Hlavní navigace

NIX zveřejnil statistiky o velikosti svých členů

19. 6. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Peeringové centrum NIX.CZ na svých stránkách nedávno otevřelo sekci se statistikami o provozu, který jím prochází. Mohlo by se zdát, že se jedná jen o suchá čísla, ale ve skutečnosti se z nich dá o jednotlivých poskytovatelích vyčíst leccos zajímavého: kdo se orientuje na dial-up, kdo má převážně firemní klientelu, kdo má intenzivně "sosající" uživatele, kdo má ve své síti hodně hostovaného obsahu...

Na novém webu NIXu se vedle řady jiných užitečných informací postupně objevují také statistiky o jeho provozu. Slovenské peeringové centrum SIX má na svých stránkách podobné informace už poměrně dlouho a v poměrně podrobné podobě. NIX dosud po celou dobu své existence statistiky tajil – částečně kvůli odporu některých členů, z nemalé míry však nepochybně také kvůli nedostatku pracovní síly, která by podobnou sekci mohla připravit. Letos na jaře si NIX – po vzoru CZ.NICu – pořídil výkonného ředitele, kterým se stal Tomáš Maršálek (dříve GTS). Vedle řady jiných věcí tak konečně došla řada i na statistiky.

Hned na úvod je třeba říci, že jde sice o výrazné zlepšení, zároveň se však jedná jen o malý krůček kupředu. Rozsah statistik se totiž ani zdaleka neblíží tomu, co je možné vidět u slovenských kolegů. Základem je sumární graf provozu v NIXu za uplynulých 32 hodin. Chybí však podrobnější rozpis, přehled delších období apod., které jsou jinak u mrtg standardem. Tento graf je přitom zcela neutrální vůči jednotlivým členům, takže se – alespoň pohledem vnějšího pozorovatele – zdá, že by zveřejnění podrobnějších informací mohlo být „politicky neškodné“.

647

Pro zajímavost přikládám přímo do článku zmenšenou verzi grafu, kterou jsem stáhl včera ve večerních hodinách (tedy v úterý ve 22:00). Jeho průběh patrně nikoho nepřekvapí: hlavní část internetové aktivity začíná zhruba v devět hodin ráno a trvá do půl čtvrté odpoledne. V rámci tohoto období nelze pozorovat příliš výrazné výkyvy, ani v době oběda nedochází k žádnému podstatnému poklesu. K útlumu dochází po čtvrté hodině, kdy zřejmě lidé postupně odcházejí z práce. Lokální minimum lze najít před šestou hodinou, po níž se naopak začnou postupně připojovat uživatelé z domova, kterým začne výrazně výhodnější tarifní pásmo. Určitou perličkou je to, že k mírnému nárustu dochází i úderem sedmé hodiny, kdy původně nejlevnější pásmo začínalo. Jistě by bylo možné najít i jiná vysvětlení, podle mého názoru se však jednoznačně jedná o určitou setrvačnost uživatelů; někteří ani nevědí, že k posunu na šestou hodinu došlo. Druhá špička trvá až do 22:00 a provoz se tou dobou pohybuje zhruba na dvou třetinách oproti denní špičce. Následuje útlum a mezi třetí a šestou hodinou ranní si na Internetu doopravdy „cvrlikají“ jen routery, servery a pár nočních ptáků.

648

Průběh všedního dne se od víkendu liší dost zásadním způsobem, což potvrzuje i porovnání s nedělním grafem (viz výše). Víkendový den se oproti tomu pracovnímu vyznačuje podstatně pozvolnějším nástupem: denní špička začíná až v poledne a naopak trvá až do večera. V neděli je navíc určitou specialitou hlavní špička mezi 20:30 a 22:00 – projevuje se tu patrně efekt hezkého počasí, kdy lidé odjíždějí na chaty a k Internetu se pak připojí až po návratu v neděli večer. Pokud jde o celkovou úroveň provozu, během dne se jedná zhruba o 300 Mb/s, což představuje o něco méně než polovinu provozu ve všední den.

Na stránkách NIXu je však možné najít i další část statistik, která je ještě výrazně zajímavější. Jedná se totiž o vytížení připojek jednotlivých členů. Určitou vadou na kráse je skutečnost, že s tímto zveřejněním musí každá firma vyslovit individuální souhlas, což zatím učinilo pouhých sedm statečných z celkového počtu zhruba 32 členů NIXu. Přesto jde o hezký základ a alespoň o těchto subjektech se tedy ze statistik dá něco vyčíst.

Obecně se dá říci, že existují – samozřejmě jen optikou těchto statistik – tři skupiny poskytovatelů. První z nich se zaměřují především na dial-upové zákazníky – jedná se tedy o poskytovatele Internetu zadarmo, a mají převážně domácí uživatele. Typickým představitelem této skupiny je Czech On Line (alias Volný). Jak je vidět z jeho grafu, směr do sítě (modrá linka) převažuje nad tím, co z jeho sítě stahují ostatní (jinými slovy, „sosající“ uživatelé převažují nad vlastním obsahem). Z grafu je patrný velmi strmý nárůst po 18. hodině, kdy provoz roste téměř na dvojnásobek stavu během dne. Je tedy zjevné, že se podstatná část jeho uživatelů připojuje z domova v levném pásmu.

Druhou skupinou jsou poskytovatelé, kteří se zaměřují primárně na pevné či bezdrátové připojení a jejich zákaznickou obec tedy pochopitelně tvoří především firmy. Typickým zástupcem této kategorie je InWay, která má velmi vyrovnané oba směry provozu. Tento druh poskytovatelů má špičku jednoznačně během dne, zatímco s postupující dobou provoz klesá. Ani byť jen nepatrný nárůst přitom není vidět ani po 18. hodině – dial-upem se k těmto poskytovatelům prakticky nikdo nepřipojuje. Specifickou společností je v tom směru UPC (v grafu uvedena jako Dattelkabel), která poskytuje připojení prostřednictvím kabelové televize. Z velké míry se tedy jedná o domácnosti, jejich chování je však diametrálně odlišné od chování uživatelů dial-upu – stahují data bez velkých výkyvů prakticky dnem i nocí. Zajímavá jsou v tomto ohledu i celková čísla: přestože má UPC řádově stokrát méně uživatelů než Czech On Line, provozu vygenerují skoro stejně. Je tedy vidět, že jejich aktivita je značně nadprůměrná – a zbývá si jen domýšlet, kolik procent stažených dat připadá na šíření nelegálního softwaru apod.

KL22_nominace

Poslední skupinou poskytovatelů jsou firmy, jež se výrazně orientují na hosting. Do této kategorie nepochybně spadá Casablanca, která sice nabízí i klasické připojení (zejména bezdrátem), hosting však přeci jen dominuje. Na grafech se to projevuje jasnou převahou odchozího provozu, který je 2–3krát vyšší než v opačném směru. Podobnou situaci je možné vidět u TransgasNetu – v tomto případě se zjevně jedná o vliv Seznamu a Atlasu, které jsou u tohoto poskytovatele umístěny.

To jsou tedy základní informace, které je možné vyčíst ze zveřejněných statistik. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně čerstvou novinku, budeme je sledovat i nadále; pokud by se objevilo nějaké významnější rozšíření (ať už v rozsahu informací či v počtu společností, které se za své grafy nestydí), ještě se k nim určitě vrátíme.

Považujete nové statistiky na NIXu za přínosné?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.