Hlavní navigace

Pohádka o Rohlíkové ulici

Bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami leželo město Absurdion a v něm jedna ulice, jménem Rohlíková. Na první pohled vypadala stejně jako všechny ostatní, jen byla snad o něco delší a starší. Nebyla to ale jen tak obyčejná ulice - svou živnost v ní provozoval největší počet pekařů na světě. Prakticky v každém domě byl alespoň jeden prodavač, v těch nejlépe umístěných jich bylo dokonce několik.

Tomáš Kapler

16. 2. 2007 6:20
Doba čtení: 5 minut

DSL.cz: Premium ADSL zůstává rychlé

V posledních dvou týdnech se objevily v různých diskuzních fórech stížnosti na pokles rychlostí od některých zákazníků služby Premium ADSL Radiokomunikací. I když určitý pokles byl zaznamenán i na měřáku DSL.cz, rychlosti Premium ADSL patří nadále ve srovnání s konkurencí k nejvyšším.

Tomáš Pětivoký

5. 2. 2007 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

Podělíte se o své internetové připojení, aby se s vámi někde jinde a někdy jindy o to své zase podělil někdo jiný? Přesně na tomto principu stojí projekt španělské společnosti FON, kterému se dostává podpory od Googlu a eBay a postupně se rozšiřuje do Evropy.

Jiří Macich ml.

26. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Novinky v certifikacích WiFi a WiMAX

I když jsme nezaznamenali mnoho zásadních novinek v normalizaci bezdrátových sítí WiFi a WiMAX, certifikační aktivity příslušných organizací přinesly pár zajímavých věcí. Nejžhavější je rozhodnutí o dvoustupňové certifikaci zařízení pro rychlou WLAN a úspěšné zahájení programu pro jednoduchou konfiguraci bezpečnostních prvků WPS.

Rita Pužmanová

25. 1. 2007 6:25
Doba čtení: 5 minut

Česko ztrácí tempo rozšiřování vysokorychlostního Internetu

Mohli jsme konečně dohnat v penetraci Internetu vyspělý svět. Ale my jsme řekli ne! Tak by se dal označit vývoj dostupnosti připojení za loňský rok podle studie společnosti Point-Topic. Ve srovnání s většinou sledovaných zemí rosteme příliš pomalu a velkou roli v ČR stále hrají přípojky WiFi, ve světě neuznávané za broadband.

Miloslav Sova

19. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 10 minut

Za neoprávněné využití WiFi podmínka na 18 měsíců

Sedmnáctiletý Garyl Tan Jia Luo ze Singapuru byl odsouzen k podmínečnému trestu v délce 18 měsíců za neoprávněné využívání bezdrátového připojení k Internetu svého souseda. Soud mladíkovi také uložil 80 hodin veřejně prospěšných prací a to byl relativně mírný, protože údajně mohl mladíka poslat do vězení až na 3 roky nepodmíněně. (Yahoo News)

Jiří Macich ml.

18. 1. 2007 8:56
Doba čtení: do minuty

Český Internet v letech 2006 a 2007

Jaký byl v Česku Internet v roce minulém, co se změnilo k dobrému a co ke špatnému? A na co se můžeme v oblasti internetového připojení těšit v tomto roce? Kdy budeme mít Internet zdarma? Kdy se opět zrychlí ADSL? A dočkáme se konečně ADSL bez nutnosti platit telefonní paušál?

Tomáš Kapler

10. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 10 minut

DSL.cz: Nejpoužívanější DSL služby vloni zrychlily o 82 %

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků naměřených rychlostí na DSL.cz se tentokrát budeme zabývat nejen výsledky z minulého měsíce, ale i událostem v broadbandu v celém roce 2006, které významně ovlivnily dosahované rychlosti zákazníků.

Tomáš Pětivoký

5. 1. 2007 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Broadband v roce 2006: zvýšení rychlostí a konsolidace trhu

Podle zprávy Evropské komise zaostává Česká republika za průměrem zemí pětadvacítky v penetraci broadbandu. Meziročně jsme se zlepšili pouze o 2,4 procenta na 8,4 procenta. Hůře už je na tom pouze sedm členských zemí Evropské unie. Jak vypadal minulý rok v oblasti vysokorychlostního připojení k Internetu z pohledu českého uživatele?

Martin Vyleťal

3. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 7 minut

Radiokomunikace mají 20.000. broadbandového zákazníka

České radiokomunikace v pondělí oznámily, že za letošní rok získaly již 20.000. zákazníka využívajícího broadbandové připojení. Počítáni přitom nejsou zákazníci využívající WiFi od Českých radiokomunikací. Hned 70 procent z těchto 20.000 klientů se připojuje přes vlastní sítě LLU Českých radiokomunikací. Zbytek zákazníků využívá přeprodávané produkty od Telefóniky O2. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

20. 12. 2006 6:59
Doba čtení: do minuty

Free-hotspot.com má namířeno do České republiky

Free-hotspot.com, známý evropský poskytovatel bezdrátového připojení k Internetu, hodlá vstoupit na český trh. V Evropě provozuje přibližně 500 hotspotů s bezplatným přístupem k Internetu. Připojení je financováno z reklamy, která se zobrazuje na počítačích uživatelů bezplatného připojení. Free-hotspot.com nyní hodlá několik takových přístupových bodů vybudovat v České republice.

Jiří Macich ml.

19. 12. 2006 6:01
Doba čtení: 1 minuta

Aktualizace pro Windows vylepšuje podporu WPA2

Microsoft vydal opravu pro Windows XP SP2, která zvyšuje zabezpečení bezdrátového připojení k Internetu. Nenabízí jí ovšem ke stažení ze služby Microsoft Update. Uživatelé si jí mohou stáhnout sami. Informace o této aktualizaci jsou k dispozici ve znalostní bázi pod číslem 917021 (TechWeb)

Petr Tomeš

18. 12. 2006 9:22
Doba čtení: do minuty

O dodavateli pro projekt "Internet pro Pražany" je rozhodnuto

Pražští radní na svém úterním zasedání rozhodli o výběru dodavatele pro kontroverzní projekt nazvaný WiFi – Internet pro Pražany. Bude jím společnost ICZ a.s., která se podílela mimo jiné i na výstavbě metropolitní datové sítě MePNet. Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost elektronických služeb, přispět k rozvoji informační společnosti a informační gramotnosti na území metropole a vytvořit podmínky pro nové služby ve správě města prostřednictvím bezdrátové Prahy. Bezdrátový přístup k síti…

Jiří Macich ml.

13. 12. 2006 13:49
Doba čtení: 1 minuta

DSL.cz: WiFi hotspoty zákazníky nezískaly

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků měření rychlostí českého internetu na serveru DSL.cz jsme se doposud nevěnovali WiFi hotspotům, které by měly sloužit zákazníkům požadujícím mobilní přístup k Internetu z notebooků, telefonů a PDA s vestavěným WiFi. I když je Česká republika zemí bezdrátového Internetu, WiFi hotspotům se zatím příliš nedaří.

Tomáš Pětivoký

5. 12. 2006 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Nová bezdrátová řešení mají zahýbat světem (1.)

WiBree a WirelessHD, to jsou dvě zbrusu nová dítka v sektoru bezdrátových komunikací, která mají – alespoň podle svých tvůrců – zaznamenat značný průlom mezi již beztak dost konkurenční prostředí. Dnes se podíváme na zoubek prvnímu z nich.

Rita Pužmanová

30. 11. 2006 6:25
Doba čtení: 5 minut

Britské školy ruší WiFi kvůli zdraví

Některé britské školy byly rodiči studentů a částí učitelského sboru donuceny ke zrušení WiFi sítí. Část rodičů se totiž obává, že WiFi může způsobovat bolesti hlavy, nadměrnou únavu nebo problémy s koncentrací a při dlouhodobém působení i rakovinu. Letos v březnu zrušilo z podobných důvodů WiFi síť v rámci celého kampusu i vedení jedné kanadské univerzity. Jasné důkazy o škodlivosti WiFi však doposud chybí. (The Times)

Jiří Macich ml.

27. 11. 2006 7:41
Doba čtení: do minuty

O čem se hovořilo na Czech Internet Forum 2006?

Včera se uskutečnila odborná konference Czech Internet Forum 2006, kterou server Lupa.cz pořádal u příležitosti konání ankety Křišťálová Lupa. Hovořilo se o technologiích, připojení, českém broadbandu i Internetu v pojetí byznysu. Osobnosti českého online prostředí přednášeli o reklamě, e-komerci a e-marketingu.

Jan Ambrož

24. 11. 2006 2:00
Doba čtení: 9 minut

WiFi jako český fenomén - vydrží?

Další pokračování Czech Internet Forum 2006 patřilo WiFi. Za diskusním stolem se sešli Zied Erebai (Tiscali), Tomáš Václav (TO2), Miloslav Sova (IPV), Miroslav Semrád (Radiokomunikace), Patrick Zandl, Petr Pobořil (Mattes AD). Telefonica O2 ústy Tomáše Václava prohlásila, že WiFi sítě považuje za konkurenci, nicméně zaznamenává, že řada lidí Wifi opouští z důvodu kvality služeb. Jsou tu ovšem i opačné případy. „Snažíme se ale lidi přesvědčit, že ADSL je ta správná technologie,“ řekl Tomáš…

Jan Ambrož

23. 11. 2006 11:55
Doba čtení: 1 minuta

DSL.cz: Rychlý nárůst služeb Premium bez FUP

Radiokomunikace se svojí službou Premium na bázi LLU zaznamenávají úspěch u zákazníků nejen podle svých vlastních vyjádření, ale dokazuje to i nárůst počtu jejich měření na měřáku serveru DSL.cz. Je zřejmé, že sázka na nabídku DSL služeb bez jakýchkoliv datových limitů se vyplatila.

Tomáš Pětivoký

6. 11. 2006 6:25
Doba čtení: 4 minuty

K O2TV nově ADSL modem s podporou WiFi

Zájemci o IPTV službu O2TV si nyní mohou nechat od Telefóniky O2 nově dodat i ADSL2+ modem D-Link G684T, který zároveň poslouží i jako WiFi router (podporuje standard 802.11g) a brána firewall. Navíc disponuje čtyřmi ethernetovými porty. Výrobce podporuje operační systém Windows 95 s vyšší. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

16. 10. 2006 19:22
Doba čtení: do minuty

DSL.cz: Nedostatečné datové limity DSL

Zatímco průměrné rychlosti DSL služeb v Česku za poslední 3 roky vyrostly na pětinásobek původních hodnot, datové limity se téměř nezměnily. Nejvíce prodávaná služba O2 Internet Expres má nyní datový limit FUP 1 GB měsíčně, zatímco před několika lety byl limit u tehdy nejprodávanější služby takřka shodný, tj. ve výši 250 MB týdně.

Tomáš Pětivoký

5. 10. 2006 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Co si počít s rychlým Internetem?

[Oživeno] "Kam s ním?" ptal se už novinář a literární klasik Jan Neruda. Chtěl se přitom jen zbavit starého slamníku. Dnes lidé spí na matracích z molitanu a pěny, přesto je položená otázka znovu aktuální. Důvodem je čím dál rychlejší připojení k Internetu, které se po České republice rozšiřuje. Tradiční procházení webu je pro něj lehkým dezertem, a tak mu zkusme vybrat pořádný hlavní chod.

Jan Kálal

29. 9. 2006 6:25
Doba čtení: 9 minut

Stalo se: celopražský Internet zdarma za 287 milionů

Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby "WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy". Veřejnou zakázku na jeho realizaci mělo podle Euro OnLine vyhrát konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH).

Jiří Peterka

25. 9. 2006 6:25
Doba čtení: 9 minut

V Praze je nejmenší procento zabezpečených WiFi bodů

Průzkum o bezpečnosti bezdrátových sítí 2006 společnosti Ernst and Young tradičně nepřekvapí. O to užitečnější může být případné poučení z něj. Příjde doba, kdy přístupové WiFi body nebudou volně zneužitelné?

Daniel Dočekal

22. 9. 2006 6:30
Doba čtení: 5 minut

DSL.cz: Nejrychlejší UMTS má T-Mobile

V porovnání s největším rivalem v oblasti mobilního Internetu, společností Telefónica O2 (dříve Eurotel), dosahuje T-Mobile dlouhodobě vyšších rychlostí v sítích UMTS i GPRS/EDGE. Atraktivnější služby pro zákazníky znamenají pro T-Mobile v uvedených sítích podle počtu měření rychlostí Internetu na DSL.cz i největší tržní podíl.

Tomáš Pětivoký

5. 9. 2006 6:30
Doba čtení: 3 minuty

WiFi bezpečně rychlejší

Všichni se těší na 100 Mbit/s síť podle IEEE 802.11n, která je zatím na trhu jen v "nestandardní" podobě. Zanedlouho ale už bude možné si pořídit certifikovaná zařízení 802.11n, což znamená jistou záruku spolupráce se zařízeními plně podle normy, která bude ovšem schválena nejdříve v roce 2008.

Rita Pužmanová

31. 8. 2006 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Další Internet zdarma, tentokráte v Praze 8

Po vzoru Prahy 5 chce nyní poskytovat svým občanům přístup k Internetu zdarma i městská část Prahy 8. Její řešení bude postavené na WiFi, síť bude mít zpočátku jen pět hotspotů, rychlost bude vždy jen 64 kbit/s a dostupný bude pouze web a e-mail. S placenými službami se nepočítá, Praha 8 nechce být providerem ani providerům konkurovat.

Jiří Peterka

22. 8. 2006 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Boeing končí s internetovým připojením na palubě letadel

Jeden z největších výrobců letadel, společnost Boeing, ruší projekt Connexion zajišťující na palubě letadel připojení k Internetu s pomocí satelitu a WiFi, které bylo dostupné například na letech společností Lufthansa, SAS nebo ElAl. Boeing to oznámil minulý týden v tiskové zprávě.

Jiří Macich ml.

21. 8. 2006 11:41
Doba čtení: do minuty

Google spustil bezplatné WiFi pro 72 tisíc obyvatelů Mountain View

Dlouhodobé koketování Googlu s WiFi (například v soutěži o pokrytí San Franciska) nabylo další podoby. Včera došlo ke spuštění dlouho plánované WiFi sítě, která pokryvá celé město Mountain View, sídelní město Googlu. Investice dosáhla výše necelého milionu dolarů, signál zajišťuje 380 antén, přenosová rychlost by neměla klesnout pod jeden megabit za sekundu. Službu je zcela bezplatná, podmínkou je vlastnictví účtu na Googlu, který se používá při připojování. Google však nehodlá žádným způsobem…

David Antoš

17. 8. 2006 10:59
Doba čtení: 1 minuta

DSL.cz: Léto bez FUP

Služby Internet Expres s datovým limitem pro fair user policy (FUP) nebyly zpomalovány po překročení limitu ani v červenci. Důvodem dočasného vypnutí FUP byl upgrade technologických prvků sítě Telefóniky O2 Czech Republic (TO2CR), které právě funkcionalitu FUP zajišťují.

Tomáš Pětivoký

7. 8. 2006 6:30
Doba čtení: 3 minuty