Hlavní navigace

Blíží se volba radních Českého rozhlasu, dočasný ředitel se pochválil za úspěchy

1. 12. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
1. 12. 2010

Den po generálním řediteli České televize Jiřím Janečkovi uspořádal tiskovou konferenci o svých úspěších i prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Shrnul na ní svoje více než půlroční působení v čele veřejnoprávního rozhlasu a nebývale tvrdě zkritizoval bývalé vedení ČRo, zejména generálního ředitele Václava Kasíka, který rozhlas vedl od roku 2000 a loni v létě jej Rada ČRo odvolala kvůli problémům s rekonstrukcí historické budovy rozhlasu a vzájemným rozporům s radními.

K TÉMATU: Poslanci vyřazovali kandidáty do Rady ČT a ČRo, neprošel Bobek ani Hůlová

Duhan opakovaně vyzdvihnul dobrý výsledek hospodaření rozhlasu za druhé a třetí čtvrtletí letošního roku, kdy jej vedl a kdy rozhlas vydělal o 87,5 milionu korun více, než původně předpokládal. Připomněl též imageovou kampaň Jdu svou cestou, kterou ČRo spustil v listopadu a dohodu se stavebními firmami na tom, „že se dohodnou“ na dokončení neúměrně prodlužované a prodražované rekonstrukce historické budovy ČRo, o čemž už rozhlas informoval koncem října.

ČTĚTE TAKÉ: ParlamentníLis­ty.cz diskreditují kandidátku na ředitele Českého rozhlasu

Hlavním bodem tiskové konference, z níž rozhlas vydal dokonce čtyři tiskové zprávy najednou (každou s citací Petra Duhana v podtitulku), však bylo hodnocení výsledků poslechovosti za druhé a třetí čtvrtletí letošního roku. To totiž nedopadlo pro rozhlas, s výjimkou Radiožurnálu, příliš dobře. Zároveň šlo o první výsledky poslechovosti, které mohl Duhan z pozice prozatímního ředitele reálně ovlivnit.

ANALÝZA: První vysvědčení pro Petra Duhana, prozatímního šéfa Českého rozhlasu

Podle Duhana však rozhlas v poslechovosti neklesl, neboť ve druhém a třetím čtvrtletí prý extrémně stoupal celý rozhlasový trh, což se odrazilo na zmenšujícím se podílu stanic Českého rozhlasu na publiku. Podíl všech 21 programů ČRo nyní činí 19,2 procenta, podíl samotného Rádia Impuls, které je dlouhodobě nejposlouchanějším českým rádiem, je 13 procent. Poslechovost nás musí zajímat. S chabým podílem na trhu se nesmíme smířit, konstatoval Duhan.

NAPSALI JSME: Začíná výběr radních Českého rozhlasu, který rozhodne o novém řediteli

Za posledních deset let se snížil souhrnný podíl všech stanic ČRo na trhu o více než deset procentních bodů. Duhan to přičetl bývalému vedení rozhlasu v čele s Václavem Kasíkem, které podle něj „nic nedělalo“. To je ale v přímém rozporu s tím, co Duhan říkal v době, kdy jako podřízený Václava Kasíka vedl publicistickou stanici ČRo 6 a zval si Kasíka do svého diskusního pořadu o médiích. Duhan nyní tvrdí, že například Radiožurnál v roce 2004 ztratil pozici nejposlouchanějšího českého rádia, protože včas nezareagoval na zpřesněné výsledky poslechovosti a příklon mladých posluchačů k Frekvenci 1 a Evropě 2.

ROZHOVOR: Hudba je náš katastrofální problém, připouští ředitel Českého rozhlasu

Je až trestuhodné, že i přes tyto signály tehdejší vedení ČRo nereagovalo a program stanice se neměnil, říká dnes Duhan, podle něhož se sice Kasíkovo vedení pokusilo v roce 2008 o programové změny Radiožurnálu, o rok později po odchodu ředitelky Barbory Tachecí v nich ale nepokračovalo a zájem o Radiožurnál znovu klesl. Faktem však je, že působení Tachecí ve vedení Radiožurnálu kritizovala Rada ČRo a zmínila jej jako jeden z důvodů při odvolávání Václava Kasíka z funkce generálního ředitele.

ebf - tip do článku - debata

Český rozhlas si nadále nemůže dovolit to, co činilo předchozí vedení, tedy dělat, že se nás poslechovost netýká, nevnímat okolní prostředí, změny rytmu doby a společenských návyků. Nesmíme dopustit, aby se kvalitní veřejnoprávní vysílání dostalo na okraj zájmu, abychom se stali marginálním médiem. Chceme, aby si naše rozmanitá a vysoce kvalitní nabídka našla co nejvíce posluchačů, „burcuje“ podle tiskové zprávy Duhan.

Ono „burcování“ přichází pouhý týden před začátkem prosincové schůze Poslanecké sněmovny, na níž mají poslanci doplnit čtyři prázdná místa v Radě ČRo. K volbě radních by mělo dojít 15. prosince. Poté by měla kompletní rada zvolit nového řádného generálního ředitele ČRo. Duhan je velkým favoritem této volby, zatím však není jasné, zda noví radní budou chtít pokračovat ve výběru ředitele, který začala současná rada v neúplném složení, nebo budou chtít vypsat nové, veřejné výběrové řízení.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).