Hlavní navigace

Německá vláda: dejte přednost kabelu před WiFi

Spolková vláda doporučuje německým domácnostem dát před WiFi přednost klasickému propojování kabelem. Spolková vláda doporučuje udržet osobní expozici záření vysokofrekvenčního elektromagnetického pole tak nízko, jak jen to je možné, to znamená upřednostňovat běžné spojení kabelem, napsal spolkový kabinet podle Aktuálně.cz v odpovědi na interpelaci německé Strany zelených. Vláda našich západních sousedů však i přes toto doporučení zopakovala, že neexistuje důkaz škodlivosti WiFi. I tak ale jsou…

Doba čtení: do minuty

Zastoupí WiFi v Česku 3G sítě?

Čeští mobilní operátoři nemají rozšířenou síť třetí generace na volání i rychlá data současně. WiFi je naopak na každém kroku. Nemůže tedy posloužit jako dočasná náhrada za 3G síť?

Doba čtení: 2 minuty

Bude kapesní přehrávač iPod brzy podporovat WiFi?

Od té doby, co Microsoft představil kapesní přehrávač Zune s podporou WiFi, spekuluje se kdy s něčím podobným přijde konkurenční Apple pro své přehrávače iPod. WiFi umožňuje komunikaci mezi dvěma Zune přehrávači a bezdrátovou výměnu hudby. Společnost Apple si nyní nechala zaregistrovat patent týkající se bezdrátové výměny dat mezi dvěma přístroji.

Doba čtení: do minuty

WiFi podél Temže v Londýně nyní zdarma

Projekt free-hotspot.com a společnost MeshHopper odstartovaly aktivitu online-4-free.com, v jejímž rámci je v Londýně nabízen bezdrátový bezplatný přístup na Internet podél řeky Temže. Pokryt je úsek od Milbank po Greenwich, což představuje 22 kilometrů. Přístup na Internet přes Wi-Fi je možný z lodí plujících po řece i např. z restaurací na břehu.

12. 7. 2007 19:44
Doba čtení: 1 minuta

Flash a Skype pro internetový tablet Nokia N800

Nokia uvolnila aktualizaci linuxovského systému Internet Table OS 2007 pro internetový tablet Nokia N800. Tento update přináší podporu technologie Adobe Flash ve vestavěném webovém prohlížeči a také podporu VoIP programu Skype. Možnosti zařízení pro mobilní surfování po Internetu přes WiFi se tak výrazně rozšiřují.

Doba čtení: do minuty

WiMAX v Česku stále čeká na svůj boom

Vizionáři v roce 2004 předpovídali, že bezdrátová technologie WiMax letos z trhu vytlačí populární WiFi, skoro každý notebook bude vybaven WiMAX čipem a napřesrok prý přijdou na řadu mobilní telefony. Realita je však jiná: v Česku se i kvůli nařízení ČTÚ WiMax příliš neprosazuje.

Doba čtení: 4 minuty

Na Internet přímo z nemocničního lůžka

Být v nemocnici je jistě nepříjemné a málokdo zde pobývá rád. U počítačových nadšenců nebo u lidí, které počítač živí, je tato situace ještě nepříjemnější. Už jen kvůli komunikaci, e-mailu, ICQ, webovým magazínům apod. Situace se ale mění k lepšímu. Řada nemocnic pochopila, že zavedením WiFi do prostor nemocnic mohou zpříjemnit pobyt pacientům a zároveň zjednodušit práci lékařům.

Doba čtení: 6 minut

Jak rychlé jsou bezdrátové sítě v Česku?

Zatímco ještě před rokem se některé bezdrátové sítě s optikou pouze seznamovaly, dnes většina lokálních poskytovatelů, kteří to se svým podnikáním myslí vážně, silně investuje do optických spojů alespoň pro páteřní spoje. Další se snaží propojovat Ethernetem panelové domy. Místní sítě tak zatím úspěšně drží krok se zrychlováním ADSL.

Doba čtení: 9 minut

Evropská komise: pražský Internet zdarma je nyní v pořádku

Evropská komise podle zprávy ČTK dnes schválila projekt bezplatného bezdrátového připojení k Internet z dílny pražského magistrátu. Nejedná se prý o státní pomoc narušujících trh. Magistrát ale musel omezit bezplatný přístup jen na weby státní a veřejné správy. Investice do broadbandových sítí jsou především záležitostí soukromých společností a státní podpora je přijatelná jen když řeší přesně definované selhání trhu nebo sociální problém, uvedla komisařka Neelie Kroesová. (Česká média)

Doba čtení: do minuty

Bezdrátový Internet pro pacienty Všeobecné fakultní nemocnice

V areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze byla zprovozněna bezdrátová síť, která bude sloužit lékařům i pacientům. Pomocí Wi-Fi se hospitalizovaní pacienti budou moci připojit na Internet. Projekt přinesl zvýšený komfort pro pacienty a zároveň poskytl lékařům rychlý a opravdu mobilní přístup k informacím o pacientech z nemocniční počítačové sítě, nastínil další možnosti využití bezdrátové infrastruktury Jiří Haase ze Všeobecné fakultní nemocnice, v jejímž areálu je nyní v…

24. 5. 2007 8:36
Doba čtení: do minuty

Internet pro všechny představuje databázi WiFi na Slovensku

Sdružení Internet pro všechny spouští na svých stránkách novou verzi databáze bezdrátových sítí na Slovensku. Stará verze databáze slovenských bezdrátových sítí již nevyhovovala našim představám a tak jsme se po vzoru naší české databáze pokusili vytvořit také vylepšenou verzi pro Slovenskou republiku. Nová verze databáze přináší pro uživatele jedno významné zlepšení. Umožňuje vyhledat možnost připojení ve více než 1061 obcích z celé Slovenské republiky pouhým zadáním jména obce do…

24. 4. 2007 10:02
Doba čtení: 1 minuta

Britové zavolali policii na podezřelé auto. Řidič zneužíval jejich síť

Není to tak dlouho, co jsme psali, že v Singapuru byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 18 měsíců mladík, který se neoprávněně připojoval na Internet přes sousedovu bezdrátovou síť. Téma zneužívání špatně zabezpečených či rovnou vůbec nezabezpečených WiFi sítí není v zahraničí vůbec nové. Přesto zaujme poslední případ z Velké Británie.

Doba čtení: 1 minuta

Leopard se odkládá a iPod bude podporovat WiFi

Vydání nové verze operačního systému Mac OS X s označením Leopard se odkládá až na říjen tohoto roku. Jako důvod je udávána nutnost přeřadit část vývojářů na projekt inteligentního mobilního telefonu iPhone. Fanoušky Apple by naopak mohla potěšit informace, že multimediální přehrávače iPod vybavené podporou WiFi budou ještě letos. (DigiTimes, Malér.cz)

13. 4. 2007 16:16
Doba čtení: do minuty

Bezdrátové připojení v amerických letadlech už příští rok

Americké letecké společnosti ve spolupráci s poskytovatelem AirCell hodlají svým cestujícím během letu nabídnout od příštího roku komfort bezdrátového internetového připojení přes hotspot pokrývající palubu letadla. Dopravci se se společností AirCell budou dělit o zisk. Cena za přístup k bezdrátovému připonení má být 10 dolarů za den. Cestujícím je již teď slibována rychlost shodná s běžnými pozemními Wi-Fi sítěmi, ovšem s tím rozdílem, že například VoIP služby budou blokovány. (Root.cz)

Doba čtení: do minuty

Dva roky WiMAXu v ČR

Nová bezdrátová technologie WiMAX v České republice od své první instalace v březnu 2005 již zdomácněla. WiMAX zde provozuje několik desítek operátorů a jsou přes něj připojeny tisíce spokojených uživatelů. Ti využívají nejen internetovou konektivitu, ale i služby citlivé na kvalitu přenosové trasy, jako jsou hlas a video. Signálem WiMAXu je pokryta velká část jednotlivých regionů České republiky.

Doba čtení: 5 minut

Společnost Elity se stala partnerem projektu FON

Koncem ledna zde na Lupě vyšel článek Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá o komunitním projektu FON. Stručně řečeno jde o otevřenou komunitu lidí, kteří díky WiFi zpřístupňují své internetové připojení jiným lidem v blízkém okolí vyměnou za bezplatný přístup k Internetu přes WiFi dalších uživatelů po celém světě. Česká společnost Elity s.r.o. se stala oficiálním partnerem tohoto projektu, který podporuje Skype i Google. Zájemci si tak mohou potřebný router La Fonera zakoupit přímo od…

Doba čtení: 1 minuta

Pohádka o Rohlíkové ulici

Bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami leželo město Absurdion a v něm jedna ulice, jménem Rohlíková. Na první pohled vypadala stejně jako všechny ostatní, jen byla snad o něco delší a starší. Nebyla to ale jen tak obyčejná ulice - svou živnost v ní provozoval největší počet pekařů na světě. Prakticky v každém domě byl alespoň jeden prodavač, v těch nejlépe umístěných jich bylo dokonce několik.

Doba čtení: 5 minut

DSL.cz: Premium ADSL zůstává rychlé

V posledních dvou týdnech se objevily v různých diskuzních fórech stížnosti na pokles rychlostí od některých zákazníků služby Premium ADSL Radiokomunikací. I když určitý pokles byl zaznamenán i na měřáku DSL.cz, rychlosti Premium ADSL patří nadále ve srovnání s konkurencí k nejvyšším.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

Podělíte se o své internetové připojení, aby se s vámi někde jinde a někdy jindy o to své zase podělil někdo jiný? Přesně na tomto principu stojí projekt španělské společnosti FON, kterému se dostává podpory od Googlu a eBay a postupně se rozšiřuje do Evropy.

Doba čtení: 4 minuty

Novinky v certifikacích WiFi a WiMAX

I když jsme nezaznamenali mnoho zásadních novinek v normalizaci bezdrátových sítí WiFi a WiMAX, certifikační aktivity příslušných organizací přinesly pár zajímavých věcí. Nejžhavější je rozhodnutí o dvoustupňové certifikaci zařízení pro rychlou WLAN a úspěšné zahájení programu pro jednoduchou konfiguraci bezpečnostních prvků WPS.

25. 1. 2007 6:25
Doba čtení: 5 minut

Česko ztrácí tempo rozšiřování vysokorychlostního Internetu

Mohli jsme konečně dohnat v penetraci Internetu vyspělý svět. Ale my jsme řekli ne! Tak by se dal označit vývoj dostupnosti připojení za loňský rok podle studie společnosti Point-Topic. Ve srovnání s většinou sledovaných zemí rosteme příliš pomalu a velkou roli v ČR stále hrají přípojky WiFi, ve světě neuznávané za broadband.

Doba čtení: 10 minut

Za neoprávněné využití WiFi podmínka na 18 měsíců

Sedmnáctiletý Garyl Tan Jia Luo ze Singapuru byl odsouzen k podmínečnému trestu v délce 18 měsíců za neoprávněné využívání bezdrátového připojení k Internetu svého souseda. Soud mladíkovi také uložil 80 hodin veřejně prospěšných prací a to byl relativně mírný, protože údajně mohl mladíka poslat do vězení až na 3 roky nepodmíněně. (Yahoo News)

Doba čtení: do minuty

Český Internet v letech 2006 a 2007

Jaký byl v Česku Internet v roce minulém, co se změnilo k dobrému a co ke špatnému? A na co se můžeme v oblasti internetového připojení těšit v tomto roce? Kdy budeme mít Internet zdarma? Kdy se opět zrychlí ADSL? A dočkáme se konečně ADSL bez nutnosti platit telefonní paušál?

Doba čtení: 10 minut

DSL.cz: Nejpoužívanější DSL služby vloni zrychlily o 82 %

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků naměřených rychlostí na DSL.cz se tentokrát budeme zabývat nejen výsledky z minulého měsíce, ale i událostem v broadbandu v celém roce 2006, které významně ovlivnily dosahované rychlosti zákazníků.

Doba čtení: 4 minuty

Broadband v roce 2006: zvýšení rychlostí a konsolidace trhu

Podle zprávy Evropské komise zaostává Česká republika za průměrem zemí pětadvacítky v penetraci broadbandu. Meziročně jsme se zlepšili pouze o 2,4 procenta na 8,4 procenta. Hůře už je na tom pouze sedm členských zemí Evropské unie. Jak vypadal minulý rok v oblasti vysokorychlostního připojení k Internetu z pohledu českého uživatele?

Doba čtení: 7 minut

Radiokomunikace mají 20.000. broadbandového zákazníka

České radiokomunikace v pondělí oznámily, že za letošní rok získaly již 20.000. zákazníka využívajícího broadbandové připojení. Počítáni přitom nejsou zákazníci využívající WiFi od Českých radiokomunikací. Hned 70 procent z těchto 20.000 klientů se připojuje přes vlastní sítě LLU Českých radiokomunikací. Zbytek zákazníků využívá přeprodávané produkty od Telefóniky O2. (Tisková zpráva)

20. 12. 2006 6:59
Doba čtení: do minuty

Free-hotspot.com má namířeno do České republiky

Free-hotspot.com, známý evropský poskytovatel bezdrátového připojení k Internetu, hodlá vstoupit na český trh. V Evropě provozuje přibližně 500 hotspotů s bezplatným přístupem k Internetu. Připojení je financováno z reklamy, která se zobrazuje na počítačích uživatelů bezplatného připojení. Free-hotspot.com nyní hodlá několik takových přístupových bodů vybudovat v České republice.

19. 12. 2006 6:01
Doba čtení: 1 minuta

Aktualizace pro Windows vylepšuje podporu WPA2

Microsoft vydal opravu pro Windows XP SP2, která zvyšuje zabezpečení bezdrátového připojení k Internetu. Nenabízí jí ovšem ke stažení ze služby Microsoft Update. Uživatelé si jí mohou stáhnout sami. Informace o této aktualizaci jsou k dispozici ve znalostní bázi pod číslem 917021 (TechWeb)

18. 12. 2006 9:22
Doba čtení: do minuty

O dodavateli pro projekt "Internet pro Pražany" je rozhodnuto

Pražští radní na svém úterním zasedání rozhodli o výběru dodavatele pro kontroverzní projekt nazvaný WiFi – Internet pro Pražany. Bude jím společnost ICZ a.s., která se podílela mimo jiné i na výstavbě metropolitní datové sítě MePNet. Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost elektronických služeb, přispět k rozvoji informační společnosti a informační gramotnosti na území metropole a vytvořit podmínky pro nové služby ve správě města prostřednictvím bezdrátové Prahy. Bezdrátový přístup k síti…

Doba čtení: 1 minuta

DSL.cz: WiFi hotspoty zákazníky nezískaly

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků měření rychlostí českého internetu na serveru DSL.cz jsme se doposud nevěnovali WiFi hotspotům, které by měly sloužit zákazníkům požadujícím mobilní přístup k Internetu z notebooků, telefonů a PDA s vestavěným WiFi. I když je Česká republika zemí bezdrátového Internetu, WiFi hotspotům se zatím příliš nedaří.

Doba čtení: 3 minuty