Hlavní navigace

Asys IJD obírá své zákazníky o domény

24. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Středočeské město Chotěboř muselo po čtyřech letech opustit doménu, kterou si nechalo v červnu 1998 zaregistrovat. Důvody jsou poněkud nevšední, město se totiž v otázce, kdo by měl být admin-c domény, názorově rozešlo s kolínskou společností Asys, která doménu v zakázce pro Chotěboř registrovala.

Celá spletitá historie případu je zveřejněna v Chotěbořském Courierovi, a i tam zabírá téma dva díly a problému se 21. ledna věnovala i regionální příloha MF Dnes, proto se tu budeme zabývat pouze tím, co ve článcích ještě nezaznělo.

Jde tu o poněkud jiný případ, než je tomu u společností, které hromadně registrují zajímavé domény. Chotěboř si nechala velmi složitě registrovat doménu u kolínské společnosti Asys IJD prostřednictvím chotěbořské společnosti INCO. Protože tehdy Milanu Pláčkovi zdálo složité zjistit IČO a DIČ města, aby mohl doménu registrovat na nový nic-handle, zaregistroval doménu na nic-handle MM1637-RIPE, který patří jeho firemnímu kolegovi Martinovi Madlíkovi. Výmluva s IČO a DIČ v červnu 1998 patrně neobstojí, protože doména uzel.cz, kterou jsem nechal registrovat v lednu 1998, mi byla bez problémů registrována jako soukromé osobě, a to včetně zřízení nic-handle MK1725-RIPE u RIPE.

V roce 1999 CZ.NIC uvádí v život vlastní registr domén a původní záznamy RIPE do něj konvertuje. Admin-c měli záznamy uvést do pořádku. V doméně chotebor.cz se tak ale nestalo, a tak zůstala ve vlastnictví subjektu MM1637-RIPE_XX, který náleží právnické osobě Asys IJD, a Martin Madlík převedl všechna oprávnění na jiné osoby. Pokud tedy platila nějaká gentlemanská dohoda mezi zúčastněnými osobami, dnes tyto již nemají možnost provádět u domény změny. Ihned po změně osob v subjektu spravujícím doménu chotebor.cz nastávají potíže. Město využívá doménu, k níž nedrží registraci.

Předně musím říci, že mě překvapuje postup Milana Pláčka. Nikdo rozumný přeci neregistruje doménu na cizí jméno. Také Martin Madlík udělal neobvyklou věc, když domény v roce 1999 nepřeregis­troval na nově vytvořený subjekt; předáním vlastního subjektu (správcem domény byl de facto on) právnické osobě pak učinil druhou nepochopitelnou věc. Firma takto (patrně bezúplatně) získala majetkové právo k mnoha dalším doménám (cityrealex.cz, devil.cz, hzs-ko.cz, kopos.cz, tynec-nad-labem.cz, vav.cz, velkyosek.cz, vodos.cz, zpa-pecky.cz, pecky.cz, a dokonce i Madlíkovu doménu atd.). Vzhledem k tomu, že doménové záznamy jsou patrně „chybně“ zanesené u více domén, nežli jen u té chotěbořské, a jelikož chyba vznikla na straně Asys IJD, měla by se firma postarat o převedení na správné subjekty. Převod domény u CZ.NIC je bez poplatku. Otázkou ale je, jestli jsou představitelé firmy k takovému kroku ochotni.

Otázkou je, co vlastně Chotěboř objednávala a u koho. Pokud objednávala registraci domény na sebe, mělo by být snadné u arbitráže či soudu prokázat, že zaměstnanci Asys IJD se registrací na vlastní jméno, potažmo firmu, dopustili chyby. Asys IJD si ovšem dobře uvědomuje, že doménové spory v České republice dopadají jinak, než by se dalo selským rozumem předpokládat a že soudy si s nimi nevědí rady. Kromě toho arbitrážní řízení i soud jsou drahé a jednání o doméně trvají dlouho. Firma se tedy pokouší o dohodu a je ochotna doménu převést za relativně nízkou částku (jiné domény měst byly prodány za desetitisíce, ovšem v tomhle případě bych jakýkoli finanční požadavek osobně považoval za dobrým mravům odporující).

KL22 hlasovani

Radnice problém vyřešila po svém. Své občany a turisty informuje na nově registrované doméně chotebor.com a za nedlouhý čas jim bude moci nabídnout i státem garantovanou doménu v SLD gov.cz. Firmě s největší pravděpodobností původní doména zůstane, protože okamžik na gesto už propásla. Případ bychom mohli odložit jako nevyřešený – kde není žalobce, není soudce. Už se nám ale na obzoru rýsuje deset takových. Ví paní Anna Kralikova, že firma disponuje „jejími“ doménami cityrealex.cz a city-realex.cz? Ví Martin Husek, kdo je správcem jeho domény devil.cz? Co se stane, až se o „svou“ doménu začne zajímat představenstvo firmy ZPA Pečky, Kopos nebo Vodos? A jak se ze všeho poučila města Velý Osek a Týnec nad Labem?

Když nepomohlo zveřejnění problému v MF Dnes, nečekám, že by tento článek cokoli změnil. V každém případě je možné odnést si z něj dvě poučení: To první radí být obezřený při objednávkách registrací domén – pokud vyberete firmu špatně… Druhé poučení je smutné: Tomáš Vyčítal má možnost napravit chybu svých kolegů a neudělal to. Majitel firmy Jan Dufek nechá Asys IJD vláčet novinami a nepřiměje ho to k rozumnému činu. Co ještě od takové firmy můžete očekávat?

Komu podle vás náleží doména chotebor.cz?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.