Hlavní navigace

Nova Cinema

  • První informaci o filmovém a seriálovém kanálu Nova Cinema jsme vám na DigiZone.cz přinesli v srpnu 2007. Tehdy jsme psali o tom, že Nova na jeho přípravě pracuje intenzivně přibližně půl roku. Nova Film (jiný název pro Novu Cinemu) byla jen jedním ze čtyř projektů tematických kanálů, s nimiž se Nova v roce 2004 přihlásila do licenčního řízení na pozice v zemských digitálních multiplexech. I když Nova Cinema je mnohými nazývána jakýsi odpadkový koš televizní zábavy, přesto se jí za první rok podařilo udělat pořádný krok kupředu. V tomto textu si však prostudujete celou její historii.

Sdílet

V říjnu 2007 vyšlo najevo, že Nova Cinema bude neplaceným kanálem a vysílání zahájí ještě téhož roku v prosinci. Už tehdy se vědělo, že kanál bude zpočátku dostupný v kabelových a IPTV rozvodech a přes satelit.

Za necelý týden pak vyšlo najevo, že Nova Cinema bude kanálem s minimálním množstvím vlastním tvorby. Důvod? Bylo by to moc drahé. Nova Cinema by proto měla stavět spíš na zahraničních filmech a seriálech než na české tvorbě, řekl tehdy Lidovým novinám ředitel Novy Petr Dvořák. Stále se také ještě spekulovalo o tom, zdali nový kanál odstartuje ještě v roce 2007.

Zásadní zlom pro Novu Cinemu přišel koncem října. Kanál získal satelitní licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Čím více se blížil konec roku, tím rostl počet informací o Nově Cinema. Kromě toho, že jsme vám na DigiZone.cz přinesli další článek, vyšlo konečně najevo, jak bude logo nového kanálu vypadat a kolik hodin denně bude vysílat. Oznámen byl také termín startu – 1. prosinec 2007.

TV Nova Cinema logo

Nebude Nova Cinema odpadkovým košem televizní zábavy?

Společnost CET 21 představila 19. listopadu 2007 novinářům konečně svůj nový filmový program Nova Cinema, který si stanovil termín startu na 1. prosince v 11 hodin. Vedení Novy tehdy prozradilo, kde všude si budou moci diváci kanál z rodiny mediálního impéria CME naladit a jaké bude jeho programové schéma. Bude se moci Nova Cinema poměřovat s takovými jmény, jako jsou HBO či AXN? A bude tento program vysílat reklamu? I tyto otázky byly divákům zodpovězeny.

Ač to na začátku vypadalo, že bude Nova Cinema neplaceným kanálem, nakonec to tak nebyla úplně pravda. Např. u společností Gital a Trade and Technology, tedy příjem přes satelit Astra 23.5 st. vých., bylo nutné zaplatit aktivační poplatek.

TV Nova Cinema obrazovka

Startuje Nova Cinema, naladí ji jen 10 procent domácností

Více pozornosti, než by si ve skutečnosti zasloužil, měl těsně před startem filmový kanál televize Nova, stanice Nova Cinema. Řadu diváků hned od začátku zklamala nízká penetrace programu. Proklamovaní kabeloví operátoři jej nemohli nabídnout hned od soboty 1. prosince, protože si včas nevyřídili povolení od RRTV. Z optimistického hlediska se tehdy odhadovala dostupnost asi pro deset procent domácností.

Ihned po pár dnech od startu vysílání se zvětšila penetrace programu o pět procent. Zasloužila se o to zejména společnost UPC, která ho zařadila do své nabídky. Vzápětí poté přišla další povzbuzující zpráva pro tento kanál, povolení zařadit ho do své nabídky získala řada dalších kabelových a IPTV operátorů.

S myšlenkou startu Novy Cinemy v DVB-T se když ne mezi představiteli Novy, tak určitě mezi novináři, koketovalo už od jejího startu. Nevěříte? Přečtěte si zajímavý článek z ledna 2008.

Vedení Novy bylo jasné, že filmový a seriálový kanál není dobré provozovat pouze s převzatou tvorbou. Proto se rozhodlo, že od března zařadí do programu týdeníky Hollywoodský zpravodaj a Hvězdy červeného koberce. Objevily se tu také reprízy Noci filmových nadějí a nový pořad Hvězdný reportér.

První větší úspěch, co se sledovanosti týká, zaznamenala Nova Cinema koncem července a začátkem srpna. Přehoupla se přes půl procentní podíl na trhu.

S dalším obohacením programu přišla Nova Cinema v září. Tou zásadnější informací a jedním z milníků pro tento kanál bylo oznámení, že bude zařazen do terestrické digitální sítě a Nova tak pro něj využije možnost kompenzační licence, kterou získala za přistoupení k TPP. Spolu s touto informací přišla také po necelém roce inovace grafiky.

TV Nova Cinema logo 2008

Vedení Novy si požádalo o kompenzační licenci pro Novu Cinemu RRTV koncem října 2007. Určité výhrady k udělení však měl jeden z radních Petr Štěpánek, který požadoval bezvýhradný souhlas české komerční jedničky. Oznámeno bylo také, že se Nova Cinema objeví v multiplexu 2 Českých Radiokomunikacích a odstartuje zde pravděpodobně ještě do konce roku.

V prosinci oslavila Nova Cinema první narozeniny, při jejichž oslavě bylo oznámeno, že se kanál objeví v terestrické digitální síti 15. prosince. Server DigiZone.cz vám přinesl pěknou fotogalerii a v nedělní glose se zamyslel nad tím, co rok s tímto kanálem znamenal pro diváka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).