Hlavní navigace

Chytrá auta, hodinky a strašidla pro konkurenci. Google chce všechno

26. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nějaký přístroj s Androidem už dnes používá miliarda lidí. Ale Googlu to nestačí. V kalifornském San Franciscu začal tradiční svátek fanoušků světové jedničky – vývojářská konference I/O.

Google Apps už používají dvě třetiny úspěšných startupů, víc než polovina firem z žebříčku Fortune 500 a populární jsou i na amerických univerzitách. Google pořád roste a představené novinky ukazují cestu, kterou lze obejít tradiční kolos z Redmondu. 

Googlu totiž při pokračující integraci Androidu a Chromu OS roste pod rukama čím dál tím komplexnější operační systém. Už zítra si nový Android L v testovací verzi budou moci stáhnout majitelé modelů s označením Nexus 5 a Nexus 7. Vývojáři slibují především větší výkon. Končí totiž s pomalým systémem Dalvik a nahradí ho rychlejší ART. 

Nový operační systém bude kromě nového loga umět zobrazovat SMS i na počítači, novou klávesnici a notifikace podobné jako v konkurenčním iOS. A k tomu všemu bude barevnější a pastelovější. Měl by navozovat pocit práce s papírovým blokem a tužkou. 

Během tříhodinové úvodní show dvoudenní konference toho ale před šesti tisíci vývojáři předvedli řečníci mnohem víc. Vývojáři jsou totiž pro Google partneři, které životně potřebuje k rozšiřování svého ekosystému. Jen za poslední rok jim vyplatil proto pět miliard dolarů. 

Android ve všem, co má displej

Celá akce ale začala u mobilů. V Indii se mohou na podzim těšit na levné telefony s Androidem One – předpřipravenou platformou pro výrobu levných telefonů speciálně uzpůsobenou pro rozvojové trhy. Prodeje mobilů s Androidem stále rostou. Za poslední tři měsíce loňského roku jich z pultů zmizelo 315 milionů. 

Androidu se ale daří i v tabletech, kde během posledního roku zvýšil svůj tržní podíl z 39 na 46 procent. „Letos bychom měli dosáhnout až 62procentního podílu,“ doufá šéf vývoje operačních systémů v Googlu Sundar Pichai

V San Francisku ale brzy přišly na řadu očekávané novinky v podobě chytrých hodinek. Ty se na scéně objevily hned troje. Po už známých LG G Watch oznámil Sundar Pichai i zahájení prodeje novinky od Samsung Gear Live. Hodinky, které ale vypadají jako hodinky – Moto 360 se mají objevit až později.

Bezpečnost za volantem zařídíme my

Google se v rámci Open Automotive Alliance snaží dostat do aut Android stejně jako Apple pomocí své služby CarPlay. Projekt Android Auto má umlčet kritiky, kteří neustále upozorňují, že čím dál tím chytřejší telefon nutí řidiče věnovat se spíš dění v on-line světě než tomu na silnici. 

Princip jednoduchý. Palubní systém řídí mobil. Ovládání je hlasové a funguje na principu karet. Systém umí i předčítat zprávy a odpovídat na ně bez dotyku displeje. Na svět by měl dorazit s ostrou verzí Androidu L.

Stará dobrá televize

Novodobý krb všech amerických domácností, a nejen jich, láká samozřejmě i Google. Nepříliš nápaditý název Android TV má být prostředkem k proměně televizní obrazovky na velký mobil. Vývojáři by tak dostali k dispozici další prostor.

Velká obrazovka láká i herní vývojáře. Tady by se mohla projevit úzká spolupráce Google s nVidií. Nehledě na to, že některé tablety už umí komunikovat s konzolovými ovladači. Partnery pro experimenty s Android TV jsou od počátku Sharp, Sony a TP Vision. První kousky by se mohly objevit na podzim. 

Hrát se dá na tabletu i televizi s připojeným konzolovým ovladačem. 

Novinky se dotkly i Chromecastu. „Momentálně je ve vývoji deset tisíc aplikací pro populární Chromecast,“ uvedl nově otevřený obchod jeho produktový manažer Rischi Chandra. Inovace také umožní přenášet video rovnou z mobilu na obrazovku nebo pouštět vybraná videa na dálku. 

Živé demo vypadalo použitelně. Jak to bude fungovat v běžné praxi, se ještě uvidí. Jako první si ji budou moci v následujících týdnech vyzkoušet především majitelé přístrojů Nexus. 

Chromebooky se propojí s mobily

„V současné době se Chromebooky prodávají v osmadvaceti zemích světa,“ tvrdí Sundar Pichai, manažer, který se snaží sblížit světy mobilních zařízení a počítačů. Plán zní jasně – dostat aplikace z Androidu na Chrome OS. „Chceme, aby naši uživatelé mohli používat jedno zařízení pro práci i zábavu. Android L bude poskytovat oddělenou zabezpečenou vrstvu, která tyto světy oddělí,“ dodává Pichai. Navíc, podobně jako Apple bude umět přijímat mobilní hovory i na počítači. 

UXD

Google Docs rozšiřují záběr a už umí to, co se před časem naučil Dropbox. 

Počítačovou komunitu potěší i novinka v Google Docs, které umožní upravovat i dokumenty Microsoft Office bez nutnosti převádění formátů. To už se totiž také naučil i další konkurent – Dropbox

Google Drive ale rychle roste. Už ho používá každý měsíc 190 milionů lidí po celém světě, to je meziroční nárůst o víc než osmdesát procent. Pichai se to rozhodl ještě zvýšit možností neomezeného úložiště za deset dolarů měsíčně. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.