Hlavní navigace

Google s francouzským OVH rozjede evropský cloud

11. 11. 2020

Sdílet

Google - logo - Dublin - Irsko Autor: Depositphotos

Americká společnost Google s francouzským podnikem OVH vytvoří společnou cloudovou nabídku pro zákazníky v Evropě. Jde mimo jiné o reakci na zvyšující se tlak evropských politiků a regulátorů na nakládání s daty a údaji na starém kontinentu.

Evropě mimo jiné vadí takzvaný americký cloudový zákon (U.S. Cloud Act), který za určitých podmínek umožňuje americkým orgánům přístup k datům zákazníků cloudových poskytovatelů, a to v případě, že tato data leží v datacentrech mimo USA.

Reakcí na to je spuštění projektu Gaia-X, který chce vytvořit “suverénní evropské cloudové prostředí”. T-Systems (Deutsche Telekom) a OVH zase chystají společný evropský cloud. Podepsána byla i deklarace, podle které by v Evropě měl vzniknout cloud, jenž během sedmi let spolkne deset miliard eur. Dokument signovalo i Česko.

V rámci spolupráce OVH a Google půjde o vytvoření hostovaného privátního cloudu, který bude provozovat OVH a na kterém poběží technologie Anthos od Googlu. To je sada různých nástrojů, pomocí nichž lze spravovat prostředí s více cloudy a podobně.

Google k tomu uvádí, že chápe obavy zákazníků, partnerů a regulátorů v Evropě ohledně nutnosti větší kontroly a autonomie v datech. Spojení s OVH má představovat reakci na popisované dění. Google také rozjíždí nové cloudové regiony, a to v Polsku, Itálii, Francii a Španělsku.

Více o evropském cloudovém dění na Lupě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).