Hlavní navigace

Vznikne středoevropská televize pro země V4?

6. 9. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
6. 9. 2006

Zřízení speciálního televizního kanálu pro země visegrádské čtyřky, tedy Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Polsko, navrhuje slovenský ministr kultury Marek Maďarič. Bývalý člen Rady Slovenské televize to podle agentury ČTK řekl v úterý na závěr dvoudenní schůzky šéfů resortů kultury v polském Krakově. Ministři se dohodli, že se k této myšlence vrátí na dalším společném setkání 11. a 12. ledna příštího roku.

Maďaričovou inspirací je francouzsko-německý kulturní televizní kanál Arte, podle náměstkyně českého ministra kultury Petry Smolíkové by ale středoevropská televize fungovala spíše na principu vzájemné výměny televizních pořadů. Takovou spolupráci samozřejmě nelze nařídit ani komerčním, ani veřejnoprávním stanicím, ale lze o ní jednat. Nápad je však teprve v zárodku, uvedla Smolíková. Podle Maďariče tomuto nápadu hraje do karet nadcházející digitalizace televizního vysílání.

MM socky3

Nabízí se však otázka, kdo by byl provozovatelem takového televizního kanálu: nějaký společný fond, soukromá společnost nebo jednotlivé veřejnoprávní televize? Šlo by o komerční stanici, která by musela získat vysílací licenci v každé ze čtyř zemí V4 a vysílala by pozemně, nebo o satelitní a kabelový kanál, který by ostatní země pouze přebíraly jako jazykové mutace současných panevropských televizních stanic? Nebo o veřejnoprávní stanici?

Podobné projekty, omezené jen na česko-slovenskou spolupráci, prosazovali v posledních osmi letech sociálnědemokra­tické vlády pod vedením Miloše ZemanaJiřího Paroubka. Vždy ale zůstalo jen u vizí, ať už v podobě volného pozemního šíření obou programů Slovenské televize v České republice a České televize na Slovensku, či obnovení slovenských pondělků na ČT. Ambici vytvořit nový česko-slovenský televizní kanál však má plnoformátová digitální televize Febio, která nevylučuje zájem získat licenci pro zemské digitální vysílání i na Slovensku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.