Hlavní navigace

WorldDAB se změnil na WorldDMB a podporuje MPEG-4

7. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 11. 2006

Světová organizace WorldDAB zaměřená na podporu zemského digitálního rozhlasu ve formátu T-DAB ohlásila změnu názvu na WorldDMB a podporu kódování ve standardu MPEG-4. Rozhodnutí padlo 30. října na zasedání v jihokorejském Soulu, „rodišti“ standardu DMB pro rozhlasové a televizní digitální vysílání pro mobilní přijímače. Toto vysílání si loni v červnu v rámci WorldDAB Fora v Praze mohli prohlédnout i čeští zájemci.

BRAND

Standard DMB a kódování MPEG-4 umožní vysílat až 28 rozhlasových programů v jednom multiplexu a kromě toho usnadní rozvoj digitálního rozhlasu díky přenosu televizního signálu. Rádio sice bude vždy hlavním zaměřením některých našich členů, ovšem musíme také důkladně reprezentovat potřeby zemí a společností, které vidí stěžejní využití v mobilních televizích a multimediích, vysvětlil prezident WorldDAB Quentin Howard.

České republice se zatím o komerčním využití DMB technologie neuvažuje. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ale svolala na 6. prosince veřejný seminář na téma digitálního rozhlasového vysílání, kde by se mohlo téma DMB objevit. Všechny dosavadní úvahy o digitálním rozhlasu v Česku preferovaly spíše standard T-DAB nebo DRM, digitální vysílání na krátkých vlnách.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).