Hlavní navigace

Česká republika bude mít konečně regionální televize na satelitu

17. 3. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Regionální vysílání na celostátní úrovni u nás prozatím silně pokulhává, takže čeští diváci rozhodně museli v pátek přivítat skutečnost, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila satelitní licenci projektu Regionálnítelevize.cz. Ten bude sdružovat velké i malé lokální televize a na ploše 24 hodin denně přinášet jejich obsah. Odstartovat má v dubnu. DigiZone.cz vám tento týden také přinesl exkluzivně informace o chystaném vysílání Radiokomunikací v DVB-T2 a druhém HD kanálu České televize.

Regionálnítele­vize.cz mají satelitní licenci

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila na svém posledním zasedání licenci pro satelitní vysílání společnosti Regionální televize CZ pro její projekt regionalnitele­vize.cz. Vyplývá to z posledního zápisu RRTV. Licence udělená Regionální televizi CZ je platná na dobu 12 let. Podle dokumentu se má program věnovat převážně regionálnímu a lokálnímu zpravodajství. RRTV ve svém zápisu ze zasedání také uvedla, že program by měl propagovat turisticky atraktivní místa a různé akce v jednotlivých oblastech České republiky. Motivací pro realizaci tohoto projektu je zejména fakt, že pro televizní stanice lokálního charakteru je takřka nereálné proniknout do jakéhokoliv vysílacího systému s celostátní působností, ať už se jedná o pozemní či satelitní vysílání, uvádí na svých webových stránkách projekt regionálnítele­vize.cz. Doposud působila regionalnitele­vize.cz pouze jako internetový projekt, který uvádí, že v současné době spolupracuje s osmdesátkou lokálních, regionálních a internetových televizí.

Lukáš Polák: Projekt regionálního vysílání v Česku získal satelitní licenci od RRTV
Lukáš Polák: Regionálnitele­vize.cz budou vysílat ze stejné satelitní frekvence jako Óčko

Radiokomunikace chtějí opět vysílat v DVB-T2

Jen dny dělí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) od rozhodnutí, zda přidělí Českým Radiokomunikacím kmitočty pro další dlouhodobý test zemské digitální televize druhé generace. Vysílací standard DVB-T2 firma testovala již loni v Praze, na Vysočině a v jižních Čechách, tehdy ale jen jako technický realizátor pro Český metrologický institut. Nyní chce dotovat experiment, který by měl trval až půldruhého roku, a televizím na tuto dobu nabízí bezplatné vysílání v HD kvalitě pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. Původní plán Českých Radiokomunikací byl ještě ambicióznější. Nechaly si zpracovat mezinárodní koordinaci kmitočtů a zjistily, že na kanále 50 by teoreticky mohly spustit vysílání DVB-T2 v celé České republice s výjimkou Karlovarska. V tomto regionu chtěly použít kanál 38. Celoplošnou síť DVB-T2 firma poprvé představila loni na podzim na konferenci Radiokomunikace 2011 v Pardubicích.

DVB-T2 - plánovaný test 2012

Plánované pokrytí testovacího vysílání ve standardu DVB-T2. (Zdroj: České Radiokomunikace)

Jan Potůček: Už v dubnu může v Česku znovu testovat DVB-T2. Tentokrát na rok a půl
Jan Potůček: České Radiokomunikace se zítra setkají s výrobci přijímačů kvůli DVB-T2

Česká televize připravuje druhý plnohodnotný HD kanál

Spekulace ohledně podoby druhého HD kanálu České televize, o kterém se hovoří již dlouho, jsou minulostí. Veřejnoprávní médium z Kavčích hor skutečně připravuje program označovaný pracovním názvem jako „ČT HD 2“. Server DigiZone.cz však doposud disponoval s informací, kdy nebylo jasné, zdali stanice bude vysílat například pouze během olympiády v Londýně, případně i po jejím skončení. Nyní už je v České televizi rozhodnuto. Ekonomický deník E15 v úterý informoval o tom, že veřejnoprávní televize rozjíždí přípravy na spuštění druhého HD kanálu, což se nijak nekrylo s rozhovorem, který přinesl web DigiZone.cz v úterý 6. března. Zmatek však mohlo způsobit čtenářům vyjádření technického ředitele Rudolfa Popa, který uvedl k vysílání olympijských her v HD následující: Zda to bude na dvou kanálech, to jsou kroky, které v současnosti řešíme. Chceme, aby divák v HD mohl sledovat naší kompletní olympijskou nabídku.

ČT HD screenshot 500

Na Českou televizi se vrátí brzo sport v HD kvalitě. (Screenshot: autor)

Lukáš Polák: Druhý HD kanál České televize bude plnohodnotný, stejně jako ČT 1 HD

Stručně

Dvě největší satelitní služby v Česku, Skylink a CS Link, už nebudou řízeny z tuzemska. Vedení obou platforem se oficiálně ujme jejich nový majitel, lucemburská společnost M77 Group, s níž postupně zfúzují i dosavadní provozovatelé Skylinku a CS Linku, společnosti TradeTec a Media Vision. Informoval o tom ekonomický deník E15, kterému to potvrdil šéf Skylinku a CS Linku Jaromír Glisník.

Jan Potůček: Vedení CS Linku a Skylinku v Česku končí, stěhuje se do Lucemburska

Další omezení pro své zákazníky, ale i prodejce přístupových karet, přichystala satelitní služba CS Link. Nejdůležitější změnou je ukončení prodeje předplacených kupónů pro příjem placených programů CS Linku. Kupóny sloužící pro aktivaci placené televize jsou nejméně efektivním platebním kanálem. S ohledem na vyprodání zásob kupónů, bylo rozhodnuto ukončit jejich distribuci. Pouze pro kupóny uvedené do oběhu v letech 2006 až 2010 byla omezena platnost do konce roku 2012, oznámila platforma prodejcům.

Jan Potůček: Satelitní CS Link ruší přeplacené kupóny a věrnostní program pro prodejce

Hlavní zpravodajská relace České televize, Události, zůstane i po dubnových změnách jak na programu ČT 1, tak na zpravodajské ČT 24. Serveru DigiZone.cz to potvrdil ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Původně jsem si myslel, že Události na ČT 24 zrušíme, ale změnil jsem názor. Na ČT 24 totiž mají stabilní publikum, které čítá okolo 100 až 150 tisíc diváků, vysvětlil Šámal.

Jan Potůček: Nové Události zůstanou i na ČT 24, budou trvat 48 minut a o víkendu 45
Jan Potůček: Česká televize představí nové Události. Novináře pozvala na příští středu

Události ČT - nové studio 2012

První obrázek z nového studia Událostí, které nabídnou ČT 1 a ČT 24 od 1. dubna. (Zdroj: Česká televize)

Stanice ČT 1 HD začne vysílat pro karty satelitních služeb CS Link a Skylink od zítřka na nových parametrech. Nadále však bude toto veřejnoprávní médium pro distribuci tohoto kanálu využívat kapacitu společnosti Media Broadcast. Nově však bude nutné mít HD satelitní box s podporou normy DVB-S2. Souběžné vysílání na původní a nové frekvenci bude probíhat do 30. dubna.

Lukáš Polák: Zákazníky CS Linku a Skylinku čeká přeladění kanálu ČT 1 HD

Česká televize přišla tragicky o jednoho ze svých reportérů, konkrétně Karla Vovesného. Jak informoval server Blesk.cz, Vovesný spáchal sebevraždu. Život si vzal skokem z mostu v plzeňské městské části Litice. Na místě byl nalezen mrtvý muž. Potvrdilo se, že jde o osmatřicetiletého Plzeňana, uvedla podle iDNES.cz mluvčí tamní policie Simona Čejková.

Lukáš Polák: Reportér Karel Vovesný z České televize spáchal sebevraždu skokem z mostu

MM AI t

Archiv soft erotického časopisu Playboy v podobě videoarchivu a video-on-demand (videa na vyžádání) už je dostupný také v televizorech Samsung, konkrétně v modelových řadách z let 2010 a 2011. Widget, který tento obsah přináší, se tu konkrétně objevil 8. března a zájemci ho najdou v Samsung Apps pod položkou Novinky. Aplikace je dostupná zdarma, ale obsah je bohužel zpoplatněn a přístup k němu vede přes PayPal.

Lukáš Polák: Videoarchiv Playboye on-line i v Česku díky televizorům Samsung

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).