Hlavní navigace

Vysílací rada chce vypnout analog už v roce 2009

4. 8. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Ofenzíva digitálních programů sdružených v Asociaci digitálních televizí proti plánovanému ukončení analogového televizního vysílání v České republice vede přes Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na svém včerejším zasedání projednala Technický plán přechodu od Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a navrhla změnit termín pro úplnou analogovou tmu na 9. září 2009. To je termín, který prosazují právě digitální televize.

Veřejnoprávní multiplex dříve?

Radní také chtějí, aby veřejnoprávní multiplex, který vznikne úplně nově (ne transformací některé z třech přechodných digitálních sítí), zahájil vysílání dříve, než plánuje ČTÚ. Telekomunikační úřad veřejnoprávní televizi nabízí termíny spouštění multiplexu na červen 2008 až listopad 2010. Do té doby by měly programy České televize vysílat společně s celým multiplexem A v definitivní síti 2. Členové vysílací rady nyní chtějí, aby ČTÚ vyhradil kmitočty pro veřejnoprávní multiplex pokud možno neprodleně. Rada doporučuje ČTÚ odpovídajícím způsobem zkrátit termíny pro zahájení vysílání DVB-T uvedené v harmonogramu rozvoje vysílací sítě pro šíření multiplexu veřejné služby uvedené v návrhu Technického plánu přechodu, uvedli radní v tiskové zprávě ze včerejšího jednání.

Termín definitivního ukončení analogového vysílání v České republice by pak měl být 9. září 2009 a ne 10. října 2010, jak navrhuje Rada ČTÚ. Přijetí takové změny by ale znamenalo přepracování značné části tabulek v plánu, protože vypínání analogových kmitočtů po jednotlivých oblastech na sebe časově navazuje. Pro nás jsou všechny navržené termíny v podstatě realizovatelné, ale vyjadřovat se k nim budeme ve chvíli, až si všechno spočteme, řekl serveru DigiZone.cz Pavel Hanuš, šéf digitálního týmu České televize. Kéž by to tak platilo pro všechny a nikdo se nevyjadřoval do doby, než bude Technický plán přechodu definitivně přijatý, dodal. Televize Nova považuje navržené termíny za ukvapené a chtěla by, aby analogová tma nastala až v roce 2012, v nejzazším termínu podle Evropské komise.

Harmonogram spouštění multiplexu veřejné služby – digitální sítě 1
Oblast Region Nejpozdější termín zahájení vysílání
1 Hlavní město Praha a Středočeský kraj červen 2009
2 Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský kraj a Vysočina listopad 2010
3 Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj prosinec 2008
4 Moravskoslezský a Olomoucký kraj říjen 2009
5 Jihomoravský a Zlínský kraj listopad 2010

Zdroj: Technický plán přechodu, ČTÚ

Záleží na dohodě všech

Podle Pavla Dvořáka, předsedy Rady ČTÚ, je možné s termíny vypínání analogového vysílání v jednotlivých měsících hýbat, v podstatě je urychlit, ale pokud jde o termín definitivního ukončení analogového vysílání v České republice, ČTÚ trvá na roku 2010. Předpoklá­dáme, že to bude toto datum. Doufám, že po připomínkách, které dostaneme, nebudeme muset dramaticky měnit toto cílové datum, ale samozřejmě předpokládám, že přizpůsobíme vnitřek tohoto harmonogramu, kde jsou nepochybně rezervy. Ale nezakrývám, že tam budou i úzká místa, to se může měnit vevnitř, například se přesunou některé oblasti, změní se některé doby souběhu, ale v zásadě bychom rádi, aby to datum bylo dodržen, řekl Dvořák ve středečním Radiofóru na Českém rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Případné změny podmiňuje souhlasem všech dotčených subjektů.

DZ Kulatý stůl - Pavel Hanuš a Ivo Ferkl

ČTÚ je v celkem nepříjemné situaci, protože na jedné straně na úřad tlačí digitální televize, aby vypínání analogu uspíšil a nové stanice tak mohly co nejdřív vysílat celoplošně, na druhé pak televize Nova společně s Radiokomunikacemi a Českou televizí, které jsou spíš pro pozdější termín. Jejich verze s analogovou tmou k 11. listopadu 2011 ale také neprošla. Nadávat nám budou všichni, říkal už před týdnem Pavel Dvořák a jeho slova se téměř naplňují. Česká televize se sice k návrhu Technického plánu přechodu oficiálně nevyjádřila, už dříve ale navrhovala termíny, které dokument obsahuje. Co by jí mohlo vadit, je urychlení spouštění veřejnoprávního multiplexu, který musí ze zákona pokrýt 95 procent území České republiky. Pozemní šíření signálu na tak velkém území bude poměrně drahé, nemluvě o souběžném analogovém a digitálním vysílání v jednotlivých oblastech.

Nova může přijít o bonusovou licenci

Petr Dvořák Nova

Pokud by televize Nova bojkotovala termíny schválené v Technickém plánu přechodu a nevydala své analogové kmitočty, mohla by podle Pavla Dvořáka přijít o kompenzační licenci. Tu Nova získá zákonem právě za to, že vrácením analogových frekvencí umožní spustit digitální vysílání. V momentě, kdyby poté, co Nova vyjádří souhlas s realizací a s plněním Technického plánu přechodu, nebyly vypínány její analogové kmitočty, tuto skutečnost oznámíme Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která může ony takzvané bonusové licence komerčním televizím odejmout, vysvětlil Dvořák. Nova ale zřejmě s takovým postupem nepočítá, protože podle generálního ředitele Petra Dvořáka už rozhoduje o programové náplni bonusové stanice.

Ze zákona máme nárok na dvě digitální licence – jednu pro stávající kanál a druhou jako bonus výměnou za potvrzení Technického plánu přechodu. V druhém případě se rozhodneme do konce srpna, zda požádáme o plnoformátovou nebo tematickou licenci, řekl šéf Novy v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny. Z tematických stanic by v úvahu připadal filmový, seriálový, sportovní nebo zpravodajský kanál. U všech čtyř Nova žádala o digitální licenci v řádném výběrovém řízení, ale neuspěla. Filmový kanál alespoň v podobě kabelové televize navrhoval Nově zřídit bývalý šéf kabelových stanic CME v České republice a na Slovensku Petr Chajda (nynější šéf TV Barrandov). Uvažoval také o lifestylovém a ženském programu. CME ale jeho návrhy odmítla.

Óčko čeká na Barrandov a Febio

Jiří Balvín

Ačkoli některé digitální televize můžou začít vysílat v podstatě už dnes, většinou čekají na ostatní držitele licencí, aby multiplexy startovaly naplněné. To je příklad hudební stanice Óčko, která by ještě na podzim chtěla zahájit vysílání v multiplexu C v Praze a Brně, u ostatních regionů si ale počká na jaro příštího roku, kdy zahájí vysílání plnoformátové stanice TV Barrandov a Febio TV. Podobná situace nastane u multiplexu B, v němž se objeví zpravodajský kanál Z 1, regionální síť RTA, dětská televize Pohoda a bonusový program Primy, zřejmě plnoformátová stanice Prima klub. Digitální televize nyní chtějí, aby jim stát garantoval ve chvíli startu alespoň sedmdesátiprocentní pokrytí České republiky, což je zákonem stanovená minimální hranice pro celoplošné vysílání.

MMF24

Splnění takového požadavku ale není možné, protože zatímco lhůta pro zahájení vysílání digitálních stanic vyprší 10. května 2007, Technický plán přechodu, podle kterého se budou spouštět digitální vysílače a vypínat analogové kmitočty, vstoupí v platnost až 1. července 2007. A co se bude dít s návrhem Technického plánu přechodu v následujících dnech? Do 16. srpna očekáváme poslední připomínky, pak se s nimi ČTÚ podle zákona vypořádá a výsledný Technický plán přechodu bude schvalovat Rada ČTÚ. My v této chvíli po diskusi v pracovní skupině předpokládáme, že ještě předtím, než ho projedná ve finále Rada ČTÚ, uděláme jakýsi workshop, kde si sedne Rada ČTÚ, odborní pracovníci ČTÚ a samozřejmě ti účastníci, kteří byli na pracovní skupině, včetně Asociace digitálních televizí, říká Pavel Dvořák.

Jinými slovy, poslední bitva o termíny vypínání analogu televize ještě přijde.

Souhlasíte s RRTV, aby analogová tma nastala už 9. září 2009?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).