Hlavní navigace

Blondýnky na Seznamce přednostně pro platící ISP

Jiří Pallas

Myšlenka Subscribtion Foundation Patricka Zandla, kterou mj. načrtl ve včerejším článku "Centrální předplatné internetového obsahu", právem vzbudila pozornost. Jednou z nejzajímavějších reakcí je příspěvek Jiřího Pallase, který oprašuje starou myšlenku, že by poskytovatelům obsahu měli něco platit ISP.

V konferenci reklama@nawebu.cz jsem se zapletl do debaty o vytvoření jakéhosi „sdruženého inkasa“ (Subscription Foundation) pro vybírání předplatného za přístup k nadstandardním službám v tomto inkasu zapojených serverů. Inspirován jednáními, která probíhají ve Stockholmu mezi poskytovateli obsahu a poskytovateli internetového připojení (ISP), jsem navrhl model jiný a pokusím se jej stručně vysvětlit.

Na straně poskytovatelů obsahu bude prováděn audit, například pokračování dnešní služby iDot provozované TNS Interactive. Tím bude stanoven podíl českých serverů na čase českých uživatelů, který na nich strávili. To by třeba motivovalo zahraniční weby s velkou návštěvností z České republiky, aby zde provozovali mirror (zrcadlo) u českých ISP.

ISP svůj podíl na trhu znají docela dobře, opět viz www.idot.cz. Mohli by proto prostřednictvím organizace zajišťující audit návštěvnosti (TNS Interactive) platit serverům dohodnutý měsíční poplatek. Ten by byl stanoven podle některého z následujících modelů:

  • Pevná částka placená ze zisku ISP, kde je podíl dán jeho velikostí.
  • Procentuelní částka z délky připojení.
  • Nevylučuji možnost legislativy odpovídající ochraně mechanických práv.

Základní teze: všechny zúčastněné strany musí mít ze systému užitek.

  • Poskytovatelé obsahu: dostanou více peněz, dodají lepší obsah.
  • ISP: díky lepšímu obsahu budou lidé trávit více času na Internetu a mimo to budou přilákány zahraniční weby, tj. sníží se potřeba mezinárodní konektivity.
  • Uživatelé: dostanou lepší služby.

Pokud by dohoda fungovala pouze s některým či některými silnými ISP, navrhuji zavést ++ služby přístupné pouze uživatelům připojeným přes platící ISP. Uvádím jako příklad na našich stránkách Seznamky nabízet přednostní přístup k blondýnkám mezi 18 a 25 lety.

Nelze přehlédnout, že se kvapem blíží možnosti masového přístupu k Internetu prostřednictvím GSM. Kdo nezná naši SMS SEZnamku, doporučuji vyzkoušet, jaké jsou možnosti. Upozorňuji, že všichni čeští mobilní operátoři do databáze Seznamky prostřednictvím SMS (i WAP) vstupují, tj. budou s ISP soutěžit o čas uživatelů.

Závěrem shrnuji. Případnou odměnu za to, že pomáháme ISP vytvářet zisky tím, že u nás uživatelé tráví miliony hodin, nelze dělit s milimetrovou přesností. Specializované servery budou mít samozřejmě podstatně menší podíl z onoho pověstného koláče, ale na druhé straně mají lepší možnost prodávat reklamu a nebo vybírat peníze „složenkovou metodou“ Patricka Zandla.

Content 2017 - tip Footshop

Z iDotu jsem vynásobil počty hodin uživatelů za tento pátek (tj. slabý den) – poprvé bylo zahrnuto i Centrum.

Server Hodiny
Seznam 73,8
Centrum 30,6
Atlas 16,6
iDNES 15,2
Email 15,2
Strix 9,0
VOLný 4,9
Quick 4,4
IDOS 3,4
SMS 3,0
Blesk 2,3
Redbox 1,9
Živě + MobilMania 1,7
Stratosféra 1,5
Neviditelný pes 1,2
Neris 1,2
Reality 1,1
iHNed 0,8
CDR 0,5
Lupa 0,2

Vysoké číslo Centra oproti Atlasu je dáno Xchatem. Dle mého názoru je realistické očekávat jednu za hodinu – to by pro Seznam dalo více než 20 milionů korun za rok a celému českému Internetu 60 – 100 milionů korun ročně.

Anketa

Domníváte se, že je takový model možné uvést v České republice do praxe?

Našli jste v článku chybu?
14. 5. 2002 16:25
Dan Lukes (neregistrovaný)
Internet nikdy nebyl otevreny v tom smyslu, v jakem tvrdite, ze ma otevreny zustat. Tomu, kdo na Internet pripojuje jakykolvi stroj, zprovoznuje jakoukoliv sluzbu ci prostrednictvim jakekoliv sluzby zverejnuje jakakoliv data vzdy patrilo plne pravo se svobodne rozhodnout komu a za jakych podminek chce povolit vyuzivani taakoveho zdroje. A povazovalo se (nevim jak dnes) za neslusne a neeticke se pokouset toto prani "obejit" (tj. pokud nekdo na uvodni stranku napise, ze si NEPREJE aby dale pokraco…
14. 5. 2002 15:45
Marek Stransky (neregistrovaný)
Nechci se dozit te situace, ktera je ted u WAPu, ze se z nemeckeho GSM operatora (D2, E-Plus) nedostanu na ceske WAP stranky. Aby se nestalo, ze se z Nemeckeho nebo Americkeho IP nedostanu na ceske stranky !!!!!!! Internet musi zustat otevreny a zavedeni plateb od ISP autorum je prvnim krokem k uzavreni stranek tem ISP, co neplati. A cizi ISP urcite nebudou platit ceskym autorum.