Hlavní navigace

Jak je na tom vlastně Amazon ekonomicky?

Před nedávnem jsme se zabývali knižními velkoobchody a zkušenostmi s nimi. Jednou z otázek, která se v této souvislosti objevila, byl ekonomický výsledek Amazonu. Na tu dnes odpovídá Jiří Donát, manažer Deloitte&Touche.

Jiří Donát

5. 8. 1999 9:05

Šťoura: Telenor Internet je nedostupný

Telenor Internet by měl mít od 1. srpna nové linky připojené na NextBone. Zatím má ovšem jenom problémy s routováním do (a pravděpodobně i ze) své sítě. Že by v tom byla souvislost?

Petr Tesařík

4. 8. 1999 7:44
| 2

Celá pravda o GTS

Po uveřejnění článku, v kterém jsme kromě technických selhání poukázali i na některé možné ekonomické souvislosti, jsme byli podezříváni ze zaujatosti a zkreslování faktů. Protože některé formulace skutečně mohly vést k omylu, vracíme se opět k tomuto tématu.

Petr Tesařík

3. 8. 1999 11:02
| 1

Mohou se české Internetové obchody vyrovnat Americe?

"Nedá mě to, abych nezareagoval na článek Petra Součka 'Kam pro knihy'; nechtěl bych jej brát jako polemiku s autorem, ale - snad zajímavější - úvahou o elektronických obchodech u nás a venku obecně," píše na úvod svého článku známý publicista Jiří Hlavenka a duchovní otec knihkupectví Vltava.

Jiří Hlavenka

2. 8. 1999 8:34

Stanovisko GTS ke včerejšímu článku

Včerejší Šťoura byl věnován společnosti GTS, která měla minulý týden podle několika nezávislých zdrojů (a také podle zveřejněných zkušeností Mobil serveru) problémy s funkčností dial-upu. Na článek Petra Tesaříka zareagoval za GTS Ing. Tomáš Maršálek.

Redakce

30. 7. 1999 9:04
| 1

Kam pro knihy?

Na Internetu (dokonce i na tom českém!) existuje několik virtuálních knižních obchodů. Jak fungují, když si z nich člověk chce něco opravdu objednat, se na vlastní kůži přesvědčil Petr Souček. A ty české kupodivu nedopadají nijak skvěle.

Petr Souček

29. 7. 1999 8:39

Šťoura: GTS mělo problémy s TACACS serverem

GTS má poslední dobou problémy s autentikací svých dial-up zákazníků. Důvodem je velmi pravděpodobně přístup k jejich TACACS serveru. To se občas stane, ovšem technická podpora prý bývá poněkud laxní...

Petr Tesařík

28. 7. 1999 23:27

Telefonování po Internetu znovu povoleno

Po Českém telekomunikačním úřadu i ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám dospěl k závěru, že volání do zahraničí via Paegas Internet Call nenarušuje zákonem zajištěný monopol SPT Telecomu. RadioMobil proto hodlá službu ihned obnovit, podobný projekt chystá i Eurotel. Je to důvod k radosti?

Petr Tesařík

28. 7. 1999 9:48
| 1

GTS - gigant na postupu

Aktivity nadnárodní společnosti Global TeleSystems, Inc. (GTS) jsou již dnes velice široké a pokračuje v expanzi. Ani česká GTS CzechNet nezůstává pozadu a po skoupení dvou konkurenčních českých ISP se chystá do boje o velmi perspektivní oblast mobilních telefonů.

Petr Tesařík

27. 7. 1999 20:52

Mr. Lin(x): Kdo šetří, má půlku

Od včerejšího dne přichází systém výměnné reklamy Mr.Lin(x) s dalšími novinkami. Zásadní změny se týkají spoření impresí a možnosti jejich následného uplatnění - nově se tu uplatňuje poměr 1:2. Vinou chyby programátora to navíc chvíli vypadalo, že v tomto poměru budou převedeny i v minulosti naspořené kredity.

Marek Antoš

23. 7. 1999 9:32

Přenosné kanceláře GSM

Již dnes je jasné, že prostředky pro celulární datové komunikace se ubírají dvěma rozdílnými cestami -- cestou samostatného mobilního telefonního přístroje, který lze připojit k libovolnému výpočetnímu zařízení prostřednictvím sériového nebo infračerveného rozhraní, anebo cestou integrace výpočetního zařízení a mobilního telefonu.

František Horejc

22. 7. 1999 9:07

Deset podpisů pod GEMMA.IXem, jeden jim všem káže

Nedávno ohlášená aktivita nového peeringového centra GEMMA.IX poskočila o notný kus na své cestě k realizaci. Významným počinem se stalo získání povinného minima, tedy 10 podpisů, vyjadřujících souhlas s jeho koncepcí. Kteří poskytovatelé podepsali a co to znamená?

Marek Antoš

21. 7. 1999 9:58
| 4

Síť TEN-155 CZ zahájila provoz IP verze 6

Naše akademická síť TEN-155 CZ zahájila včera provoz IPv6. Ačkoli se o tomto protokolu mluví už dlouho a jeho potřebnost je neustále zdůrazňována, tak se jeho praktické realizace značně protáhla.

Karel Chvalovský

16. 7. 1999 9:50

Stále kolem světa?! II.

Nedávno jsem psal o spojení mezi CESNETem a Telecomem. Protože spojení se znovu změnilo přináším další článek na toto téma.

Karel Chvalovský

16. 7. 1999 8:54

Víte co.je.to/lupa?

Tak například takovouhle adresu můžete získat na REDIRECT.XNET.CZ. Jak název napovídá jde o službu, která nabízí přesměrování na Vaši stránku.

Karel Chvalovský

15. 7. 1999 12:37
| 3

Faxmodem integrovaný v mobilním telefonu

Máte mobilní telefon a chcete přenášet data a faxy? Možná by Vás zajímálo jak propojit Váš mobilní telefon s počítačem. Právě o tom bude další článek Františka Horejce.

František Horejc

15. 7. 1999 8:39
| 2

Global roaming

Slovo roaming jsme se většinou naučili spojovat s mobilními telefony, ale už nějakou dobu ho potkáváme i na internetu... Naposledy u Video On Line.

Karel Chvalovský

14. 7. 1999 12:22
| 1

Šťoura: Nová linka Contactelu

Nově vzniklý Contactel má novou linku. Ke stávající lince k Ebone se připojila nová linka na Tele Danmark, tedy jednoho ze zakladatelů společnosti. Jde o výrazné posílení zahraniční konektivity.

Karel Chvalovský

14. 7. 1999 12:17

Je sieť Slovenských Telekomunikácií prepojená s SPT Telecom?

Slovenské Telekomunikácie (ST) začali poskytovať svoje internetové služby o čosi neskôr ako ostatní slovenskí ISP. Dnes už disponujú sieťou s celkovou zahraničnou priepustnosťou až 8.5Mbit, čo ich v súčasnosti radí na Slovensku medzi poskytovateľov s najväčšou konektivitou do zahraničia...

Rastislav Škultéty

13. 7. 1999 23:28

GEMMA IX.CZ má první podpisy

Když zde Marek naposledy psal o GEMMA IX.CZ snažil se vyhnout spekulováni o tom, zda tento projekt uspěje. Dnes je již jasné, že poptávka je.

Karel Chvalovský

13. 7. 1999 9:30
| 4

Stále kolem světa?!

Je to už nějaký pátek, co bylo normální, že spojení mezi českými providery šlo přes půl světa. Doba ale pokročila a mnoho se změnilo, ale stále existují výjimky...

Karel Chvalovský

12. 7. 1999 14:12
| 6

Šťoura: Zálohování zahraničních linek přes NIX

Na začátku týdne jsme byli svědky vzájemného zálohování zahraničních linek mezi poskytovateli Inway a Czech Net. To pochopitelně není nic až tak zvláštního, někomu se ovšem nezdá korektní způsob, jakým je realizováno. Jak je to doopravdy?

Petr Tesařík

9. 7. 1999 10:27
| 3

Šťoura: EUnet poskytuje IP konektivitu

O tom, že se EUnet chystal vstoupit na pole poskytování zahraniční IP konektivity ostatním ISP, se mluvilo již před delší dobou. Nyní se zdá, že má v této oblasti i prvního skutečného zákazníka. Je jím nedávno vzniklá síť GINet. Tož, ťukněme si tím ginem na zdraví!

Petr Tesařík

8. 7. 1999 10:21

Hacknuté DNS?

Před pár dny proběhla na comp.protocols.dns.bind zpráva o tom, že v některých DNS cache jsou nesprávné údaje. Záhy nato se objevila i domněnka, že byly hacknuty servery fy Network Solutions, která provozuje některé kořenové nameservery. Všechno ale může být i jinak...

Petr Tesařík

7. 7. 1999 8:35

K čemu je dobré odposlouchávání Internetu?

Tento týden jsem psal o připravovaném právním rámci odposlouchávání Internetu ve Velké Británii a komentoval v té souvislosti také situaci u nás. Poněkud jsem se rozohnil a ve svatém nadšení proti kriminálním živlům opomněl některé aspekty, které mi naštěstí připomněli střízlivější čtenáři.

Marek Antoš

1. 7. 1999 9:23

Na Internet po GSM s PCMCIA kartami

Způsobů, jak vyřešit datovou komunikaci v sítích GSM, je hned několik. Každá z těchto verzí má svá pro a proti, a nedá se říci, že by dnes některé u níže uvedených řešení dominovalo. Ve své volné sérii článků dnes pokračuje František Horejc.

František Horejc

30. 6. 1999 6:34

Odposlouchávání Internetu? Proč ne.

Orwellovo heslo "Velký Bratr tě sleduje" spěje mílovými kroky ke svému naplnění. Poslední zpráva přišla z Velké Británie, kde chystají odposlech Internetu podobný tomu, který před nedávnem v Rusku navrhla nástupkyně KGB. Právní předpoklady pro odposlech Internetu jsou přitom již dávno i u nás, takže přehnaná bezstarostnost není na místě.

Marek Antoš

29. 6. 1999 9:49

INEC se brání, omlouvá a vysvětluje

V pátek jsme na Lupě informovali o tom, že společnost INEC sáhla po poněkud příliš agresivním marketingovém nástroji a rozeslala spam. K původně zveřejněnému vysvětlení dotyčného pracovníka přidáváme ještě oficiální stanovisko INECu, který se všem postiženým omlouvá. Šlo totiž o svévolnou akci jejich zaměstnance.

Marek Antoš

28. 6. 1999 10:17

Šťoura: Když se z poskytovatele připojení stane spammer...

Spam je jedním z těch ošklivějších věcí, které Internet přináší. Poslat mail "nic nestojí", i když ho rozešlete na sto tisíc adres - a tak to některé firmy s chutí činí a říkají tomu agresivní marketing. Nebývá však zvykem, aby se tak chovali i poskytovatelé připojení: INEC se však toho minulý týden dopustil.

Marek Antoš

25. 6. 1999 10:04

Data v sítích GSM

Datové a faxové přenosy v sítích GSM se v České republice zatím přílišného rozšíření nedočkaly. Ukazuje se však, že jde zřejmě o dočasný stav. Možnosti a použití této technologie, zvláště ve spojení s Internetem, vám představí náš nový spolupracovník, František Horejc.

František Horejc

24. 6. 1999 8:45

Je libo doménu zdarma?

Mít vlastní doménu - toť sen každého tvůrce webovských stránek. Se stále se blížícím zavedením pravidelných poplatků se ovšem bude muset rozloučit s doménou spousta méně navštěvovaných projektů, které doménu ze svého provozu nezaplatí. S využitím malé "finty" můžete získat poměrně atraktivní adresu snadno a zdarma.

Jindřich Šaršon

23. 6. 1999 10:20