Hlavní navigace

MojeID nově podporuje ověření totožnosti přes datovou schránku

17. 12. 2020

Sdílet

MojeID - CZ.NIC - FIDO2 - token Autor: CZ.NIC

Přihlašování skrze službu mojeID od CZ.NIC ke službám českého e-governmentu je zase o něco jednodušší. Ověření totožnosti je totiž nově možné řešit i skrze datové schránky.

“Dosud mohli uživatelé mojeID pro zpřístupnění služeb veřejné správy využít dvou možností ověření totožnosti, a to buď libovolný elektronický prostředek nebo, pokud žádný takový prostředek nevlastní, museli osobně navštívit kontaktní místo veřejné správy (Czech POINT),” informuje CZ.NIC.

“Protože tu již ale byla možnost založit si zdarma prostředek NIA-ID s využitím systému datových schránek, existovala pro držitele datových schránek fyzických osob už dříve možnost použít takovou datovou schránku pro založení mojeID. V tomto případě ale bylo nutné, v mezikroku, založit ještě jeden elektronický prostředek. Tento mezikrok není od tohoto dne nutný. Vlastníci datové schránky fyzické osoby mohou v průběhu ověření totožnosti použít tuto schránku na přímo. Technicky je ověření totožnosti řešeno stejně jako v případě ověření na kontaktním místě veřejné správy, a to zasláním výpisu z registru obyvatel, který do mojeID dorazí obvykle během několika minut,” píše dále sdružení.

MojeID získalo akreditaci od ministerstva vnitra letos v létě a možnost komunikovat se státem byla spuštěna o něco později. Detaily na Lupě více rozebral Jiří Peterka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2020 11:06

    Kamil Zmeškal

    Tohle je solidní odrb (nikoli ze strany MojeID). Na začátku roku vnitro posílalo dopisy, že končí přechodné období podle § 27 zákona 250/2017 a od července 2020 není možné použít datovou schránku jako prostředek elektronické identifikace tam, kde je třeba ověření totožnosti, protože datovka není kvalifikovaný systém elektronické identifikace podle § 2. Takže pomocí datovky se už nesmí přihlašovat za účelem ověření totožnosti. To dává smysl, datovka je "pošta", ne systém el. identifikace (naopak takový systém má datovka používat pro přihlašování).

    Přesto si vnitro samo našlo cestu, jak jejich vlastní zákony obejít a vydrbat s tím :-). Uživatelé se nepřihlašují do cílového systému (SeP), jen se přihlásí do datovky a zašlou výpis z ROB.

    Docela by mě zajímalo, jestli tento způsob ověření bude platit i pokud MojeID získá certifikaci na LoA "Vysoká". Dosud se datovka takto pouužívala pouze pro NIA ID, což je prostředek s LoA "Značná" (menší než "Vysoká").

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).