Hlavní navigace

NIX zveřejnil statistiky o velikosti svých členů

Marek Antoš

Peeringové centrum NIX.CZ na svých stránkách nedávno otevřelo sekci se statistikami o provozu, který jím prochází. Mohlo by se zdát, že se jedná jen o suchá čísla, ale ve skutečnosti se z nich dá o jednotlivých poskytovatelích vyčíst leccos zajímavého: kdo se orientuje na dial-up, kdo má převážně firemní klientelu, kdo má intenzivně "sosající" uživatele, kdo má ve své síti hodně hostovaného obsahu...

Doba čtení: 5 minut

Na novém webu NIXu se vedle řady jiných užitečných informací postupně objevují také statistiky o jeho provozu. Slovenské peeringové centrum SIX má na svých stránkách podobné informace už poměrně dlouho a v poměrně podrobné podobě. NIX dosud po celou dobu své existence statistiky tajil – částečně kvůli odporu některých členů, z nemalé míry však nepochybně také kvůli nedostatku pracovní síly, která by podobnou sekci mohla připravit. Letos na jaře si NIX – po vzoru CZ.NICu – pořídil výkonného ředitele, kterým se stal Tomáš Maršálek (dříve GTS). Vedle řady jiných věcí tak konečně došla řada i na statistiky.

Hned na úvod je třeba říci, že jde sice o výrazné zlepšení, zároveň se však jedná jen o malý krůček kupředu. Rozsah statistik se totiž ani zdaleka neblíží tomu, co je možné vidět u slovenských kolegů. Základem je sumární graf provozu v NIXu za uplynulých 32 hodin. Chybí však podrobnější rozpis, přehled delších období apod., které jsou jinak u mrtg standardem. Tento graf je přitom zcela neutrální vůči jednotlivým členům, takže se – alespoň pohledem vnějšího pozorovatele – zdá, že by zveřejnění podrobnějších informací mohlo být „politicky neškodné“.

647

Pro zajímavost přikládám přímo do článku zmenšenou verzi grafu, kterou jsem stáhl včera ve večerních hodinách (tedy v úterý ve 22:00). Jeho průběh patrně nikoho nepřekvapí: hlavní část internetové aktivity začíná zhruba v devět hodin ráno a trvá do půl čtvrté odpoledne. V rámci tohoto období nelze pozorovat příliš výrazné výkyvy, ani v době oběda nedochází k žádnému podstatnému poklesu. K útlumu dochází po čtvrté hodině, kdy zřejmě lidé postupně odcházejí z práce. Lokální minimum lze najít před šestou hodinou, po níž se naopak začnou postupně připojovat uživatelé z domova, kterým začne výrazně výhodnější tarifní pásmo. Určitou perličkou je to, že k mírnému nárustu dochází i úderem sedmé hodiny, kdy původně nejlevnější pásmo začínalo. Jistě by bylo možné najít i jiná vysvětlení, podle mého názoru se však jednoznačně jedná o určitou setrvačnost uživatelů; někteří ani nevědí, že k posunu na šestou hodinu došlo. Druhá špička trvá až do 22:00 a provoz se tou dobou pohybuje zhruba na dvou třetinách oproti denní špičce. Následuje útlum a mezi třetí a šestou hodinou ranní si na Internetu doopravdy „cvrlikají“ jen routery, servery a pár nočních ptáků.

648

Průběh všedního dne se od víkendu liší dost zásadním způsobem, což potvrzuje i porovnání s nedělním grafem (viz výše). Víkendový den se oproti tomu pracovnímu vyznačuje podstatně pozvolnějším nástupem: denní špička začíná až v poledne a naopak trvá až do večera. V neděli je navíc určitou specialitou hlavní špička mezi 20:30 a 22:00 – projevuje se tu patrně efekt hezkého počasí, kdy lidé odjíždějí na chaty a k Internetu se pak připojí až po návratu v neděli večer. Pokud jde o celkovou úroveň provozu, během dne se jedná zhruba o 300 Mb/s, což představuje o něco méně než polovinu provozu ve všední den.

Na stránkách NIXu je však možné najít i další část statistik, která je ještě výrazně zajímavější. Jedná se totiž o vytížení připojek jednotlivých členů. Určitou vadou na kráse je skutečnost, že s tímto zveřejněním musí každá firma vyslovit individuální souhlas, což zatím učinilo pouhých sedm statečných z celkového počtu zhruba 32 členů NIXu. Přesto jde o hezký základ a alespoň o těchto subjektech se tedy ze statistik dá něco vyčíst.

Obecně se dá říci, že existují – samozřejmě jen optikou těchto statistik – tři skupiny poskytovatelů. První z nich se zaměřují především na dial-upové zákazníky – jedná se tedy o poskytovatele Internetu zadarmo, a mají převážně domácí uživatele. Typickým představitelem této skupiny je Czech On Line (alias Volný). Jak je vidět z jeho grafu, směr do sítě (modrá linka) převažuje nad tím, co z jeho sítě stahují ostatní (jinými slovy, „sosající“ uživatelé převažují nad vlastním obsahem). Z grafu je patrný velmi strmý nárůst po 18. hodině, kdy provoz roste téměř na dvojnásobek stavu během dne. Je tedy zjevné, že se podstatná část jeho uživatelů připojuje z domova v levném pásmu.

Druhou skupinou jsou poskytovatelé, kteří se zaměřují primárně na pevné či bezdrátové připojení a jejich zákaznickou obec tedy pochopitelně tvoří především firmy. Typickým zástupcem této kategorie je InWay, která má velmi vyrovnané oba směry provozu. Tento druh poskytovatelů má špičku jednoznačně během dne, zatímco s postupující dobou provoz klesá. Ani byť jen nepatrný nárůst přitom není vidět ani po 18. hodině – dial-upem se k těmto poskytovatelům prakticky nikdo nepřipojuje. Specifickou společností je v tom směru UPC (v grafu uvedena jako Dattelkabel), která poskytuje připojení prostřednictvím kabelové televize. Z velké míry se tedy jedná o domácnosti, jejich chování je však diametrálně odlišné od chování uživatelů dial-upu – stahují data bez velkých výkyvů prakticky dnem i nocí. Zajímavá jsou v tomto ohledu i celková čísla: přestože má UPC řádově stokrát méně uživatelů než Czech On Line, provozu vygenerují skoro stejně. Je tedy vidět, že jejich aktivita je značně nadprůměrná – a zbývá si jen domýšlet, kolik procent stažených dat připadá na šíření nelegálního softwaru apod.

NMI18_Krausova

Poslední skupinou poskytovatelů jsou firmy, jež se výrazně orientují na hosting. Do této kategorie nepochybně spadá Casablanca, která sice nabízí i klasické připojení (zejména bezdrátem), hosting však přeci jen dominuje. Na grafech se to projevuje jasnou převahou odchozího provozu, který je 2–3krát vyšší než v opačném směru. Podobnou situaci je možné vidět u TransgasNetu – v tomto případě se zjevně jedná o vliv Seznamu a Atlasu, které jsou u tohoto poskytovatele umístěny.

To jsou tedy základní informace, které je možné vyčíst ze zveřejněných statistik. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně čerstvou novinku, budeme je sledovat i nadále; pokud by se objevilo nějaké významnější rozšíření (ať už v rozsahu informací či v počtu společností, které se za své grafy nestydí), ještě se k nim určitě vrátíme.

Anketa

Považujete nové statistiky na NIXu za přínosné?

Našli jste v článku chybu?