Hlavní navigace

Aktualizace pro Windows vylepšuje podporu WPA2

Microsoft vydal opravu pro Windows XP SP2, která zvyšuje zabezpečení bezdrátového připojení k Internetu. Nenabízí jí ovšem ke stažení ze služby Microsoft Update. Uživatelé si jí mohou stáhnout sami. Informace o této aktualizaci jsou k dispozici ve znalostní bázi pod číslem 917021 (TechWeb)

Petr Tomeš

18. 12. 2006 9:22

O dodavateli pro projekt "Internet pro Pražany" je rozhodnuto

Pražští radní na svém úterním zasedání rozhodli o výběru dodavatele pro kontroverzní projekt nazvaný WiFi – Internet pro Pražany. Bude jím společnost ICZ a.s., která se podílela mimo jiné i na výstavbě metropolitní datové sítě MePNet. Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost elektronických služeb, přispět k rozvoji informační společnosti a informační gramotnosti na území metropole a vytvořit podmínky pro nové služby ve správě města prostřednictvím bezdrátové Prahy. Bezdrátový přístup k síti…

Jiří Macich ml.

13. 12. 2006 13:49
| 5

DSL.cz: WiFi hotspoty zákazníky nezískaly

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků měření rychlostí českého internetu na serveru DSL.cz jsme se doposud nevěnovali WiFi hotspotům, které by měly sloužit zákazníkům požadujícím mobilní přístup k Internetu z notebooků, telefonů a PDA s vestavěným WiFi. I když je Česká republika zemí bezdrátového Internetu, WiFi hotspotům se zatím příliš nedaří.

Tomáš Pětivoký

5. 12. 2006 6:30

Nová bezdrátová řešení mají zahýbat světem (1.)

WiBree a WirelessHD, to jsou dvě zbrusu nová dítka v sektoru bezdrátových komunikací, která mají – alespoň podle svých tvůrců – zaznamenat značný průlom mezi již beztak dost konkurenční prostředí. Dnes se podíváme na zoubek prvnímu z nich.

Rita Pužmanová

30. 11. 2006 6:25
| 5

Britské školy ruší WiFi kvůli zdraví

Některé britské školy byly rodiči studentů a částí učitelského sboru donuceny ke zrušení WiFi sítí. Část rodičů se totiž obává, že WiFi může způsobovat bolesti hlavy, nadměrnou únavu nebo problémy s koncentrací a při dlouhodobém působení i rakovinu. Letos v březnu zrušilo z podobných důvodů WiFi síť v rámci celého kampusu i vedení jedné kanadské univerzity. Jasné důkazy o škodlivosti WiFi však doposud chybí. (The Times)

Jiří Macich ml.

27. 11. 2006 7:41

O čem se hovořilo na Czech Internet Forum 2006?

Včera se uskutečnila odborná konference Czech Internet Forum 2006, kterou server Lupa.cz pořádal u příležitosti konání ankety Křišťálová Lupa. Hovořilo se o technologiích, připojení, českém broadbandu i Internetu v pojetí byznysu. Osobnosti českého online prostředí přednášeli o reklamě, e-komerci a e-marketingu.

Jan Ambrož

24. 11. 2006 2:00
| 3

WiFi jako český fenomén - vydrží?

Další pokračování Czech Internet Forum 2006 patřilo WiFi. Za diskusním stolem se sešli Zied Erebai (Tiscali), Tomáš Václav (TO2), Miloslav Sova (IPV), Miroslav Semrád (Radiokomunikace), Patrick Zandl, Petr Pobořil (Mattes AD). Telefonica O2 ústy Tomáše Václava prohlásila, že WiFi sítě považuje za konkurenci, nicméně zaznamenává, že řada lidí Wifi opouští z důvodu kvality služeb. Jsou tu ovšem i opačné případy. „Snažíme se ale lidi přesvědčit, že ADSL je ta správná technologie,“ řekl Tomáš…

Jan Ambrož

23. 11. 2006 11:55
| 6

DSL.cz: Rychlý nárůst služeb Premium bez FUP

Radiokomunikace se svojí službou Premium na bázi LLU zaznamenávají úspěch u zákazníků nejen podle svých vlastních vyjádření, ale dokazuje to i nárůst počtu jejich měření na měřáku serveru DSL.cz. Je zřejmé, že sázka na nabídku DSL služeb bez jakýchkoliv datových limitů se vyplatila.

Tomáš Pětivoký

6. 11. 2006 6:25

K O2TV nově ADSL modem s podporou WiFi

Zájemci o IPTV službu O2TV si nyní mohou nechat od Telefóniky O2 nově dodat i ADSL2+ modem D-Link G684T, který zároveň poslouží i jako WiFi router (podporuje standard 802.11g) a brána firewall. Navíc disponuje čtyřmi ethernetovými porty. Výrobce podporuje operační systém Windows 95 s vyšší. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

16. 10. 2006 19:22
| 2

DSL.cz: Nedostatečné datové limity DSL

Zatímco průměrné rychlosti DSL služeb v Česku za poslední 3 roky vyrostly na pětinásobek původních hodnot, datové limity se téměř nezměnily. Nejvíce prodávaná služba O2 Internet Expres má nyní datový limit FUP 1 GB měsíčně, zatímco před několika lety byl limit u tehdy nejprodávanější služby takřka shodný, tj. ve výši 250 MB týdně.

Tomáš Pětivoký

5. 10. 2006 6:30

Co si počít s rychlým Internetem?

[Oživeno] "Kam s ním?" ptal se už novinář a literární klasik Jan Neruda. Chtěl se přitom jen zbavit starého slamníku. Dnes lidé spí na matracích z molitanu a pěny, přesto je položená otázka znovu aktuální. Důvodem je čím dál rychlejší připojení k Internetu, které se po České republice rozšiřuje. Tradiční procházení webu je pro něj lehkým dezertem, a tak mu zkusme vybrat pořádný hlavní chod.

Jan Kálal

29. 9. 2006 6:25

Stalo se: celopražský Internet zdarma za 287 milionů

Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby "WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy". Veřejnou zakázku na jeho realizaci mělo podle Euro OnLine vyhrát konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH).

Jiří Peterka

25. 9. 2006 6:25

V Praze je nejmenší procento zabezpečených WiFi bodů

Průzkum o bezpečnosti bezdrátových sítí 2006 společnosti Ernst and Young tradičně nepřekvapí. O to užitečnější může být případné poučení z něj. Příjde doba, kdy přístupové WiFi body nebudou volně zneužitelné?

Daniel Dočekal

22. 9. 2006 6:30

DSL.cz: Nejrychlejší UMTS má T-Mobile

V porovnání s největším rivalem v oblasti mobilního Internetu, společností Telefónica O2 (dříve Eurotel), dosahuje T-Mobile dlouhodobě vyšších rychlostí v sítích UMTS i GPRS/EDGE. Atraktivnější služby pro zákazníky znamenají pro T-Mobile v uvedených sítích podle počtu měření rychlostí Internetu na DSL.cz i největší tržní podíl.

Tomáš Pětivoký

5. 9. 2006 6:30

WiFi bezpečně rychlejší

Všichni se těší na 100 Mbit/s síť podle IEEE 802.11n, která je zatím na trhu jen v "nestandardní" podobě. Zanedlouho ale už bude možné si pořídit certifikovaná zařízení 802.11n, což znamená jistou záruku spolupráce se zařízeními plně podle normy, která bude ovšem schválena nejdříve v roce 2008.

Rita Pužmanová

31. 8. 2006 6:25

Další Internet zdarma, tentokráte v Praze 8

Po vzoru Prahy 5 chce nyní poskytovat svým občanům přístup k Internetu zdarma i městská část Prahy 8. Její řešení bude postavené na WiFi, síť bude mít zpočátku jen pět hotspotů, rychlost bude vždy jen 64 kbit/s a dostupný bude pouze web a e-mail. S placenými službami se nepočítá, Praha 8 nechce být providerem ani providerům konkurovat.

Jiří Peterka

22. 8. 2006 6:30

Boeing končí s internetovým připojením na palubě letadel

Jeden z největších výrobců letadel, společnost Boeing, ruší projekt Connexion zajišťující na palubě letadel připojení k Internetu s pomocí satelitu a WiFi, které bylo dostupné například na letech společností Lufthansa, SAS nebo ElAl. Boeing to oznámil minulý týden v tiskové zprávě.

Jiří Macich ml.

21. 8. 2006 11:41

Google spustil bezplatné WiFi pro 72 tisíc obyvatelů Mountain View

Dlouhodobé koketování Googlu s WiFi (například v soutěži o pokrytí San Franciska) nabylo další podoby. Včera došlo ke spuštění dlouho plánované WiFi sítě, která pokryvá celé město Mountain View, sídelní město Googlu. Investice dosáhla výše necelého milionu dolarů, signál zajišťuje 380 antén, přenosová rychlost by neměla klesnout pod jeden megabit za sekundu. Službu je zcela bezplatná, podmínkou je vlastnictví účtu na Googlu, který se používá při připojování. Google však nehodlá žádným způsobem…

David Antoš

17. 8. 2006 10:59

DSL.cz: Léto bez FUP

Služby Internet Expres s datovým limitem pro fair user policy (FUP) nebyly zpomalovány po překročení limitu ani v červenci. Důvodem dočasného vypnutí FUP byl upgrade technologických prvků sítě Telefóniky O2 Czech Republic (TO2CR), které právě funkcionalitu FUP zajišťují.

Tomáš Pětivoký

7. 8. 2006 6:30

WiFi již téměr ve dvou třetinách českých obcí

Podle posledních čísel nalezneme bezdrátové připojení k Internetu prostřednictvím WiFi skoro ve dvou třetinách obcí a měst na území České republiky. Konkrétně se WiFi podívalo již do 4265 českých obcí nebo alespoň jejich částí. Nejvíce jich je ve Středočeském kraji (647 obcí) a nejméně naopak v Karlovarském kraji (63 obcí). V Praze je 124 bezdrátových sítí. WiFi v České republice nabízí 634 poskytovatelů a k Internetu se přes něj připojuje více než 200.000 Čechů. Pro srovnání – ADSL využívá asi…

Jiří Macich ml.

17. 7. 2006 6:56
| 9

DSL.cz: Internet Expres v červnu bez FUP

Podle výsledků měření rychlostí Internetu na serveru DSL.cz a podle ohlasů zákazníků nebyla v minulém měsíci u služby Internet Expres uplatňována Fair Use Policy. Mnozí zákazníci tak získali poprvé možnost využívat vysokorychlostní Internet naplno, bez jakýchkoliv omezení způsobujících citelné zpomalení Internetu.

Tomáš Pětivoký

7. 7. 2006 6:30

Nádraží Českých drah s WiFi

Již 29. června začne veřejnosti plně sloužit vlakové nádraží Ostrava Svinov, které má být nejmodernějším v České republice, což ostatně dokazuje pokrytí bezdrátovým internetovým připojením přes WiFi. Se svým notebookem si tak můžete zasurfovat po Internetu z prostředí klimatizované odbavovací haly a zkrátit si tak čekání třeba na zpožděný vlak. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

7. 6. 2006 9:13

DSL.cz: 1 GB na měsíc nestačí

Nejlevnější ADSL od Českého Telecomu s rychlostí 512 kbit/s má měsíční limit FUP 1 GB. Pro nežádoucí snížení rychlosti zhruba na úroveň dial-up připojení tedy stačí pár hodin sledování televize přes Internet. Měření rychlostí na DSL.cz prokázala, že velkému množství zákazníků limit 1 GB za měsíc nestačí.

Tomáš Pětivoký

5. 6. 2006 6:30

V newyorském Central Parku bezdrátový Internet zdarma

Central Park v New Yorku bude pokryt bezdrátovým připojením k Internetu určeným k bezplatnému využití obyvateli New Yorku a samozřejmě i turisty. O pokrytí poměrně velké plochy se postará osm hotspotů. Bezplatný Internet by mohl být v Central Parku spuštěn do konce června tohoto roku. Newyorčané mají bezplatné bezdrátové připojení k dispozici již třeba v Bryant Parku a Tompkins Square Parku. Provoz platí především sponzoři. (BBC News)

Jiří Macich ml.

17. 5. 2006 20:25

Je internetové připojení veřejným statkem? (2/2)

Minule jsme si zdůvodnili, proč nemůžeme internetové připojení považovat za veřejný statek, a uvedli problémy s jeho dotováním. Na závěr jsme si připravili půdu pro analýzu dopadů veřejného projektu bezdrátového internetového připojení praha5.NET, a to zmapováním trhu bezdrátového připojení v ČR. Pojďme tedy nyní porovnat společenské náklady poskytování tohoto statku městskou částí Praha 5 s náklady soukromého zabezpečení.

Ondřej Horák

9. 5. 2006 6:25

Pavel Dvořák: brzy dojde i na WiMax

Nový předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) byl v době konání rozhovoru ve funkci 27. den. První rozdíl představovala již snadnost, s jakou bylo možné interview domluvit. Budou však změny navenek doprovázeny i těmi hlubšími? Za prioritu Pavel Dvořák považuje dokončení analýz, kterým musí ustoupit všechny ostatní zásahy a opatření. A co si myslí o špatných výsledcích ČTÚ v mezinárodních srovnáních?

Aleš Miklík

5. 5. 2006 6:30

DSL.cz: Rychlosti mobilního Internetu rostou

Posilování kapacit v přetížených oblastech CDMA sítě Eurotelu a spuštění HSDPA vedly k meziměsíčnímu zvýšení dosahovaných rychlostí Internetu v mobilních sítích. K vzestupu rychlostí dochází za situace, kdy Eurotel i T-Mobile zaznamenávají zajímavý nárůst uživatelů mobilního Internetu.

Tomáš Pětivoký

5. 5. 2006 6:25

Je internetové připojení veřejným statkem? (1/2)

V posledních měsících se jakoby roztrhl pytel s veřejnými projekty a plány internetového připojení zdarma. Po více než desetiletém úspěšném provozování Internetu soukromými subjekty se tyto projekty zdají být jakýmsi "plaváním proti proudu". Pojďme se nyní podívat, zda jsou tyto snahy ekonomicky opodstatněné.

Ondřej Horák

2. 5. 2006 6:30

Novinky v normalizaci bezdrátových sítí (2/2)

Minule jsme se zaměřili na novinky ve specifikacích WLAN, takže dnes je čas podívat se na další typy bezdrátových sítí a oblasti normalizace rádiové komunikace - 802.16 WiMAX a méně známé IEEE 802.19 až 802.22. S normalizací úzce souvisí testování a certifikace, takže nám neuniknou nejnovější zprávy z Wi-Fi Alliance a WiMAX Fora.

Rita Pužmanová

27. 4. 2006 6:25
| 3

Nová česká databáze bezdrátových sítí

Sdružení Internet pro všechny spustilo v rámci svých webových stránek novou verzi veřejně dostupné databáze bezdrátových sítí v České republice. Zakladatel sdružení Miloslav Sova k databázi říká: Databáze vznikla bez jakýchkoli dotací nebo jiné finanční podpory státu a je jasným důkazem toho, že i takto náročné projekty lze realizovat, aniž by byly utráceny peníze daňových poplatníků, jako tomu bylo a je v případě některých jiných známých projektů.. Pro úplnost dodejme, že velmi úspěšná…

Jiří Macich ml.

18. 4. 2006 16:27