Hlavní navigace

Výzkum UPC: Češi mají radši dabované filmy a TV program na internetu

28. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
28. 1. 2009

Čeští diváci upřednostňují dabing zahraničních filmů než jejich původní verze s titulky a také nejčastěji hledají informace o televizním programu na internetu. Vyplývá to z pravidelného výzkumu panevropské kabelové a satelitní společnosti UPC, který každoročně probíhá v 11 zemích světa, kde tato firma působí. Letos se tohoto průzkumu zúčastnilo 5 773 respondentů včetně České republiky.

Ačkoliv čeští televizní diváci mají určitě rádi Ordinaci v růžové zahradě a Nemocnici na kraji města, přesto by u nich vyhrály seriály z lékařského prostředí ze zahraničí. V tom ovšem nejsou v Evropě sami: doma není zkrátka nikdo (ani televizní lékař) prorokem, sdělil mluvčí české UPC František Malina. Z výzkumu také vyplynulo, že z 11 sledovaných zemí používají nejčastěji tištěný televizní program diváci v Rakousku, České republice a Polsku.

Je zajímavé, že televizní program na internetu nejvíce vyhledávají lidé v České republice. V Irsku a ve Slovinsku se internet k tomuto účelu využívá méně, vyplývá z průzkumu. Titulky z teletextu používají nejčastěji diváci v Chile, zatímco Češi tuto službu využívají spíše u zahraničních stanic. Dabované verze zahraničních pořadů upřednostňují kromě Čechů také Poláci, Slováci, Maďaři a Chilané.

Lidé v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Maďarsku častěji vstávají uprostřed noci, aby sledovali sportovní přenosy. Poláci jsou skuteční milovníci sportu, kteří dokonce nejčastěji mění plány na dovolenou a organizují oslavy tak, aby mohli v televizi sledovat sport, zjistila UPC.

O českých divácích výzkum zjistil, že se nejčastěji dívají na televizi ze vzdálenosti dvou až čtyř metrů. Ocenili by funkci zoomování a úpravy titulků. Tuto preferenci následuje dabování všech pořadů. Ženy by více než muži ocenily pomoc při zapojení televizního přijímače, uvádí firma. Nejpopulárnějšími pořady v Česku jsou ty, které se týkají lékařského prostředí, včetně reality show. Ženy se na tyto pořady dívají častěji než muži, s výjimkou pořadů o proměně vzhledu s možností chirurgických zákroků (oblíbenost je u mužů a žen zhruba stejná), vyplývá z průzkumu.

Cloud23

Polovina Čechů by se nezúčastnila medicínského televizního pořadu, protože je to podle nich soukromá záležitost, což si myslí ženy častěji než muži. Muži jsou ochotnější než ženy zúčastnit se televizního pořadu tohoto typu, pokud za to dostanou zaplaceno. Většina lidí nemá problém sledovat v televizi chirurgické operace. Jedna čtvrtina lidí s tím není spokojená. Kromě toho čím jsou lidé starší, tím více problémů mají s chirurgickými zákroky v televizi, uvádí UPC.

Tři čtvrtiny Čechů by rády viděly v televizi pořady s praktickými radami od lékařů. Líbily by se více ženám než mužům, a také spíše starším než mladším divákům. V České republice by lidé využívali konzultace s lékařem na dálku, hlavně proto, že by si tím ušetřili cestu k praktickému lékaři. Tato možnost se zdá být oblíbenější mezi lidmi staršími 30 let než mezi lidmi do 30 let, dodává UPC.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).