Hlavní navigace

Česká televize má vysílací radě vysvětlit, proč v Newsroomu tvrdila, že Zeman lhal

13. 3. 2020

Sdílet

Newsroom ČT24 Autor: Česká televize

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání chce do jednoho měsíce od České televize vysvětlení k příspěvku v pořadu Newsroom ČT24. Stanice ho odvysílala 2. února 2020 a zabývala se v něm dalším děním v kauze údajného článku „Hitler je gentleman“. 

„V týdnu to bylo přesně pět let od chvíle, kdy prezident Česka lhal o jednom z nejlepších novinářů. Lhal, neomluvil se. Zato veřejný prostor – nejdřív přes mluvčího – zásoboval historkami o tom, jak nějaký článek, údajně vlevo dole, kdysi viděl a jak ho mluvčí hledá, hledá a hledá,“ řekl v pořadu moderátor Luboš Rosí.

A právě tato slova chce vysílací rada doložit a vysvětlit. Českou televizi vyzvala, aby jí sdělila, „z jakého zdroje vycházelo či o jaká fakta se opíralo v něm prezentované skutkové tvrzení moderátora k tématu příspěvku, že prezident Česka lhal“. 

V lednu 2015 Miloš Zeman řekl na konferenci o holocaustu, že Ferdinand Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, jehož autorem je ve skutečnosti Jan Stránský. Prezident později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Text se v žádných archivech nikdy nepodařilo nalézt a podle historiků ani neexistuje.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se od té doby snaží jméno svého příbuzného soudně očistit. Komplikované soudní spory trvají už řadu let a kvůli různým právním kličkám stále nedospěly k závěru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).