Hlavní navigace

Čína se napíchla do Applu a Amazonu, MS-DOS jako open source, Linux ovládl Azure

5. 10. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dell ovládl servery v Česku. Cloudera a Hortonworks se spojují. Klasický Skype opravdu skončí. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Skype Classic nakonec přeci jenom skončí. Microsoft po dřívějším oznámení a následné lavině protestů termín posunul na neurčito, nyní už je však vše jasné – k odstřižení dojde 1. listopadu letošního roku (desktopy) a 15. listopadu (mobily). Microsoft doporučuje přechod na verzi Skype 8.

Microsoft na GitHub umístil zdrojové kódy operačních systémů MS-DOS 1.25 a 2.0. Aplikována je licence MIT. Firma na blogu uvádí, že tak činí z historických důvodů a nebude začleňovat možné pokusy o změny a úpravy.

Bloomberg Businessweek přichází se zprávou, že se Číně podařilo „napíchnout“ dodavatelský řetězec výrobce serverů Super Micro, do přístrojů umístit miniaturní čip, a získat tak přístup do datacenter řady západních firem, včetně Applu či Amazonu.

The New York Times zase informují, že čínský prezident Si Ťin-pching postupně utahuje šrouby i nad technologickými firmami a soukromým sektorem celkově. Ten přitom v posledních 40 letech z Číny udělal druhou největší ekonomiku světa.

Zároveň vychází kniha AI Superpowers: China, Silicon Valley and the New World Order, která porovnává umělou inteligenci a souvislé věci v Číně a Spojených státech.

Oculus poprvé ukázal nové brýle pro virtuální realitu nazvané Oculus Quest. Jde o samostatný headset, který nebude vyžadovat propojení s počítačem. Uvnitř bude Qualcomm Snapdragon 835 s integrovanou grafikou Adreno. Využívá se 10nm technologie. Rozlišení bude 3200 × 1440 pixelů, tedy 1600 × 1440 bodů na každé oko. K dispozici rovněž bude šestiosé snímání pohybu a pohybové ovladače Touch. Oculus chce Quest dodat na trh v prvním kvartálu příštího roku a rovnou nabídne kolem 50 aplikací. Ceny startují na 399 dolarech.

Google představil Project Stream. Jde o službu, která chce streamovat videohry ze vzdálených datacenter přímo do webového prohlížeče. Testovací verzi mohou zkoušet uživatelé ve Spojených státech a k dispozici je novinka Assassin`s Creed Odyssey. Ke streamování je potřeba internet alespoň o rychlosti 25 Mb/s.

Microsoft ukázal svůj nový hardware z rodiny Surface, konkrétně hybridní stroj Pro 6, notebook Laptop 2, stolní počítač Studio 2 a nově také sluchátka Headphones. Technické a další informace jsou k dispozici zde.

Více než polovina virtuálních strojů běžících v cloudu Microsoft Azure už je Linuxinformuje ZDNet. Podíl Linuxu roste každý měsíc. Ještě před třemi lety Linux na Azure tvořil asi 40 procent.

Jedna z nejdůležitějších postav v Oraclu rezignuje. Thomas Kurian doposud působil jako prezident pro produktový vývoj. Podle informací Bloombergu za jeho rezignací stojí neshody se zakladatelem a výkonným předsedou představenstva Oraclu Larrym Ellisonem. Kurian chce, aby bylo možné co nejvíce aplikací Oraclu provozovat na cloudech typu AWS a Azure, Ellison ale tradičně chce tlačit cestu, kdy zákazníci musí využívat technologie Oraclu. Cloud Oraclu ale neroste zázračným tempem. Oracle také spustil Oracle Autonomous NoSQL Database.

Dva největší hráči v Hadoopu, firmy Cloudera a Hortonworks, se spojují. Obchod má hodnotu 5,2 miliardy dolarů. Sloučená firma bude mít tržby kolem 720 milionů dolarů, přes 2500 zákazníků a půl miliardy dolarů v hotovosti. Firmy věří, že jako větší síla dosáhnou na více projektů. Zároveň se propojením některých sekcí a operací bude moci optimalizovat.

Dell EMC se ve druhém kvartálu tohoto roku stal v Česku jedničkou v prodeji serverů. Dostal se na podíl 40,6 procenta a překonal Hewlett Packard Enterprise o devět procent. Jde o čísla IDC. Meziroční růst Dellu v serverech je 93 procent, přičemž trh rostl o 36 procent. Dell EMC je také zdejším číslem jedna ve storage, kde s náskokem 11 procent drží podíl 35,3 procenta. Výrazně se daří růst zejména v enterprise segmentu. Podle Dellu je to dáno díky spojení s EMC.

Cloudfare spouští Bandwith Alliance, jejíž součástí už jsou cloudoví hráči Microsoft Azure, IBM Cloud, DreamHost, Digital Ocean, Automattic, Blackblaze, Linode, Packet, Scaleway a Vapor. Aliance hodlá zákazníkům Cloudfare a členských cloudů nabízet výhodnější ceny za datový traffic.

Foursquare získává investici ve výši 33 milionů dolarů. Jde už o sérii F a je součástí dost divoké historie celé firmy. Ta nikdy pořádně nezačala vložené peníze vracet a postupně se předělává. Aktuálně generuje přes 90 procent tržeb ze své enterprise platformy, která firmám poskytuje data o lokalitách a podobně.

Tencent Music jako největší čínská služba pro streamování hudby vyplnila papíry pro vstup na americkou burzu. Během IPO chce získat miliardu dolarů. Tencent Music má hodnotu kolem 12 miliard dolarů a přes 800 milionů uživatelů. Tržby firmy v loňském roce dělaly 1,7 miliardy dolarů.

Google kupuje malý startup Onward, který vytváří technologii pro chatboty využívané firmami pro komunikaci se zákazníky. Součástí jsou i nástroje pro navrhování rozhodovacích stromů.

Microsoft spustil online petici (Digital Peace Now), která vyzývá státy, aby se nastavila jasná pravidla pro využívání sponzorovaných kybernetických útoků. Je to další z kroků, které Redmond dělá v rámci takzvané digitální ženevské konvence, viz náš článek.

Cloud23

V rámci Amazon Web Services jsou nově dostupné výkonné EC2 instance. Jsou určené pro chod velkých in-memory projektů, typicky SAP HANA. V současné době jsou k dispozici instance s 6, 9 a 12 TB paměti, příští rok pak dorazí verze s 18 a 24 TB. Microsoft zase do Windows 10 a Azure přináší Robot Operating System umožňující vývoj robotů. A Google spouští VirusTotal Enterprise, který je označovaný jako vůbec největší update VirusTotalu v historii.

Palo Alto Networks za 173 milionů dolarů kupuje startup RedLock, který vyvíjí cloudové bezpečnostní nástroje. Palo Alto už v této oblasti posiluje delší dobu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).