Hlavní navigace

Vysílací rada nabádá televize a rádia, ať jsou ve zprávách o Covidu přesnější

Sdílet

Filip Rožánek 25. 11. 2020

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátila prostřednictvím veřejné výzvy na všechny provozovatele rozhlasových a televizních stanic, aby věnovali větší pozornost korektnosti a přesnosti při informování veřejnosti o průběhu aktuální epidemie a o opatřeních proti ní. 

„Nedůsledná péče o terminologickou a věcnou správnost v takto citlivém tématu vede k informačnímu chaosu a přispívá tak ke zvyšování paniky a úzkosti s dopady na kvalitu života na straně jedné, na straně druhé vede u části veřejnosti k pocitu, že žádná data vlastně nemají relevanci, a není tedy nutné dodržovat základní hygienická pravidla,“ tvrdí RRTV.

Ve zpravodajských a publicistických pořadech se podle vysílací rady každý den vyskytuje celá řada nepřesností. „Nejde o malicherné trvání na detailech, ale o apel na odpovědnost při informování o mimořádně citlivé oblasti. Větší pozornost médií korektnímu informování o epidemii pomůže lepšímu povědomí veřejnosti o průběhu a dopadech epidemie a umožní tak lidem přijímat správná a přiměřená rozhodnutí a chovat se odpovědně,“ naléhá státní úřad.

„Nový koronavirus, stejně jako ostatní dosud běžné koronaviry, další viry a také bakterie mohou být součástí přirozeného prostředí člověka a nemoc mohou způsobit až za specifických okolností. Naproti tomu covid-19 je choroba, která může mít mírný průběh, ale také průběh velmi těžký a může být i komplikací vážně ohrožující život,“ podotýká prohlášení vysílací rady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.