Hlavní navigace

Praha chce další omezení pro krátkodobé pronájmy

25. 9. 2020

Sdílet

Praha Autor: Jan Sedlák, Internet Info

Magistrát hlavního města Praha chce prosadit další změny legislativy kvůli Airbnb a krátkodobým pronájmům, podle nového návrhu by vlastníci bytů v SVJ mohli krátkodobý pronájem v domě zakázat.

Počítá s tím návrh novely občanského zákoníku, který byl ve středu prezentován na jednání Komise Rady hlavního města Prahy o poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Zakotvení možnosti regulace využívání bytů k poskytování krátkodobého ubytování ze strany společenství vlastníků jednotek nechala připravit radní Hana Marvanová (STAN). Cílem návrhu je občanskoprávní cestou bránit tomu, aby tento způsob využívání bytů nepřiměřeně obtěžoval ostatní vlastníky a nezatěžoval je zvýšenými náklady.

K první významné změně v oblasti krátkodobých pronájmů došlo letos na jaře. Tehdy se podařilo prosadit již delší dobu připravovanou změnu v zákoně 159/1999 Sb. (zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu) vedoucí k omezení podnikání právě v oboru krátkodobých pronájmů. Do parlamentu se také dostal návrh prosazující změny v živnostenském zákoně, který dává větší práva obcím. Návrh změny v občanském zákoníku je třetí ze souvisejících legislativních úprav.

„Z plánovaných čtyř legislativních změn se na jaře podařilo uskutečnit první změnu, a to prosadit, aby ze zákona měly online platformy, které zprostředkovávají krátkodobé ubytovací služby, povinnost poskytovat obcím podrobné informace týkající se bytů, v nichž je tato činnost provozována. Druhý krok, totiž změna živnostenského zákona, kterou by obcím byla poskytnuta možnost v případě potřeby regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb na jejich území, již čeká v parlamentu na projednání,“ prohlásila Marvanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).