Hlavní navigace

Rychlosti bezdrátových sítí rostou, výjimkou nebývá 6 Mbit/s

Trend zvyšování rychlostí bezdrátových sítí i nadále pokračuje, částečně jej však má na svědomí změna metodiky pro vyhodnocování jednotlivých měření serveru DSL.cz. Celkový průměr rychlosti všech měření uživatelů bezdrátových sítí zde za měsíc červenec dosáhl hodnoty 2684 kbit/s, což je v porovnání s květnem 2007, kdy byl průměr 1869 kbit/s, nepřehlédnutelný nárůst.

Miloslav Sova

22. 8. 2007 6:30
Doba čtení: 13 minut

Petržalka bude mít městské WiFi zdarma

Bratislavská městská část Petržalka nabídne občanům bezplatné hotspoty pro bezdrátový přístup na Internet. Agentuře SITA to řekl Ľubomír Andrassy, mluvčí tamního městského úřadu. V plánu je pokrýt železniční stanici a její okolí, nákupní centra, okolí středních a vysokých škol a další oblasti. O rozšíření se bude uvažovat až podle zájmu občanů. Celá Petržalka by mohla být pokryta již příští rok. Cílem projektu je více zpřístupnit webové stránky Petržalky a jejich informační servis, který občané…

Jiří Macich ml.

20. 8. 2007 7:55
Doba čtení: do minuty

Vydá se internetová telefonie cestou Voice over WiFi?

Se současným nástupem cenově dostupných chytrých telefonů vybavených WiFi čipy na trh začíná být telefonování přes Internet opět zajímavé. Co všechno lze už dnes s mobilní internetovou telefonií dělat a čeho se pravděpodobně brzy dočkáme? Budoucí trend naznačuje například koncept Unlicensed Mobile Access (UMA).

Jakub Ditrich

16. 8. 2007 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Slovenský soud používal nezabezpečenou WiFi síť

Slovenský krajský soud v Banské Bystrici měl podle zjištění informatiků tamního ministerstva spravedlnosti nezabezpečenou svou bezdrátovou síť a tak do ní mohl prakticky kdokoliv získat přístup a to i k veškeré e-mailové korespondenci i některým dokumentů. V praxi to znamenalo, že hocikto s minimálnymi počítačovými znalosťami sa mohol z ulice pred budovou súdu dostať do informačného systému všetkých súdov v pôsobnosti Krajského súdu v Banskej Bystrici. Prezerať si všetky údaje, zistiť…

Jiří Macich ml.

14. 8. 2007 19:42
Doba čtení: do minuty

Česká Strana zelených o omezování WiFi neuvažuje

Minulý týden jsme vás informovali, že německá vláda po interpelaci tamní Strany zelených doporučila občanům upřednostňovat propojení kabelem před WiFi. Zajímalo nás jak se k WiFi staví česká Strana zelených a to i proto, že v České republice je podle loňského průzkumu WiFi rozšířenější než ve zbytku Evropské unie dohromady.

Jiří Macich ml.

7. 8. 2007 6:58
Doba čtení: 1 minuta

Americký soud odsoudil spamera zneužívajícího WiFi sítě

Šest měsíců domácího vězení a tříletá podmínka. To je trest za spamování čtyřicetiletého amerického občana Nicholase Tombrose z Kalifornie. Soud jej uznal vinným z rozesílání tisíců nevyžádaných e-mailů propagujících pornostránky. Tombros ke spamování využíval špatně zabezpečené WiFi sítě, za kterými cestoval se svým notebookem. Případ se vleče od srpna 2004 a Tombros musí zaplatit i soudní výlohy ve výši deseti tisíc dolarů. (The Register)

Jiří Macich ml.

6. 8. 2007 9:39
Doba čtení: do minuty

Německá vláda: dejte přednost kabelu před WiFi

Spolková vláda doporučuje německým domácnostem dát před WiFi přednost klasickému propojování kabelem. Spolková vláda doporučuje udržet osobní expozici záření vysokofrekvenčního elektromagnetického pole tak nízko, jak jen to je možné, to znamená upřednostňovat běžné spojení kabelem, napsal spolkový kabinet podle Aktuálně.cz v odpovědi na interpelaci německé Strany zelených. Vláda našich západních sousedů však i přes toto doporučení zopakovala, že neexistuje důkaz škodlivosti WiFi. I tak ale jsou…

Jiří Macich ml.

3. 8. 2007 18:25
Doba čtení: do minuty

Zastoupí WiFi v Česku 3G sítě?

Čeští mobilní operátoři nemají rozšířenou síť třetí generace na volání i rychlá data současně. WiFi je naopak na každém kroku. Nemůže tedy posloužit jako dočasná náhrada za 3G síť?

Jiří Macich ml.

1. 8. 2007 6:20
Doba čtení: 2 minuty

Bude kapesní přehrávač iPod brzy podporovat WiFi?

Od té doby, co Microsoft představil kapesní přehrávač Zune s podporou WiFi, spekuluje se kdy s něčím podobným přijde konkurenční Apple pro své přehrávače iPod. WiFi umožňuje komunikaci mezi dvěma Zune přehrávači a bezdrátovou výměnu hudby. Společnost Apple si nyní nechala zaregistrovat patent týkající se bezdrátové výměny dat mezi dvěma přístroji.

Jiří Macich ml.

13. 7. 2007 14:28
| 2
Doba čtení: do minuty

WiFi podél Temže v Londýně nyní zdarma

Projekt free-hotspot.com a společnost MeshHopper odstartovaly aktivitu online-4-free.com, v jejímž rámci je v Londýně nabízen bezdrátový bezplatný přístup na Internet podél řeky Temže. Pokryt je úsek od Milbank po Greenwich, což představuje 22 kilometrů. Přístup na Internet přes Wi-Fi je možný z lodí plujících po řece i např. z restaurací na břehu.

Jiří Macich ml.

12. 7. 2007 19:44
Doba čtení: 1 minuta

Flash a Skype pro internetový tablet Nokia N800

Nokia uvolnila aktualizaci linuxovského systému Internet Table OS 2007 pro internetový tablet Nokia N800. Tento update přináší podporu technologie Adobe Flash ve vestavěném webovém prohlížeči a také podporu VoIP programu Skype. Možnosti zařízení pro mobilní surfování po Internetu přes WiFi se tak výrazně rozšiřují.

Jiří Macich ml.

10. 7. 2007 6:34
| 1
Doba čtení: do minuty

WiMAX v Česku stále čeká na svůj boom

Vizionáři v roce 2004 předpovídali, že bezdrátová technologie WiMax letos z trhu vytlačí populární WiFi, skoro každý notebook bude vybaven WiMAX čipem a napřesrok prý přijdou na řadu mobilní telefony. Realita je však jiná: v Česku se i kvůli nařízení ČTÚ WiMax příliš neprosazuje.

Jakub Ditrich

28. 6. 2007 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Na Internet přímo z nemocničního lůžka

Být v nemocnici je jistě nepříjemné a málokdo zde pobývá rád. U počítačových nadšenců nebo u lidí, které počítač živí, je tato situace ještě nepříjemnější. Už jen kvůli komunikaci, e-mailu, ICQ, webovým magazínům apod. Situace se ale mění k lepšímu. Řada nemocnic pochopila, že zavedením WiFi do prostor nemocnic mohou zpříjemnit pobyt pacientům a zároveň zjednodušit práci lékařům.

David Procházka

15. 6. 2007 6:25
Doba čtení: 6 minut

Jak rychlé jsou bezdrátové sítě v Česku?

Zatímco ještě před rokem se některé bezdrátové sítě s optikou pouze seznamovaly, dnes většina lokálních poskytovatelů, kteří to se svým podnikáním myslí vážně, silně investuje do optických spojů alespoň pro páteřní spoje. Další se snaží propojovat Ethernetem panelové domy. Místní sítě tak zatím úspěšně drží krok se zrychlováním ADSL.

Miloslav Sova

12. 6. 2007 6:30
Doba čtení: 9 minut

Evropská komise: pražský Internet zdarma je nyní v pořádku

Evropská komise podle zprávy ČTK dnes schválila projekt bezplatného bezdrátového připojení k Internet z dílny pražského magistrátu. Nejedná se prý o státní pomoc narušujících trh. Magistrát ale musel omezit bezplatný přístup jen na weby státní a veřejné správy. Investice do broadbandových sítí jsou především záležitostí soukromých společností a státní podpora je přijatelná jen když řeší přesně definované selhání trhu nebo sociální problém, uvedla komisařka Neelie Kroesová. (Česká média)

Jiří Macich ml.

30. 5. 2007 17:41
| 3
Doba čtení: do minuty

Bezdrátový Internet pro pacienty Všeobecné fakultní nemocnice

V areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze byla zprovozněna bezdrátová síť, která bude sloužit lékařům i pacientům. Pomocí Wi-Fi se hospitalizovaní pacienti budou moci připojit na Internet. Projekt přinesl zvýšený komfort pro pacienty a zároveň poskytl lékařům rychlý a opravdu mobilní přístup k informacím o pacientech z nemocniční počítačové sítě, nastínil další možnosti využití bezdrátové infrastruktury Jiří Haase ze Všeobecné fakultní nemocnice, v jejímž areálu je nyní v…

Jiří Macich ml.

24. 5. 2007 8:36
Doba čtení: do minuty

Internet pro všechny představuje databázi WiFi na Slovensku

Sdružení Internet pro všechny spouští na svých stránkách novou verzi databáze bezdrátových sítí na Slovensku. Stará verze databáze slovenských bezdrátových sítí již nevyhovovala našim představám a tak jsme se po vzoru naší české databáze pokusili vytvořit také vylepšenou verzi pro Slovenskou republiku. Nová verze databáze přináší pro uživatele jedno významné zlepšení. Umožňuje vyhledat možnost připojení ve více než 1061 obcích z celé Slovenské republiky pouhým zadáním jména obce do…

Jiří Macich ml.

24. 4. 2007 10:02
Doba čtení: 1 minuta

Britové zavolali policii na podezřelé auto. Řidič zneužíval jejich síť

Není to tak dlouho, co jsme psali, že v Singapuru byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 18 měsíců mladík, který se neoprávněně připojoval na Internet přes sousedovu bezdrátovou síť. Téma zneužívání špatně zabezpečených či rovnou vůbec nezabezpečených WiFi sítí není v zahraničí vůbec nové. Přesto zaujme poslední případ z Velké Británie.

Jiří Macich ml.

18. 4. 2007 11:24
| 9
Doba čtení: 1 minuta

Leopard se odkládá a iPod bude podporovat WiFi

Vydání nové verze operačního systému Mac OS X s označením Leopard se odkládá až na říjen tohoto roku. Jako důvod je udávána nutnost přeřadit část vývojářů na projekt inteligentního mobilního telefonu iPhone. Fanoušky Apple by naopak mohla potěšit informace, že multimediální přehrávače iPod vybavené podporou WiFi budou ještě letos. (DigiTimes, Malér.cz)

Jiří Macich ml.

13. 4. 2007 16:16
Doba čtení: do minuty

Bezdrátové připojení v amerických letadlech už příští rok

Americké letecké společnosti ve spolupráci s poskytovatelem AirCell hodlají svým cestujícím během letu nabídnout od příštího roku komfort bezdrátového internetového připojení přes hotspot pokrývající palubu letadla. Dopravci se se společností AirCell budou dělit o zisk. Cena za přístup k bezdrátovému připonení má být 10 dolarů za den. Cestujícím je již teď slibována rychlost shodná s běžnými pozemními Wi-Fi sítěmi, ovšem s tím rozdílem, že například VoIP služby budou blokovány. (Root.cz)

Jiří Macich ml.

4. 4. 2007 17:22
| 2
Doba čtení: do minuty

Dva roky WiMAXu v ČR

Nová bezdrátová technologie WiMAX v České republice od své první instalace v březnu 2005 již zdomácněla. WiMAX zde provozuje několik desítek operátorů a jsou přes něj připojeny tisíce spokojených uživatelů. Ti využívají nejen internetovou konektivitu, ale i služby citlivé na kvalitu přenosové trasy, jako jsou hlas a video. Signálem WiMAXu je pokryta velká část jednotlivých regionů České republiky.

Petr Buigl

26. 3. 2007 6:30
| 9
Doba čtení: 5 minut

Společnost Elity se stala partnerem projektu FON

Koncem ledna zde na Lupě vyšel článek Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá o komunitním projektu FON. Stručně řečeno jde o otevřenou komunitu lidí, kteří díky WiFi zpřístupňují své internetové připojení jiným lidem v blízkém okolí vyměnou za bezplatný přístup k Internetu přes WiFi dalších uživatelů po celém světě. Česká společnost Elity s.r.o. se stala oficiálním partnerem tohoto projektu, který podporuje Skype i Google. Zájemci si tak mohou potřebný router La Fonera zakoupit přímo od…

Jiří Macich ml.

22. 3. 2007 6:42
| 3
Doba čtení: 1 minuta

Pohádka o Rohlíkové ulici

Bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami leželo město Absurdion a v něm jedna ulice, jménem Rohlíková. Na první pohled vypadala stejně jako všechny ostatní, jen byla snad o něco delší a starší. Nebyla to ale jen tak obyčejná ulice - svou živnost v ní provozoval největší počet pekařů na světě. Prakticky v každém domě byl alespoň jeden prodavač, v těch nejlépe umístěných jich bylo dokonce několik.

Tomáš Kapler

16. 2. 2007 6:20
Doba čtení: 5 minut

DSL.cz: Premium ADSL zůstává rychlé

V posledních dvou týdnech se objevily v různých diskuzních fórech stížnosti na pokles rychlostí od některých zákazníků služby Premium ADSL Radiokomunikací. I když určitý pokles byl zaznamenán i na měřáku DSL.cz, rychlosti Premium ADSL patří nadále ve srovnání s konkurencí k nejvyšším.

Tomáš Pětivoký

5. 2. 2007 6:30
| 4
Doba čtení: 3 minuty

Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

Podělíte se o své internetové připojení, aby se s vámi někde jinde a někdy jindy o to své zase podělil někdo jiný? Přesně na tomto principu stojí projekt španělské společnosti FON, kterému se dostává podpory od Googlu a eBay a postupně se rozšiřuje do Evropy.

Jiří Macich ml.

26. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Novinky v certifikacích WiFi a WiMAX

I když jsme nezaznamenali mnoho zásadních novinek v normalizaci bezdrátových sítí WiFi a WiMAX, certifikační aktivity příslušných organizací přinesly pár zajímavých věcí. Nejžhavější je rozhodnutí o dvoustupňové certifikaci zařízení pro rychlou WLAN a úspěšné zahájení programu pro jednoduchou konfiguraci bezpečnostních prvků WPS.

Rita Pužmanová

25. 1. 2007 6:25
Doba čtení: 5 minut

Česko ztrácí tempo rozšiřování vysokorychlostního Internetu

Mohli jsme konečně dohnat v penetraci Internetu vyspělý svět. Ale my jsme řekli ne! Tak by se dal označit vývoj dostupnosti připojení za loňský rok podle studie společnosti Point-Topic. Ve srovnání s většinou sledovaných zemí rosteme příliš pomalu a velkou roli v ČR stále hrají přípojky WiFi, ve světě neuznávané za broadband.

Miloslav Sova

19. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 10 minut

Za neoprávněné využití WiFi podmínka na 18 měsíců

Sedmnáctiletý Garyl Tan Jia Luo ze Singapuru byl odsouzen k podmínečnému trestu v délce 18 měsíců za neoprávněné využívání bezdrátového připojení k Internetu svého souseda. Soud mladíkovi také uložil 80 hodin veřejně prospěšných prací a to byl relativně mírný, protože údajně mohl mladíka poslat do vězení až na 3 roky nepodmíněně. (Yahoo News)

Jiří Macich ml.

18. 1. 2007 8:56
Doba čtení: do minuty

Český Internet v letech 2006 a 2007

Jaký byl v Česku Internet v roce minulém, co se změnilo k dobrému a co ke špatnému? A na co se můžeme v oblasti internetového připojení těšit v tomto roce? Kdy budeme mít Internet zdarma? Kdy se opět zrychlí ADSL? A dočkáme se konečně ADSL bez nutnosti platit telefonní paušál?

Tomáš Kapler

10. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 10 minut

DSL.cz: Nejpoužívanější DSL služby vloni zrychlily o 82 %

V rámci pravidelného zveřejňování výsledků naměřených rychlostí na DSL.cz se tentokrát budeme zabývat nejen výsledky z minulého měsíce, ale i událostem v broadbandu v celém roce 2006, které významně ovlivnily dosahované rychlosti zákazníků.

Tomáš Pětivoký

5. 1. 2007 6:25
| 8
Doba čtení: 4 minuty