Hlavní navigace

Umělá inteligence povede běžnou konverzaci s člověkem do pěti až deseti let, říká Tomáš Zajíček z PromethistAI

14. 4. 2021

Sdílet

Amazon Alexa Autor: Depositphotos

V Česku postupně vzniká globální platforma pro vývoj konverzačních robotů. Stojí za ní start-up PromethistAI, který vznikl na ČVUT. Zde ostatně vznikl i úspěšný bot Alquist, který už třikrát uspěl v mezinárodní soutěži Alexa Prize pořádané americkou společností Amazon. Rozhovor s Janem Pichlem, který tým Alquista vede, Lupa zveřejnila loni. Oba projekty spojuje i jméno Jana Šedivého, který na ČVUT působí.

Náš sesterský časopis Computerworld.cz nyní natočil podcast s Tomášem Zajíčkem, který je spoluzakladatelem start-upu PromethistAI. „Umělá inteligence povede běžnou konverzaci s člověkem do pěti až deseti let,“ říká v podcastu Zajíček. Robota by podle něj člověk pravděpodobně při konverzaci poznal, ale trvalo by mu to několik minut, podle náročnosti konverzace.

Rozhovor si Tomášem Zajíčkem si můžete pustit zde:

Velká část současných chatbotů je podle Zajíčka postavena na pevně daných rozhodovacích procesech, které vymýšlejí a stanovují lidé. Umělá inteligence proto zatím ještě nedovede rozhodovat, jak by celá konverzace měla vypadat a jak by se měla vést.

„To je svatý grál konverzačních aplikací, který hledají všechny týmy. Ale zatím to není dohledná realita, pohybujeme se v řádu desetiletí,“ upozorňuje Zajíček. Kromě hledání svatého grálu se český PromethistAI zabývá technikou budování generativních modelů, tedy schopností sestavit systém, který je určitým způsobem předtrénován a je schopen sám na určitý vstup vytvořit odpovídající výstup.

V podcastu popisuje i konkrétní situace, ve kterých mohou být chatboti lidem nápomocni. Zmiňuje třeba komunikaci s lidmi trpícím Alzheimerem nebo lidmi s psychickými problém. Zajíček ale věří, že by se komunikační roboti uplatnili i v jiných oborech, start-up proto hodlá se svou platformou pro vývoj konverzačních robotů expandovat do celého světa a nabízet ji jako komerční produkt dalším týmům věnujícím se umělé inteligenci a konverzačním aplikacím. Firma před měsícem spustila službu Flowstorm, pomocí které je možné si navrhovat vlastni digitální persony, se nimiž se dá komunikovat hlasem.

Podcast si můžete poslechnout na všech obvyklých službách jako Apple Podcasts, Spotify nebo Google Podcasts.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).