Dnešním dnem vstoupil v platnost Technický plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání (TPP). Zároveň začala běžet jednasedmdesátidenní lhůta, během níž se mají současní provozovatelé televizního vysílání vyjádřit, zda na TPP přistoupí a nechají si vyměnit současné analogové kmitočty za pozice v chystaných digitálních sítích. Dokument není závazný, takže pokud se ho některá televize rozhodne ignorovat, stát nemá žádné právní páky, jak ji přinutit k přechodu na DVB-T.
Současná verze TPP počítá s účastní všech analogových televizí, pokud by se ale komerční stanice rozhodly na DVB-T nepřecházet, existuje podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka „plán B“. Definitivní multiplexy lze sestavit i bez současných analogových kmitočtů televize Nova a Prima, plán je ale přímo závislý na spolupráci České televize. Zejména bez dnešních frekvencí ČT 2 by nebylo možní sestavit první čtyři plánované multiplexy.
Souhlas komerčních televizí s TPP může ovlivnit i chystaná novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, v níž se má znovu objevit pasáž o bonusových licencích pro provozovatele, kteří dobrovolně přistoupí k výměně kmitočtů. Diskuse se vede o počtu těchto licencí. Samy televize by podle člena Rady ČTÚ Petra Štěpánka chtěly tři, s nynějšími analogovými programy by tedy každá obsadila celý multiplex. S dřívějším návrhem na jednu kompenzační licenci souhlasila pouze Prima.
Na konec března naplánoval ČTÚ první revizi TPP, v níž se promítne případná neúčast komerčních televizí. V ideálním případě, pokud by s plánem souhlasili všichni provozovatelé, se už letos rozšíří definitivní digitální sítě do Prahy, Brna, Ostravy a částečně také do východních Čech. Záleží ale také na tom, zda v nich bude mít kdo vysílat. Digitální televize se zcela určitě dočkají diváci v severních Čechách, kam se už v červenci rozšíří současný multiplex A s programy ČT, Novy a Českého rozhlasu.