Hlavní navigace

Dopravní podnik v Praze testuje aplikaci, která upozorní na blížící se tramvaj

4. 2. 2021

Sdílet

Pozor tramvaj - mobilní aplikace Autor: pozortramvaj.cz

Mobilní aplikace „Pozor tramvaj!“ má nepozorné uživatele používající mobil upozornit na riziko střetu s tramvají. Pražský Dopravní podnik v testovacím provozu vybavil 97 souprav na linkách 9, 1 a 22 Bluetooth vysílači, jejichž signál má aplikace v mobilním telefonu zachytit a uživateli pak zobrazí zvukové a obrazové upozornění, že se tramvaj blíží.

"Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu, například píše nebo čte SMS zprávu, e-mail či post na sociálních sítích, poslouchá hudbu, telefonuje, nebo má spuštěnou navigaci a blíží se tramvaj vybavena vysílacím zařízením, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ majitele telefonu důrazně upozorní na blížící se nebezpečí střetu. A to jak zvukově – typickým varovným zvoněním, které známe z tramvají, tak i obrazově – blikáním výstrahy na displeji telefonu doplněné o vibraci přístroje. Při poslouchání hudby ztiší přehrávanou skladbu, v případě že uživatel aktuálně využívá jiné aplikace, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ přeruší práci s nimi a překryje je důrazným varování,“ popisuje Lukáš Rajsner, ředitel firmy Safe Public Transport, která aplikaci vyvinula.

Upozornění se má zobrazit jen v případě, že uživatel právě telefon používá (existuje ale i „dětský režim“, který vydává varování i když uživatel telefon právě aktivně nepoužívá). „Žádné upozornění uživatel nedostane ani v případě, že svůj telefon sice používá, je ale více než 120 metrů od blížící se tramvaje, např. kráčí po chodníku vedle tramvajové tratě,“ píše Dopravní podnik v tiskové zprávě.

Aplikace je k dispozici pro Android a iOS. Od uživatele vyžaduje povolení k používání informací o poloze a samozřejmě zapnutý Bluetooth.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).