Hlavní navigace

Webové stránky pod heslem

18. 2. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Svoje uživatele registruje třetina sledovaných českých webů. Průzkumem jsme zjistili, že u odkazu či formuláře pro přihlášení stránky neuvádějí důvody, proč by se uživatel měl registrovat a neuvádí se tu obvykle ani způsob nakládání s osobními údaji. Také samotná forma a umístění autentizačních nástrojů na stránce není ještě ustálená.

Přestože placený obsah na webu nehraje prim, najde se dost dobrých důvodů, proč od uživatelů vyžadovat autentizaci uživatelským jménem a heslem. Ve vzorku 100 českých webů se setkáte s autentizací na 30 procentech domovských stránek. V 18 případech se hned na titulní straně setkáte s formulářem pro přihlášení, v 16 případech je na formulář pouze odkazováno - což tedy znamená, že ve čtyřech případech je na stránce jak formulář, tak i odkaz na samostatnou stránku pro přihlášení.

Vzhledem k tomu, že jsem studoval pouze domovské stránky, je možné, že autentizace uživatele se vyskytuje i na dalších webech někde hlouběji ve struktuře stránek. Pokud obsah webu nemá bez autentizace příliš smysl prohlížet, připadá mi umístění formuláře hned na domovskou stranu jako rozumný krok, který uživateli srozumitelně naznačí, co se od něj očekává. Naproti tomu, pokud neočekáváte, že by se při běžné návštěvě uživatel vždy autentizoval, formulář by na stránce jen rušil.

Pro autentizaci uživatelů je na stránkách použito nesourodé pojmenování. Bývá zvykem založit návěstí na slově „přihlásit“. Nejčastěji se na stránkách vyskytuje spojení „přihlásit se“, ostatní jako třeba „přihlášení“, „přihlaste se“ nebo „přihlásit“ nejsou tolik četná. V některých výjimečných případech se setkáme i s dalšími návěstími a odkazy: „nejste přihlášen“ či dokonce „editovat“. Pokud není systém, pro který se uživatel autentizuje nějak specifický, doporučuji setrvat u srozumitelného označení odvozeného z přihlašování. Návěstí či odkaz mohou být doprovozeny také vysvětlením, pro jaký účel je autentizace uživatele vyžadována: „přihlášení do emailu“. Naopak nedoporučuji informaci o tom, že jde o přihlašovací formulář, zcela vynechávat, protože na domovské stránce bývá formulářů více a uživatel by je mohl zaměnit.

Pokud uživatel nemá ještě vytvořen účet pro autentizaci, nabízejí se mu na českém webu registrační formuláře opět pod nesourodým označením založeným na slově „registrovat“. Nejčastěji odkaz nese text „registrace“, v ostatních případech to bývají podobné odvozeniny: „(za)registrovat se“, „(za)registrujte se“, „(za)registrovat“. V některých případech odkaz na založení uživatelského účtu chybí a registrační formulář je na stejné stránce jako přihlašovací - tento postup je ale opravdu velmi výjimečný. Ve sledovaném vzorku nebývá odkaz na registraci doprovozen informací, proč a kam se vlastně uživatel registruje, což mi přijde jako chyba. V některých velmi specifických případech se v odkazu na založení uživatelského účtu slovo „registrace“ vůbec nevyskytuje: „založit nový e-mail“, „vytvořit nové uživatelské jméno“, „nový osobní profil“ nebo dokonce „nový účet“. Pokud nejde o bankovní instituci, domnívám se, že odkaz na založení nového účtu může být pro některé uživatele matoucí.

cif 24 - early cena - média

Obdobně jako v případě pole pro vyhledávání, také u autentizačního formuláře a odkazů na autentizaci je důležité, aby je uživatelé na stránce našli. Pokud srovnáte níže uvedenou tabulku s tabulkou u článku o polích pro vyhledávání, zjistíte, že umístění těchto dvou formulářů (či odkazů) se téměř kryje. Právě z toho důvodu je nutné jednotlivá pole jednoznačně odlišit. Můžeme také říci, že pravý horní roh plní funkci jakéhosi kufříku s nářadím, kde uživatelé očekávají umístění základních nástrojů pro ovládání webu. V některém z dalších dílů možná zjistíme, že v tomto prostoru se budou často vyskytovat i další nástroje, například nápověda. Podobných ploch s ustáleným využitím je na stránce více a při návrhu vzhledu je vhodné jejich určení neměnit.

Četnost umístění přihlášení na stránce
2 % 0 % 14 %
8 % 2 % 6 %
2 % 2 % 0 %

Zajímavé je, že odkazy a formuláře nebývají v nejbližším okolí doprovozeny informací o ochraně osobních údajů a soukromí uživatelů. Nabízí se tedy, abychom se na poskytování těchto informací zaměřili v některém z dalších dílů.

Kde na stránce očekáváte přihlášení?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).