Hlavní navigace

Český Telecom zlevňuje Internet Plus

3. 9. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

[Oživeno] Český Telecom ještě nestačil uvést svůj nový koncept Internet Plus do praxe a již slevuje z původních požadavků. Zřejmě však na nepravém místě. Spíše než o ústupek se ovšem jedná o přípravu na zveřejnění cen "Internetu zadarmo", jež nasadí jeho divize Internet OnLine a které začínají prosakovat na veřejnost.

Český Telecom včera po čtrnáctidenní pauze opět rozčeřil hladinu diskuse o novém konceptu vytáčeného připojení tiskovou zprávou Internet Plus: Snížení ceny, v níž mj. uvádí: „Po několika týdnech jednání s poskytovateli služeb Internetu (ISP) o nové službě Internet Plus se Český Telecom rozhodl v zájmu dosažení dohody ještě výrazněji snížit ceny za volání na Internet ve špičce. Cena jedné minuty se snižuje na 1,24 Kč (původně 1,30 Kč) pro prvních deset minut volání a na 0,60 Kč za každou další minutu (původně 0,65 Kč). Jedná se o cenu za použití sítě Českého Telecomu prostřednictvím služby Internet Plus, která bude uvedena 1. října 2002 společně se spuštěním nového modelu.“

K výše uvedenému dlužno poznamenat, že ani v takto banálním tvrzení se Český Telecom nevystříhal účelových lží, protože cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) 03/PROP/2002 stanovilo za použití sítě Českého Telecomu poplatek v průměru na 58, resp. 21 haléřů za minutu, takže původní návrh Internet Plus – počítající ve špičce s 1,30 koruny za každou z prvních deseti minut a 65 haléři za každou další minutu a mimo špičku s 50ti, resp. 20ti haléři – představoval nestydaté zdražení (viz Český Telecom nabídne Internet za paušál, ALE…). V kontextu toho je formulace „ještě výrazněji snížit ceny“ přinejmenším zavádějící.

Těmito principy jsme se však na Lupě již několikrát ([1], [2], [3]) zabývali a nebudeme se k nim vracet. Přejděme tedy přímo k věci, tj. snížení poplatku za použití sítě Českého Telecomu ve špičce. Problémem je, že téměř nic neřeší. Pokud ISP nechtějí zdražit „Internet zadarmo“, musí se se svými náklady a marží vejít mezi tento poplatek a původní výši tarifu Internet 2002. Ve výchozím návrhu Internet Plus činila tato mezera ve špičce 10, resp. 15 haléřů, oproti 47 haléřům stanoveným cenovým rozhodnutím ČTÚ. Jenže výpočet v článku O kolik Telecom skutečně zdraží Internet ukázal, že jsou-li náklady ISP 10–11 haléřů za minutu, nastávají největší komplikace mimo špičku, kde je prostor jen pět, resp. pět haléřů.

To však patrně nebude největším problémem poskytovatelů Internetu zdarma. Všemi směry totiž začínají prosakovat první informace o cenách, jaké se chystá za poskytování „Internetu zdarma“ účtovat Internet OnLine, internetová divize Českého Telecomu. Je to 15 haléřů ve špičce a pět haléřů mimo špičku. To by znamenalo, že uživatelé Internetu připojení skrze Quick budou za každou další minutu po desáté hodině platit ve špičce a mimo špičku 75, resp. 25 haléřů, přičemž prostřednictvím tarifu INTERNET STANDARD platí 80, resp. 25 haléřů. Český Telecom tak vydáním tiskové zprávy dopředu smetl ze stolu argument, že zdražuje připojení k Internetu.

Dalším efektem tohoto kroku může být prohloubení sporů mezi ISP. Jejich problém totiž spočívá v nejednotnosti. Je to způsobem zejména rozložením internetového provozu. Každý ISP má individuální poměr mezi internetovým provozem ve špičce a internetovým provozem mimo špičku, z čehož vyplývá, že představa výsledných podmínek dojednaných s Českým Telecomem je odlišná. Dosud byl tmelícím prvkem společných aktivit Contactel, nicméně jeho spolumajitel TDC kupuje od vlády Český Telecom. Nervozitu navíc stupňuje fakt, že Český Telecom vypověděl ISP jednostranně všechny smlouvy, takže pokud se do spuštění Internet Plus nedohodnou, nedostanou žádné služby. Mají tedy nůž na krku.

Divokou kartou v této hře může být již pouze ČTÚ. Osobně si vyjma tohoto úřadu nedokáži představit sílu, která by Českému Telecomu v nasazení Internet Plus zabránila. Pokud bude Internet Plus zaveden v současné podobě a s nastíněnými cenami na straně Internet OnLine, resp. Českého Telecomu, a zároveň platí-li odhad nákladů nastíněný v článku O kolik Telecom skutečně zdraží Internet, budou si ISP muset narychlo hledat nový obchodní model nebo s poskytováním „Internetu zdarma“ skončit. Zatím se však zdá, že ČTÚ je postupem Českého Telecomu mimořádně rozladěn, takže uvidíme, co můžeme či nemůžeme na tomto poli očekávat.


2002–08–04 Dovolím si reagovat na úvod článku, konkrétně na část začínající „K výše uvedenému dlužno poznamenat, že ani v takto banálním tvrzení se Český Telecom nevystříhal účelových lží, (…).“

Chápu, že problematika telekomunikačních sítí a připojení k Internetu není jednoduchá, ale právě proto je rozumné být opatrný s kategorickými hodnoceními. Domnívám se, že není správné klást rovnítko mezi „má odlišný názor“ a „používá účelové lži“. Srovnání 58 resp. 21 haléřů za minutu, tedy přes odečet propojovacích poplatků spočítaných průměrných „cen“ s 1,30 Kč resp. 65 hal., což jsou (byly) ceny nominální, trochu pokulhává. Zároveň v článku vycházíte z přesvědčení, že průměrné minutové ceny stanovené ČTÚ jsou správné. Naše podklady poskytnuté regulátorovi však ukazují něco jiného (o tom je koneckonců také náš soudní spor s ČTÚ). Formulace v kritizované tiskové zprávě „ještě výrazněji snížit ceny“ tedy neříká nic jiného, než že se oproti stávající ceně I2002 sníží od října v Internetu Plus cena pro koncového zákazníka za služby ČTc ne z 1,40 Kč/min na 1,30 Kč/min, jak jsme původně předpokládali, ale ještě o něco více – na 1,24 Kč min. (příklad prvních 10 minut ve špičce). O tom, že se tak zvětší prostor pro ceny ISP (při zachování srovnatelných příjmů) také myslím není sporu.

Vladan Crha, tiskový mluvčí Českého Telecomu


2002–08–04 Pokud bych přijal coby pravdivou premisu, že Český Telecom ve své tiskové zprávě nelže, protože skutečně snížil nominální hodnoty, které mu zákazník platí (resp. bude platit) například ve špičce z 1,40 na 1,30 a posléze 1,24 koruny, pak se dle mého názoru jedná o mystifikaci, protože původní v sobě osahovala tranzit sítí a internetovou konektivitu, zatímco nynější v sobě obsahuje pouze tranzit sítí.

MM socky3

Nepřijímám argument Českého Telecomu, že nominální hodnota v sobě vždy obsahovala pouze tranzit sítí. Poskytovatelé Internetu zadarmo měli obchodní model, ke kterému je poňoukal sám a z oné 1,40 koruny jim určitý díl náležel (Český Telecom vlastně dělal jakýsi billing). Díky rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu jim jako alternativním oterátorům ve špičce patřilo dokonce 47 haléřů.

Jinými slovy: 1,40 koruny a 1,30 koruny (resp. 1,24 koruny) jsou dle mého názoru ceny za naprosto odlišné služby a nepřísluší jim proto srovnání. – Mirek Zeman

Postaví se ČTÚ proti zavedení Internet Plus?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]