Hlavní navigace

Změny v Eurotelu pokračují

10. 5. 2004
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Dosavadní šéf Eurotelu Terrence Valeski rezignoval, ale až k listopadu 2004. Zůstane do té doby ve funkci generálního ředitele? Rezignoval také ekonomický ředitel Eurotelu. Ministr informatiky zveřejnil obsah svého podnětu k ÚOHS a znovu se distancuje od změn v Eurotelu. Ve středu bude další společná tiskovka Českého Telecomu a Eurotelu.

Závěr minulého týdne přinesl další vývoj v „kauze Eurotel“. Asi nejvýznamnějším obratem je rezignace dosavadního šéfa Eurotelu Terrence Valeskiho, který byl ve středu 28. dubna odvolán z postu jednatele Eurotelu, a všeobecně se očekávalo, že bez pravomocí jednatele na postu generálního ředitele dlouhodobě nezůstane. Nebylo ale jasné, jakým způsobem se vše odehraje – zda bude odvolán, či zda bude rezignovat sám. V pátek odpoledne už bylo jasno: Terrence Valeski podává rezignaci sám. Ovšem nikoli s okamžitou platností, ale až k 8. listopadu. Zaměstnancům Eurotelu o tom napsal:

Vážení kolegové,

je mi velmi líto, že Vám musím oznámit, že dnešního dne jsem podal svou rezignaci, s účinností od 8. listopadu 2004, v souladu se svou smlouvou.

V průběhu následujících šesti měsíců budu i nadále plnit veškeré své úkoly a pravomoci a podporovat firmu a naše vlastníky po nadcházející přechodné období. Budu i nadále řídit firmu tak, aby byl zajištěn úspěšný postup privatizačního procesu. Udělám maximum pro zajištění pokračování dobrých výsledků firmy pro naše vlastníky."

Takže je to vlastně taková rezignace-nerezignace. Terrence Valeski sice rezignuje, ale firmu chce řídit dále, ještě celý nadcházející půlrok. Otázkou samozřejmě je, jakou míru skutečného vlivu by při tom měl, když už nemá pravomoci jednatele. Hlavně ale: jak se k takovéto rezignaci, s účinností až za šest měsíců, postaví nejvyšší vedení Českého Telecomu, kterému očividně jde o okamžité změny? Odvolá Český Telecom Terrence Valeskiho sám s dřívější účinností, než s jakou se podáním rezignace odvolal sám? Nebo bude akceptovat jeho rezignaci jako takovou, ale nikoli už deklarovaný termín její účinnosti?

Stanovisko Českého Telecomu naznačuje následující úryvek z jeho tiskové zprávy:

‚Rozhodnutí pana Valeskiho a pana Bowkera respektujeme. Jsme si vědomi jejich přínosu pro Eurotel a v jejich dalším působení jim přejeme mnoho úspěchů,‘ uvedl Gabriel Berdár, předseda představenstva a generální ředitel Českého Telecomu, a.s.

Brzký termín nástupu nového ředitele a „předání funkce“ naznačuje také následující část tiskové zprávy, která současně dává tušit, že ne všechny strany mají na věc stejný názor:

‚Věříme, že spolupráce pana Valeskiho při předávání funkce nástupci umožní plynulý přechod a kontinuitu v provozu Eurotelu,‘ doplnil Gabriel Berdár.

To, jaký názor má na účinnost rezignace vedení Českého Telecomu, dokládá také následující zpráva ze zpravodajství ČTK:

Podle důvěryhodného zdroje Terrence Valeski v Eurotelu skončí zřejmě dříve, než by vyplývalo z jeho smlouvy. ‚Tyto věci se řeší podle toho, co uzná za vhodné zaměstnavatel,‘ řekl ČTK generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár.(…) Nový generální ředitel má být vybrán standardním způsobem z vhodných kandidátů uvnitř i mimo firmu.

Jak to tedy nakonec dopadne? Zůstane Terrence Valeski v čele Eurotelu jako jeho generální ředitel ještě po dobu dalších šesti měsíců, nebo bude již brzy jmenován nový generální ředitel? Osobně vidím jako pravděpodobnější druhou variantu, ale skutečnost samozřejmě ukáže teprve čas.

Rezignuje i ekonomický ředitel

Den před oznámením rezignace pana Valeskiho (v pátek) přichází zprávy o rezignaci dosavadního ekonomického ředitele Eurotelu, pana Roberta Bowkera. Konstatuje to ostatně i výše uvedený citát z páteční tiskové zprávy Českého Telecomu, která na adresu pana Bowkera uvádí, že se:

rozhodl pro hledání jiné pracovní příležitosti.

V případě pana Bowkera se zřejmě jednalo o rezignaci s okamžitou účinností. Ještě v pátek totiž vychází další tisková zpráva Českého Telecomu, která informuje o nástupci, resp. nástupkyni pana Bowkera:

Jednatelé společnosti Eurotel Praha, spol. s.r.o. pověřili řízením finanční divize dosavadní zástupkyni finančního ředitele (CFO) Eurotelu, paní Marcelu Malivánkovou. Paní Malivánková tak ve funkci nahradí pana Roberta Bowkera, který na svou pozici rezignoval."

Za zdůraznění asi stojí, že se nejedná o nové jmenování, ale pouze o „pověření řízením“. To naznačuje, že jde pouze o dočasné opatření, do řádného jmenování nového finančního ředitele.

Jak reaguje ministr Mlynář?

K nejnovějším událostem v Eurotelu se vyjádřil také ministr informatiky Vladimír Mlynář:

Je to důsledek snahy Českého Telecomu personálně ovládnout management Eurotelu, tedy procesu, ke kterému nebyl žádný věcný důvod a od něhož se opětovně distancuji. Odchod jednoho z nejlepších managerů v zemi je chyba, která firmu poškodí.

Zmínka o „opětovném distancování“ se vztahuje k dřívějšímu prohlášení ministra Mlynáře, ve kterém se od změn v Eurotelu distancoval poprvé a vyjádřil se o nich také v tom smyslu, že mohou negativně ovlivnit nacházející privatizaci Českého Telecomu:

Jmenování nových jednatelů Eurotelu z řad managementu Českého Telecomu je navíc omezením dosavadní nezávislosti Eurotelu, což může mít negativní vliv na připravovanou privatizaci a rozvoj nových služeb.

Prohlášení ministra Mynáře zmiňuje také jeho podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen ÚOHS), aby prošetřil, zda nedošlo „k porušení podmínek, za nichž Úřad v loňském roce schválil spojení Českého Telecomu s Eurotelem“. Minulý týden se na webu Ministerstva informatiky ČR objevil plný text tohoto podání. Obsahuje čtyři konkrétní body, kterými ministr Mlynář dokládá svůj názor, že by se mohlo jednat o „nedovolené narušování hospodářské soutěže, resp. porušení podmínky spojení uložené oběma soutěžitelům v rozhodnutí ÚOHS“. Dovolím si je shrnout následovně:

  • Uvedením nového produktu – vysokorychlostního připojení k Internetu prostřednictvím technologie CDMA – by zřejmě došlo ke změně ve vymezení relevantního trhu přístupu na Internet (splynutí trhu mobilního a pevného připojení).
  • Pevné i mobilní připojení by se stalo vzájemně zastupitelné (i co do rychlosti a nákladů), a nové CDMA služby by konkurovaly připojení přes pevnou síť Českého Telecomu.
  • Český Telecom se snaží či snažil zabránit nebo oddálit uvedení nového konkurenčního produktu své dceřiné společnosti na trh, a to všemi dostupnými prostředky (včetně pozastavení investic a výměnou statutárních orgánů).
  • Toto jednání by mohlo porušovat podmínky spojení uložené rozhodnutím ÚOHS a mohlo by také představovat zneužití dominantního postavení Českého Telecomu na nově vymezeném relevantním trhu poskytování přístupu na Internet (po splynutí mobilního a pevného přístupu).

Bude CDMA, nebo nebude?

Minulý týden vyšel v týdeníku Ekonom zajímavý rozhovor s Michalem Heřmanem, jedním ze dvou nově jmenovaných jednatelů Eurotelu (jinak také členem nejvyššího vedení Českého Telecomu, s odpovědností za transformační proces). V úvodu se pan Heřman vyjadřuje i ke svému dřívějšímu působení ve vedení Eurotelu a ke způsobu jeho ukončení (s čímž nejspíše souvisí i nedávná omluva serveru Mobil.cz).

Celý rozhovor určitě stojí za přečtení. Zaznívá v něm mj. ujištění, že hlavním důvodem pro změny v Eurotelu byla nedostatečná komunikace původního vedení Eurotelu s vedením mateřského Českého Telecomu. Dalším důvodem byl i vývoj kolem CDMA, na jehož adresu pan Heřman konstatuje, že

ebf - partner 1

Mobilní rychlý internet CDMA měl být komerčně spuštěn na začátku května, bylo to veřejně oznámeno, měli jsme společný marketingový a produktový plán. Oznámení, že z důvodu chybějícího povolení od regulátora trhu se spuštění řádově o měsíce odkládá, jsme dostali pár dnů před plánovaným termínem… To je, jako byste neměl vízum a koupil si letenku s pevným termínem odletu! A ta letenka stála stovky milionů.

Obě strany se tedy dohodly na společném plánu, takže vzájemná konkurence mezi CDMA a nabídkami z portfolia Českého Telecomu pak již nemohla být předmětem sporu. To se ale ve fázi sjednávání společného plánu Český Telecom vůbec nezajímal, jak je to s licencí a povolením od regulátora, že se o problému dozvěděl až „pár dnů“ před plánovaným spuštěním? Mohl ale vůbec mít Eurotel dopředu jistotu, že k okamžiku plánovaného spuštění bude mít všechna potřebná povolení? Nebylo to poslední chybějící povolení (k provozu rádiových vysílačů) vázáno na výsledky zkušebního provozu, kde se mohly objevit určité technické problémy (snad rušení TV signálu), a právě ty vše a na poslední chvíli pozdržely?

Možná se ale již brzy dočkáme nějakého dalšího vývoje. Na tuto středu, 12. května 2004, Český Telecom svolal tiskovou konferenci „věnovanou službě vysokorychlostního přístupu na internet“. Zajímavé je, že podle pozvánky má jít o tiskovou konferenci „společností Český Telecom a Eurotel“. Jednu společnou tiskovku měly obě společnosti minulý týden a představily zde propojení svých WiFi sítí. Co dalšího (společného) nám představí ve středu?

Co očekáváte, že Český Telecom a Eurotel ve středu představí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).