Hlavní navigace

Ceny Velkého bratra dostali BIS, Avast, Pražská energetika či poslanec Kaňkovský

4. 3. 2020

Sdílet

Sledování - Big Brother - soukromí - oko Autor: patrisyu / Depositphotos

Patnáctý ročník Big Brother Awards zná své vítěze. Soutěž, pořádaná sdružením Iuridicum Remedium, se snaží pravidelně poukazovat na instituce, firmy či jednotlivce, kteří nejvíce zasahují do soukromí lidí. Devítičlenná porota určuje vítěze v celkem čtyřech negativních kategoriích a v jedné pozitivní:

Cenu pro úředního slídila letos získala Bezpečnostní informační služba (BIS). Porotci ji „ocenili“ za za návrh zákona, který otevírá zpravodajským službám cestu k nekontrolovanému využívání technologií rozpoznávání obličeje. Návrh novely zákona o zpravodajských službách podle porotců umožňuje získávat digitální fotky z řady státních registrů a využívat je k identifikaci lidí pomocí softwaru na automatické rozpoznávání tváří.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha na cenu pro zpravodajskou službu reagoval „děkovnou řečí“ na Twitteru:

Firemním slídilem je podle porotců firma Avast, která přes svou společnost Jumpshot prodávala data o chování svých uživatelů. Ačkoli měla být údaje anonymizované, podle některých expertů je bylo možné je s pomocí dalších dat spojit s identitou konkrétních lidí. „Případ Avastu porota vyhodnotila poměrně jednoznačně jako jednu z největších afér roku 2019 i roku následujícího,“ komentoval cenu výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil. Kauza podle něj dobře ukazuje, jak důležité je věnovat dostatečnou pozornost anonymizaci dat. „Riziko zpětné identifikace je totiž velmi reálné i v případech, kde se to na první pohled nezdá. K identitě konkrétních osob se lze pak dostat i bez adresných údajů, i bez IP adres, třeba jen spárováním časů nákupů v konkrétních e-shopech,“ dodává Vobořil.

Cenu pro dlouhodobého slídila od poroty dostala firma Pražská energetika za to, že nejméně od roku 2012 nahrává své klienty při rozhovorech na přepážkách v zákaznických centrech. „Společnost ho odůvodňuje potřebou zpracovávat nahrávky v souvislosti s uzavíráním a plněním smluv. Nijak ale nevysvětluje, jak mohou být tyto nahrávky uchovávané jeden a půl roku vlastně pro tento účel využitelné,“ stojí v odůvodnění ocenění.

V kategorii Výrok Velkého bratra porota cenu udělila poslanci Vítu Kaňkovskému (ANO). Oceněný výrok zní: „Jsem připraven v Poslanecké sněmovně předložit pozměňovací návrh, který sankce dle GDPR vyloučí“. Souvisí s poslancovým návrhem, který vyloučil možnost dávat za porušení GDPR sankce orgánům veřejné moci. Podle Vobořila poslanec Kaňkovský v reakci na udělení ceny slíbil, že předloží novelu, která by situaci změnila.

Pozitivní Cenu Edwarda Snowdena porotci udělili koalici tří stran, která vládne na pražském magistrátu. Ocenili její jednoznačné odmítnutí zavádění technologií na rozpoznávání obličejů v policejních kamerách v hlavním městě. O testování softwaru na rozpoznávání obličejů požádala Policie ČR.

Další podrobnosti o soutěži najdete na webu Big Brother Awards

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).