí).

Admonitoring bez překvapení

V reklamě je listopad prostě opět nejlepším dosavadním měsícem v roce (740 milionů korun obrat v display reklamě, nezapomeňme prosím, v ceníkových cenách). Meziročně to znamená 1 % růst. Nejvíce v reklamě utržil Seznam, v posledním čtvrtletí se na druhém/třetím místě drží Economia/Mafra. V listopadu přes Seznam prošlo 315 milionů, MAFRA ale má už jenom 67 milionů korun, Economia 66 milionů (a nezapojená média 23 milionů korun).


Autor: SPIR

Největším inzerentem byla v listopadu Alza (37 milionů) následovaná Porsche, Mall (18 milionů). Nejvíce se proinzerovalo v „širokém sortimentu“ (158 milionů), což je všeobecná kategorie, které se bohužel zjevně nezbavíme. Následuje finance/peníze (111 milionů), auta, oblečení a čisticí prostředky a chemie.

Ve videoreklamě se protočilo v listopadu 130 milionů, skoro dvojnásobek toho, co v listopadu loňského roku (aktuálně necelých 18 % z display reklamy). Nejvíce zde boduje Seznam (61 milionů), následuje FTV Prima (31 milionů) a CET 21 (24 milionů).


Autor: SPIR

Největší kampaní v listopadu bylo LMC (15 milionů), Alza.cz (13,4 milionů na vánoční kampaň), Mall.cz (13,1 milionů), Lidl (9 milionů), Zoot (8 milionů) a další Alza (7 milionů, Best Deals).

Agenda SPIRU

V únoru se chystá klubový večer na téma bezpečnost dětí na internetu. V Evropské komisi je k řešení dohoda o principech ochrany osobních dat v GDRP, veřejné konzultace k online platformám a geoblockingu (což je ona absurdita „toto video nemůžete vidět, protože jste se narodili ve špatné zemi“). 

V Poslanecké sněmovně stále běží jednání o vládním návrhu hazardního zákona (kde se neustále objevují snahy něco cenzurovat). Jinými slovy, je zde dostatek témat, na které je potřeba dávat pozor, protože jak EK/EU, tak český parlament, má vždy spoustu podivných nápadů co regulovat a cenzurovat.

EBF17

A nezapomeňme, že 12. dubna 2016 je termín Internet Advertising Forum 2016, které opět proběhne v pražském hotelu Clarion. K tomu bych osobně dodal, že IAC je určitě jednou z podstatných konferencí v Česku (upozornění: pořádá ji Internet Info, vydavatel Lupy).

Mimo to se ještě SPIR věnuje připomínkovému řízení Národního plánu NGA sítí (ano, to je onen dokument vytvořený MPO a další dostatečně silně kontroverzní aktivita). Navíc začínají jednání o strategii zemského Digitálního vysílání – což obnáší vysílací spektrum a některé další záležitosti.

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2015 18:45
Vit Hnilica (neregistrovaný)

Jojo videoreklama me donutila nainstalovat addblock. Je dobrý vědět ze můj subjektivní pocit o jejím růstu byl správný:)

18. 12. 2015 19:27
Vlado (neregistrovaný)

Zatiaľ asi nikoho zo zadávateľov reklamy nenapadlo, že reklama môže mať aj iný účinok.

Peniaze, ktoré sú vkladané do reklamy, pochádzajú z toho, čo zaplatím pri kúpe tovaru. Čim viac nakupujem, tým "si zaplatím" viac a viac reklamy, ktorá otravuje všade, kam sa otočím.

Prečo by som teda mal nakupovať od firmy, ktorú vnímam ako "otravná"? Radšej kúpim od iného.

Prepáč Alza, ale tenTvoj malý zelený krikľúň ma už fakt se..e.